12/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre müzakerelerinde dün masaya haritaların konmuş olunması. Gazeteye göre Türk tarafının Cenevre'de müzakere masasına koyduğu haritada geri verilecek bölgeler arasına Omorfo yok. Türk tarafı taahhüt ettiği toprak oranına uydu ancak belirlediği hat Kıbrısrum tarafının beklentilerine yanıt vermedi. Elde edilen bilgilere göre Omorfo'nun dışında sahil şeridi konusunda ilişkin Türk yaklaşımı da tatmin edici değil. Bu durum da Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i gözlemlerini yazılı olarak sunma ya yöneltti. Anastasiadis ve Akıncı " Aralık yemeğinde varılan anlaşma temelinde dün akşam toprak konusundaki önerilerini haritalarla masaya getirdiler. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin de katıldığı toplantıda Kıbrısrum tarafının masaya koyduğu öneri Kıbrıstürk oluşturucu devleti için %28,2 oranında bir toprağı öngörüyordu ve Omorfo'yu, kentin sahil şeridini, Mağusa'yı, Kitreya köylerini, Apostol Varnavas çevresindeki köyleri ve diğerlerinin yanı sıra Lisi, Paşaköy, Vadili, Kondea'yı içeriyordu. Karpaz köyleri için de özel statü talebi vardı. Kıbrısrum tarafı kıyı şeridinin %50,4'nün de denetimini istedi. Amaç 90 bin göçmenin Kıbrısrum yönetimi altında geri dönmesini sağlamak. Kıbrıstürk tarafı ise %29,2 oranı temelinde hareket ederken Omorfo'yu toprak düzenlemeleri dışında bıraktı. Ta baştan Omorfo'yu dönüşümlü başkanlık konusuna bağlamaya çalıştı. Akıncı Cenevre görüşmelerinin daha ilk gününden dönüşümlü başkanlığın ilkesel olarak kabulünü talep etti ancak bu talebi Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından reddedildi. Bu arada her iki taraf da dün haritalarını sunarken bugün Kıbrıs'la ilgili Konferansa katılacaklarını da duyurdular. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dğn yaptığı açıklamada Kıbrıstürk tarafının sunduğu haritada Kıbrısrum tarafını tatmin etmeyen unsurlar ve yanlar olduğunu ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görüş ayrılıklarını yazılı olarak Birleşmiş Milletler’e yazılı olarak sunduğunu da belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi bugün Kıbrıs sorununda gerçekleştirilecek konferans. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda güvenlik ve garantiler konularının ele alınacağı bugünkü konferansa dışişleri bakanları düzeyinde üç garantör ülke Yunanistan, Britanya ve Türkiye, iki toplum lideri ve özel gözlemci rolüyle Avrupa Birliği katılacak. Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı 1974 sonrası dün ilk kez müzakere masasına Mont Pelerin'de anlaştıkları çerçevede toprak önerileriyle bağlantılı harita koydular. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıstürk tarafının sunduğu haritaya yönelik görüş ayrılığını aynı anda yazılı olarak ortaya koydu. Buna karşı Akıncı'nın Sözcüsü Barış Burcu iki tarafın haritalarının uygun olduğunu ve iki tarafın önerdiği oranlar çerçevesinde olduğunu açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Altın denge bulunmazken ve birçok kişinin beklediği toprak konusuyla yönetim konularında bağlantılı kesin al-vere girilmeksizin iki lider dün harita önerilerini masaya koydu. İşgal rejimi ve Türkiye'nin işgal ettiği toprakların yaklaşık %20'sini geri verilmesini içeren haritayı ilk kez masaya koyması Kıbrısrum tarafını memnun etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in kişisel twitter hesabından geçtiği "masaya harita konulması Kıbrıs sorunu tarihinde bir duraktır" ifadesi ve Kıbrıs halkının beklentilerini karşılamak için uğraşılarına tutarlı bir biçimde devam ettiğini belirtmesi karakteristikti. Ancak diğer yandan Türk tarafının haritası Kıbrısrum tarafının beklediklerine yanıt vermedi. Cenevre'deki kaynaklara göre Türk haritasının en temel sorunları arasında kıyı şeridi, Kıbrısrum yönetimi altında geri dönecek göçmen sayısı ve Omorfo'nun iadesinin öngörülmemesi var. Elde edilen bilgilere göre kıyı şeridi oranlarında Kıbrıstürk oluşturucu devletine bırakılan oran daha fazla. Geri dönecek göçmen sayısı ise Mont Pelerin'de önerilen 65 binin de bira altında. Elde edilen bilgilere göre Anastasiadis'in önerdiği Kıbrısrum tarafının önerisi ise -Kıbrıstürk yönetimine %28,2 oranında toprak bırakılmasını,- %50,4 oranında kıyı şeridinin Kıbrısrum yönetimi altında olmasını,- Omorfo ve kıyısının Kıbrısrum yönetimine verilmesini,- Kitrea ve Apostol Varnava bölgelerinin Kıbrısrum yönetimine verilmesini,- Karpaz bölgesi için özel bir statü uygulanmasını.- Mağusa'nın tellerle çevrili bölgesinin ve geri kalan Mağusa'nın önemli bir bölümünün Kıbrısrum yönetimine verilmesini ve -91 bin Kıbrıslırum göçmenin Kıbrısrum yönetimi altında geri dönmesini içeriyordu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi müzakere süreci. Gazeteye göre dün akşam Cenevre'de Kıbrıs sorunun çözümü yönünde kararlı bir adım atıldı. İki lider tatmin edici olmasa da harita önerilerini sundular ve toprak konusunda da kesin çözüm için müzakere yolunu açtılar. Bugün de programa uygun bir büyük başlık daha müzakereye açılıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin de katılımıyla, Avrupa Birliği temsilcisi ve garantör ülke dışişleri bakanlarınca güvenlik ve garanti başlığı görüşülmeye başlanıyor. Bu konuda karşılıklı kabule dilebilir bir formülün bulunması amacıyla uluslararası alanın büyük oyuncularının da katılımıyla hummalı bir çalışma yapılıyor. Var olan momentumun değerlendirilmesi için tarafların Cenevre'de kalış sürelerinin uzatılıp uzatılacak mı yoksa sürece kısa bir ara mı verileceği henüz belli değil. Bununla birlikte heyetler Cumartesi günü Cenevre'den ayrılmayı programlıyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Belirleyici olarak değilse bile Avrupa Komisyon Başkanı Jean Klot Yunger ve Dış Politika ve savunma Politikası Yüksek Komsieri Frederika Mogerini'nin Kıbrıs Konferansı için Cenevre'deki varlıkları sembolik ve pratik açıdan önemli olarak görülüyor. Bu olguya dikkat çeken Avrupalı diplomatlara göre Birliğin iki yetkilisinin süreçle ilgili olanaklarının bir sınırı var. Bununla birlikte çok iyi yardımcı bir rol oynayabilirler. Aynı kaynaklara göre Berlin de son 24 saat içerisinde Ankara ile temas halinde çok önemli bir rol oynuyor. Komisyon Başkanı Yunger dün Malta'nın Avrupa Konsey başkanlığını devralması törenlerinde konuşurken "Cenevre'ye iki tarafın görüşleri arasında köprü kurma çalışmasında bulunmak için gidiyorum" dedi. Başkan " adanın yeniden birleşmesine kişisel olarak ilgi duyuyorum. Sanırım aşırı dramatize etmeden Kıbrıs`ın normal bir şekilde birleştiğini görmek için bu son şanstır” şeklinde konuştu. Erdoğan, May ve Tsipras tereddüt ederken kendisinin Cenevre`ye gitme kararının nedenini izah eden. Juncker, “Kıbrıs`ı çeşitli zamanlarda ziyaret etmemin nedeni budur. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Toplum lideri Mustafa Akıncı`yla her zaman görüşmeler yapma nedeni budur. Konu barış olduğunda gitmelisin. Ve sanıyorum Avrupa Komisyonu`nun görevi orada olmak ve ilgili iki tarafın görüşlerine köprü olmaya çalışmaktır. Uzakta kalsaydım bu hareketimden memnun olmayacaktım. Risklidir ancak barış söz konusu olduğunda risk almalısınız. Konu barış olduğunda risk almayanlar en büyük riski alırlar” dedi.
Başkan Juncker konuşmasının başında da, birkaç saat ve gün içerisinde zor bir dosyanın kapanacağını umduğunu ifade etti ve şöyle konuştu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Konferans Kıbrıs için dönüm noktası" başlığı altında. Gazeteye göre tarafların dün haritalarını masaya koymaları sonrası Kıbrıs sorununda Konferans'ın yolu açıldı. .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta barış hareketi büyüyor. Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinden yana barış hareketi her geçen gün etkisini artırıyor. Adanın her köşesinden yeni katılımlarını saflarını genişletiyor. Korku sirenlerine karşı binlerce Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk çağrılara yanıt vererek barışı savunmak için sokaklara çıkıyor. Geçen akşam da 2 derece soğuğa rağmen her iki toplumdan barışseverler ara bölgede Çetinkaya sahasında bir araya geldiler. Bu etkinlik önemli bir olay olsa da televizyon kanallarında hak ettiği yeri bulmadı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Saat 12.15. Tarihi an." başlığı altında bugün Cenevre'de çalışmalarına başlayacak Kıbrıs Konferansı. Gazeteye göre Kıbrıs bugün saat 12:15'te tarihi anlar yaşayacak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin, garantör gülerin, Güvenlik Konseyi üyelerinin ve Avrupa Birliği'nin de katılımıyla çok katılımlı Kıbrıs Konferansı çalışmaları başlayacak.Konferans olumlu koşullarda başlıyor. Tarafların ve Türk tarafının haritası üzerinde varılan anlaşma çerçevesinde %28,2 ile %29,2 oranları arasında. Kıbrısrum tarafı Türk haritasının %29,2 oranını aşması durumunda bugünkü konferansı geçersiz kılacağı uyarısında bulunmuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, hala işin zor olduğunu söyledi. Nikos Anastasiad's Mustafa Akıncı`nın liderliğini ve kararlılığını övdü. Kıbrısla ilgili Konferanstan da söz eden Eide, konferansın önce garantör güçler Yunanistan, Birleşik Krallık ve Türkiye Dışişleri Bakanları düzeyinde başlayacağını bildirdi. Kıbrıs`ın yeniden birleşmesinin AB ilkelerine uyumlu bir şekilde olması gerektiğinin altını çizen Eide, Avrupa Komisyonu`nun bu konuda aktif olarak sürece dahil olduğunu belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

02 Ağustos
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Aşı portalı 12-17 yaş arası çocuklar için açıldı
12:48
Pfizer ve Moderna aşı fiyatlarını artırdı
08:12
Türkiye'deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi
08:11
Dün 1 can kaybı ve 277 yeni vaka kaydedildi
08:10
01 Ağustos
Polis, son 24 saatte 72 vatandaş ve 16 iş yeri sahibi hakkında usulsüzlük kaydetti.
16:50
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Evros sınırında bir Türk'ün açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği haberini yalanladı
16:45
Orman Dairesi Müdürü: Yangın tehlikesi kırmızı alarm seviyesinde bulunuyor.
16:43
Türkiye'nin güneyinde, itfaiyeciler dev yangınları kontrol altına almak için 6 gündür mücadele ediyor.
16:39
Tüm haberler

Video on Demand