11/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs müzakerelerinde bugün haritaların masaya konulacak olunması. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı bugün masaya haritalar koyarak toprak konusunda sınavdan geçecek. Bu başlıkta masaya haritalar konarak somut önerilerle ilk adım atılmış olunacak. Elde edilen bilgilere göre haritalar son haritalar olmayacak. Kıbrısrum tarafının bir dizi senaryo üzerinde çalışmış olduğunu biliniyor. Aynısını Türk tarafın da yaptığına kesin gözüyle bakılıyor. Kıbrısrum tarafının ortaya çıkacak orana göre her durumda ayrı bir harita oluşturmak için 14 senaryo üzerinde çalıştığı bilgileri var. Kıbrısrum tarafı Kıbrıstürk bölgesi için %28,2 oranında toprak öngörüyor. Kıbrıstürk tarafının ise orta bir yerde buluşmak amacıyla öngörüsü %29,2. Toprakta esas tartışılan geri verilecek bölgeler. Bu alanda sürpriz beklenmemeli ve herkes bugünün konuya ilişkin bir anlaşmaya varmak amacıyla daha sonraki dönemde devam edecek tartışmanın başlangıcı olacağını biliyor. İyi haber alan kaynaklara göre önümüzdeki dönemde Cenevre'de tüm konularda daha çok görüşme yapılacak. Bu arada dün uzmanların da katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarla dolu bir gün oldu. Tartışmaların odağında merkezi hükümetin yetkileri vardı. Dün öğleden sonra temelde bu konu ve Hükümet organlarına katılım ile anayasanın değiştirilmesi konusu tartışıldı. İlerleme sağlanamadı ve konunun görüşülmesine bugün de devam edilecek. Esas sorun EDY'de karar alma süreçlerinde çıktı. Komite iki Kıbrıslırum ve iki Kıbrıslıtürk'ten oluşacak ve ikiye bir dönüşümlü başkanlık uygulanacak. Görüş ayrılığı eşit oyda başkanın oyunun belirleyici olup olmayacağında ortaya çıktı. Kıbrıstürk tarafı eşitlik durumunda başkanın oyunun kazandıran taraf olmasını kabul etmiyor. İkinci görüş ayrılığı ise Türk tarafının iki hava kontrol sahası olmasına ısrarı. Üçüncü görüş ayrılığı ise Anayasada yapılacak değişiklikler konusu. Türk tarafı tüm değişikliklerin federe meclislerce de onayını istiyor. Dördüncü görüş ayrılığı ise düzenleyici kurullarda Türk tarafının %50-50 temsiliyet ya da kolektif organlarda en az bir Kıbrıslıtürk oyu ile ikiye bir oranı istemesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki toplumda da gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırma sonuçlarına göre Kıbrıslırumların ezici çoğunluğu Türkiye'nin adada herhangi bir biçimde varlığını istemiyor. Kıbrıslıtürkler ise tamamı ile karşı görüşte. Kıbrıslırumlar bakışlarını Rusya'ya çevirmiş durumda.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Masaya haritaların konması bekleniyor" başlığı altında Cenevre süreci. Gazeteye göre müzakerelerde bugün toprak konusunun görüşülmeye başlanması ile derinlere giriliyor. Hükümet kaynaklarına göre Kıbrısrum tarafı kriterlerin ve diğer yönlendirici hatların detaylı tartışılması aracılığıyla kaçınmayı arzuladığı istediği en kötü senaryolara dahi hazır. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre üzerinde anlaşmaya varılan formüle göre harita değişimi iki taraf arasında olacak ve üzerinde anlaşılan ve anlaşılması gereken kriterlere uyumu iki toplum uzmanlarınca kontrol edilecek. Daha sonra da taraflar karşı tarafın sunduğu haritayı tutmaksızın Eide'ya verecek. Müzakere heyetinden bazı kaynaklara göre bu yöntem sürecin devam edeceğinin bir göstergesi. Cumhurbaşkanlığı müzakere ekibinden güvenilir kaynaklara göre Kıbrısrum tarafı 14 alternatif harita hazırladı. Bu arada dün 19 aydan beridir ilerleme olduğu söylenen yönetim konusuna ilişkin tartışmalarla geçti. Hükümet konusu liderlerin hem sabahki hem de akşamki görüşmelerinin gündemi oldu. Mülkiyet konusu ise dün uzmanlar düzeyinde ele alındı ancak taraflar arasında köprü oluşturulamayacak mesafe varlığını korumaya devam etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yarınki Konferans öncesi hummalı faaliyetler devam ediyor. Kıbrıs sorunda tüm ilgili taraflar gerek perde gerisinde gerekse perde önünde yoğun bir çalışma içerisinde. Konferansla ilgili en önemli konulardan biri Avrupa Birliği'nin varlığı ve rolü. Türk tarafı Brüksel'in sürece aktif katılımını birçok nedenden dolayı istemediğini birçok biçimde ve açık olarak ortaya koydu. Türkiye Dışişleri bakanı Çavuşoğlu'nun geçen gün Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'ta olumsuz bir rol oynadığı açıklaması da bu yönde dikkate değer bir açıklamaydı. Bu çerçevede hem Ankara hem de Akıncı Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki varlığından ve süreçte daha aktif rol oynama isteğinden duydukları rahatsızlıklarını saklamıyorlar. Bu rahatsızlıkları da sadece Birliğin aktif varlığının olası bir anlaşmada çeşitli konularda Türk tarafının arzuladığı Avrupa Birliği müktesebatı dışına çıkılmasının önünde garantisi olmasından kaynaklanmıyor. Karşı çıkışta temel neden Brüksel'in dönüşümlü başkanlığı karşı olduğu görünümü vermesi. Briksel Türk tarafınca anlaşmanın koşulu olarak ileri götürülmeye çalışılan dönüşümlü başkanlığa karşı. Atina ve Lefkoşa'da iyi haber alan kaynaklara göre Brüksel istikrarsızlık yaratacak dönüşümlü bir erkin olmayacağı güçlü ve işler bir devletten yana. Bu devletin üçüncü bir ülkeye bağımlı ve onun himayesinde olmamamsını istiyor. Brüksel farklı bir durumda üye bir devletin bir başka ülkenin yani somut durumda Türkiye'nin çıkarlarının savunucusu olmasından endişe duyuyor. İyi haber alan kaynaklara göre Ankara'nın Avrupa Birliği'nin sürece aktif katılımına karşı çıkmasının arkasındaki temel neden de budur.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Büyük oyun bugün Cenevre'de" başlığı altıda. Gazeteye göre önümüzdeki 24 saat hem Cenevre süreci hem de Kıbrıs sorununun çözümü açısından belirleyici. İki lider bugün büyük oyunu oynayacak. Dünkü görüşmeleri gece yarısına kadar devam etti ve bu yönetim ile mülkiyet başlıklarında somut sonuçlar elde etme uğraşılarının bir göstergesi oldu. Dün tüm gün boyunca yönetim konusuyla meşgul olundu ve bu da yarınki Konferans öncesi görüş birlikleri sağlamada ne kadar ciddi çaba gösterildiğini ortaya koydu. Elde edilen bilgilere göre yönetim konusunu teşkil eden altı başlıktan sadece biri görüşülmedi ve o da bu sabah ele alınacak. Bu somut konu çözüm sonrası Kıbrıs'taki yabancı uyrukluların yönetimi konusu. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in yaptığı " ne kadar yakınsak o kadar da uzağız" açıklaması liderlerin bir al-ver sürecine girme kararı almaları durumunda olguların rekor bir zamanda doruk noktasına ulaşabileceğinin bir ifadesi. Böylesi bir durumda da Konferans'ta hem temsiliyet düzeyi hem de Konferans'ın içeriği değişecek. Bu arada iki liderin Cenevre görüşmelerin gün be gün gündemi için almış oldukları karar dün özünde alt üst oldu. Müzakerelerde iki başlığa odaklanıldığı görüldü. Onlar da mülkiyet ve yönetim. İlk konuda başta görülen taraflar arasındaki büyük mesafeye rağmen konuyla ilgili tartışmalara dün de teknokratlar düzeyinde devam edildi. bu da taraflar arasında bazı görüş birliklerinin sağlanması için zemin olduğu şeklinde değerlendirildi. Tarafların duygusal bağ konusunda belli bir yaklaşım sağladıkları görünümü var. Bununla birlikte üç tür kullanıcının -Kıbrıslıtürk, yerleşikler ve yabancı uyruklular- ayrımı konusunda mülkiyet konusunda iyileşme sağlanmasına daha çok uzak bulunuluyor. Bu ayrımın yapılmasını Kıbrısrum tarafı yaparken Kıbrıstürk tarafı bunu reddediyor. Güvenilir kaynaklar bu konuda kararın teknokratlar tarafından değil siyasiler tarafından alınabileceğine vurgu yapıyorlar. Kıbrısrum tarafının önerisinin kabulü durumunda mülkiyet konusunda sorunlar %80 oranında çözülmüş olacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Bakışlar Cenevre'de her olasılık gündemde" başlığı altında. Gazeteye göre mülkiyet konusunda görüşmeler dün olumlu bir ortamda geçti. Bu arada Anastasiadis ve Akıncı'nın Eide'nin katılımıyla baş başa gerçekleştirdikleri görüşmenin de olumlu olduğu değerlendirmesi var. İki tarafın da amacı yarınki Konferans öncesi ilerleme sağlamak. Bugün tarafların harita sunacakları toprak konusundaki müzakereler bundan sonraki adımlar açısından belirleyici olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet yakıtta vergi indirimine gitme niyetinde değil. Hükümet bunu yapması durumunda devletin gelirlerinde düşüş olacağını ve ya daha başka ürünlere vergi koyma ya da bazı sosyal yardımları kesme zorunda kalacağı görüşünde. Maliye Bakanı dün Meclis Enerji Komisyonunda bunu net bir biçimde dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Dün yönetim bugün toprak" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı'nın korktuğu oldu. Cenevre'de görüşmelerle ilgili bilgilendirme çerçevesinde siyasi liderlere verdiği belge basına sızdırıldı. Bu olgu da Cumhurbaşkanı'nın çözüm uğraşlarının altının oyulması anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı bu duruma öfke duyarak anında tepki gösterdi. Bundan böyle siyasi liderlere belge vermeme ve sadece sözlü bilgilendirmede bulunma kararı verdi. Bu arada siyasi liderlerin tümü de söz konusu belgeyi sızdırma konusunu reddetti. Red cephesine ait partiler bir adım daha ileri giderek dolaylı bir biçimde belgenin Hükümet tarafından sızdırıldığı izlenimi vermeye de çalıştılar. Hükümet Sözcüsü de belgeyi yayınlayan internet sayfasına bu belgeyi Hükümetten alıp almadığını açıklamaya çağırdı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand