10/1/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün başlayan Cenevre görüşmeleri. Gazeteye göre Lefkoşa'da açık kalan konular ve mutabakat sağlanamayan konularla taraflar Cenevre'ye gitti ve dün itibarıyla müzakerelere özlü bir sonuç elde etmeksizin başladı. Dün görüşmelerin Cenevre'deki Birleşmiş Milletler merkezinde başlaması sırasında Akıncı tartışmaya başlamak için dönüşümlü başkanlık konusunun ilksel olarak kabulünde ısrar etti. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Akıncı'nın bu şantajını reddetti. Yönetim başlığı taraflar arasında bugün ele alınacak. Dün taraflar mülkiyet konusunu tartışırken açık kalan bir dizi konu üzerinde durdular. Filelefteros'un elde ettiği bilgilere göre mülkiyette duygusal bağ konusuna odaklandı. Kıbrıstürk tarafı 1974'te 10 yaşın altında olanların mülkler üzerinde söz hakkı olamayacağı görüşünü savunuyor. Bunun yanı sıra kamu yararına kavramı üzerinde duruldu, alternatif mülk konusu da gündeme geldi. Dinsel alanlar, tazminatlar, tüzel kişilere ait mallar da başlıkla ilgili diğer tartışılan konular oldu. Değişim için bir mülkiyet gölü yaratılması ve geri verilecek bölgelerdeki mülklerin statüsü konusu da tartışılan konular arasındaydı. Netleşmeye başlayan görüntü bu başlıkta teknokratlar düzeyinde sorunun çözülemeyeceği ve anlaşma perspektifinin siyasi kararlarla olabileceği yönünde. Liderler dün öğleden sonra da güvenlik ve garantiler konusunda ilk görüş alış verişini gerçekleştirdiler. Bu başlıkta karşılıklı olarak tarafların tezlerinde bir değişiklik olmamakla birlikte Anastasiadis ve Akıncı 1960 garantiler sisteminin var olduğu şekliyle devam edemeyeceği konusunda anlayış birliği içinde. Bu yaklaşım bir görüş birliği olarak düşünülüyor ancak devamında taraflar farklı yönlere gidiyor. Kıbrısrum tarafı için Cumhurbaşkanı Anastasiadis2in 2016 Eylül'ün konuya ilişkin olarak yaptığı öneri masada. Karşı tarafta ise Türk tarafı garantiler ve askerler için bir geçiş dönemi ve bu dönem sonrası durumun tekrardan değerlendirilmesini istiyor. Bu da özünde garantilerin ve askerlerin sonsuza dek kalmasını getirebilecek bir düzenleme anlamına geliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cenevre görüşmelerinin yarattığı dinamizm şu ana kadar beklenen sonuçları vermedi.Müzakerelerin ilk gününde ilerleme sağlanamadı. Taraflar arasında var olan görüş ayrılıkları varlıklarını koruyor ve bunun 12 Ocak Konferansı'na etkileri de açık. Türk tarafı Avrupa Birliği'nin Konferansa katılmasına karşı. Ankara'nın Birliğin Kıbrıs soruna dahil olmasına tepkisi Cenevre'de dün ve bir daha önceki günkü tartışmalarda görüldü. Ancak Avrupa Birliği konuyu netleştirdi ve Komisyon Başkanı Juncker ve Federika Mogerini Perşembe günü Cenevre'de olacaklar. Elde edilen bilgilere göre Birliğin Konferans'taki varlığı gözlemcilik statüsü ile sınırlı olmayacak. Lizbon Sözleşmesinin 42 maddesinin 7. paragrafı Birliğe, üye ülkelerinin güvenliği konusunda yükümlülük ve sorumluluk veriyor. Elde edilen bilgilere göre Birlik yetkilileri Cenevre'ye gelip Perşembe günü görüş ortaya koyup gitmeyecekler. Tüm müzakereler sürecinde orada olacaklar.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Liderlere al-ver komutu verildi" başlığı altında Cenevre görüşmeleri. Gazeteye göre iki lidere Cenevre görüşmelerinin ilk üç günü içerisinde beş başlıkta askıda kalan konularda al-ver sürecine girmeleri çağrısı yapıldı. Farklı bir durumda güvenlik ve garantiler konusunda programlanmış 12 Ocak Konferansı'nın içeriğinin sorumlusu kendileri olacak. Bu yaklaşımı hem Birleşmiş Milletler hem de Yunanistan ve Türkiye ortaya koydu. Anastasiadis ve Akıncı özünde Cenevre'de çıkacak her tür sonucun sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Bu arada dün müzakerelerde mülkiyet konusundaki başlangıç iyi olmadı ancak sürece ilişkin bir sonuç çıkarmada kimse acele etmiyor. Birleşmiş Milletler takvimi Kıbrıs için 15 Ocak'a kadar açık tutuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Tarafların dün Cenevre'de güvenlik ve garantiler konularındaki tartışmaları olumlu bir ortamda gerçekleşti. Taraflar dün öğleden sonra Brainstorming düzeyinde bu konuları ele aldılar. Konuya ilişkin tartışma genel anlamda olsa da Kıbrıs Hükümet kaynaklarına göre taraflar karşılıklı olarak bir diğerinin endişelerini göğüslemeye hazır görünümü verdi. Kıbrıstürk tarafı da bugünün koşullarının 1960'dan farklı olduğunu anlıyor. Kıbrıstürk tarafı da konuya ilişkin tartışmanın iyi olduğu düşüncesinde.Bu arada taraflar bu konuda senaryoları ele almadılar ve bu konuyu garantörler olmadan sadece toplumların katılımı ile özlü bir biçimde tartışamayacaklarını da biliyorlar. Bu arada Konferansa Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve bunun bir sonucu olarak Aleksis Tsipras ve Teeraza Mei'n katılımı olasılığı uzaklaşıyor. Tsipras ve Erdoğan dün tercüman aracılığıyla 70 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Yunanistan Başbakanlık kaynaklarına göre Tsipras Erdoğan'a ülkesinin güvenlik ve garantiler konusundaki görüşlerini anlattı. Kıbrıs sorununun çözümünün hem Kıbrıs halkına hem de Yunan-Türk ilişkilerine olumlu etkileri olacağı görüşünü savundu. Aynı kaynaklara göre Cenevre'ye sadece çözüm olasılığının var olması durumunda gideceğini de ifade etti. Bu kaynaklara göre ikili süreçte durumu yeniden değerlendirme konusunda anlaştılar.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi "İki günlük yangın" başlığı altında Cenevre görüşmeleri. Gazeteye göre uluslararası konferansa iki gün kaldı. Birleşmiş Milletler yetkilileri Konferansın başarılı olması için tarafların 9-11 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirecekleri görüşmelerin sonuç alıcı olması gereğine dikkat çektiler. Perşembe günü başlayacak Konferansın kaç gün süreceğini ise henüz kimse bilmiyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide dün düzenlediği basın toplantısında sürecin sonu açık bir süreç olduğunu söyledi. "Konferans 12 Ocak'ta başlayacak ancak ne zaman biteceği söylenmedi" dedi. Nitekim Yunanistan Başbakanı Tsipras da "Cenevre'de sürecin kapanmayacağı olgusu güvence altına alınmıştır ve bu çok önemlidir" görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cenevre'de 12 Ocak'ta yapılacak olan Kıbrıs'la ilgili uluslararası Konferansın kalitesi daha çok Anastasiadis ve Akıncı arasında 9-11 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek müzakerelere bağlı olduğunu vurguladı. Kıbrıs'la ilgili uluslararası konferansın 'garantör güçler Yunanistan, Türkiye ve Birleşik Krallığın katılımıyla yapılacağını, AB'nin özel gözlemci rolü olacağını kaydeden Eide, Kıbrıs'tan heyetlerle birlikte katılımcıların 'Güvenlik ve Garantiler faslıyla ilgili büyük ve sıkıntılı konuları çözmeye çalışacaklarını bildirdi. Norveçli diplomat Kıbrıs sorununda gerçekten gerçeğin saatine gelindiğini de ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi mülkiyet ve yönetim konularında var olan görüş ayrılıkları belgesiyle Cenevre görüşmelerinde beklentilerin aşağı çekilmiş olunması. Gazeteye göre 12 Ocak Konferansı'na Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres de katılacak. Avrupa Birliği de Juncker aracılığı ile temsile dilecek ancak bu Avrupalı teknokratlar olmaksızın sadece törensel olacak. Bu arada Cenevre'eki sis perdesi içerisinde Eide de kayboldu. Konferans sonrası ne olacağını bilmiyor. Konferansa 48 saat kala katılımcıların kimler olacağını da bilmiyor. Bu arada dünkü basın toplantısı sırasında Konferans dışına atarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin statüsünü aşağı çekti. Avrupa Birliği'ne gözlemci rolü vermekle yetindi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da Cenevre Konferansına katılmak için Sultanlık fermanı ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı olarak görünüm vermemesini istedi. Yunanistan ve Kıbrısrum tarafının garantilerin kaldırılmasını ve Türk askerlerinin tam olarak adadan ayrılmasını talep etmekten vazgeçmelerini talep etti. Kıbrısrum tarafının dönüşümlü başkanlığı kabulünü de istedi.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrısrum ve Kıbrıstürk taraflarını yönetim ve mülkiyet konularında birçok alt başlıkları da olmak üzere ayıran 24 nokta var. İki tarafın müzakerecileri tarafından hazırlanan belge siyasi liderlere verildi ve basına sızdırılmaması konusunda kesin uyarı yapıldı. Bu belgenin sızdırılmasının Cenevre'deki varlıklarını risk altına sokacağı uyarısında da bulunuldu. Taraflar arasında yönetim konusunda en büyük görüş ayrılığı dönüşümlü başkanlık. Kıbrısrum tarafı bunu kabul etmezken Türk tarafı söz konusu başlıkta diğer kabul edilenlerin geçerliliğini koruması için bunun kabulünü koşul olarak ileri sürüyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "kartlarını yavaş yavaş açıyorlar" başlığı altında. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı kartlarını yavaş yavaş açarak dün mülkiyet konusunu görüştüler. Güvenlik ve garantiler konusunda da görüş alış verişinde bulundular.

1. Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-18 Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk sendikanın oluşturduğu Tüm Kıbrıs Sendikalar Formu Kıbrıs sorununda bulunacak çözümün iş ilişkilerinin normal ve ahenkli işleyişini güvence altına alması gerektiğine vurgu yaptı. Forum tarafından yayınlanan ortak deklerasyonda Kıbrıs sorununun çözümünün merkezinde Kıbrıslıların tümünün refahı olacak ortak bir ekonomi ve iş piyasası olması için tüm koşulların sağlaması gerektiğine dikkat çekildi. iş ilişkilerinin ve iş piyasasının yeterince düzenlenmesi, normal ve ahenkli işleyişinin güvence altına alınması için çözümün bir dizi koşulu içermesine de vurgu yaptılar. Bu koşullardan ortak iş ve istihdam ilişkiler sistemine, ortak sosyal sigorta sistemine ve ücretlerin ve maaşların ortak belirlenme sistemine dikkat çektiler. Serbest dolaşım, ortaklık hakkı ve Kıbrıs’ın herhangi bir yerinde iş seçme özgürlüğünü de gerekli gördüklerini belirttiler.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand