Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten yeniyıl mesajı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Cenevre’ye verimli müzakere için zorlukların tamamen farkında olarak, tüm iyi niyet ve olumlu bir ruh ile gideceğini

ayrıca halkın endişe ve beklentilerinin aklında 1inci sırada bulunduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yeniyıl dolayısıyla televizyonlardan yayınlanan mesajında, kaydedilen önemli gelişmeye rağmen aşırı bir coşku yaratma niyetinde olmadığını belirtti. Bununla birlikte, ilk kez Türkiye sorumluluklarıyla yüzleşeceğini ve Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili kamuoyu önündeki retoriğinin, uluslararası hukuk ve düzene saygılı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği üyesi statüsü doğrultusunda belirli bir öneriye dönüştüğünü kanıtlayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, zor müzakere yoluyla, ülkenin tüm vatandaşlarının temel insan haklarını korunmasının başarıldığı yönünde güvence vererek, çözümün ilk gününden itibaren, Kıbrıs Cumhuriyetinin 1960’daki demografik yapısının küçük bir sapmayla yansıtılacağını kaydetti.  

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, yayınladığı yeniyıl mesajında ekonomiden de bahsederek, tüm verilerin 3 yıl önce ülkeyi felaketin eşiğine getiren ekonomik krizden, daha da güçlü çıktığını gösterdiğini vurguladı. Kalkınmanın %3’te sabitlendiğini ve bu rakamın Avrupa Birliği’ndeki yüksek gelişim ritmlerinden biri olduğunu belirterek, bu durumun iş pozisyonların açılması ve 2013 yılından beri en düşük seviyede bulunan işsizliğin azaltılmasına yol açacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı, ülkenin ihtiyacı olan önemli reformların uygulanmasının yürürlüğe geçtiğini ve yeni bir Genel Sağlık Planı’nın getirilmesi için gerekli değişikliklerin yapıldığını kaydetti. Hükümetin kamu hizmetleri ve yerel yönetimlerin modernleştirilmesiyle ilgili önerisinin ne yazık ki bugüne kadar meclisten geçmediğini sözledine ekledi. Anastasiadis, tüm siyasi güçlerin uzlaşmacı bir tavırla, geçmişin kalıntılarından arınarak, çağdaş bir devlet için  hükümetle işbirliği yapacağı umudunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:39

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand