Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten yeniyıl mesajı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Cenevre’ye verimli müzakere için zorlukların tamamen farkında olarak, tüm iyi niyet ve olumlu bir ruh ile gideceğini

ayrıca halkın endişe ve beklentilerinin aklında 1inci sırada bulunduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yeniyıl dolayısıyla televizyonlardan yayınlanan mesajında, kaydedilen önemli gelişmeye rağmen aşırı bir coşku yaratma niyetinde olmadığını belirtti. Bununla birlikte, ilk kez Türkiye sorumluluklarıyla yüzleşeceğini ve Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili kamuoyu önündeki retoriğinin, uluslararası hukuk ve düzene saygılı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği üyesi statüsü doğrultusunda belirli bir öneriye dönüştüğünü kanıtlayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, zor müzakere yoluyla, ülkenin tüm vatandaşlarının temel insan haklarını korunmasının başarıldığı yönünde güvence vererek, çözümün ilk gününden itibaren, Kıbrıs Cumhuriyetinin 1960’daki demografik yapısının küçük bir sapmayla yansıtılacağını kaydetti.  

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, yayınladığı yeniyıl mesajında ekonomiden de bahsederek, tüm verilerin 3 yıl önce ülkeyi felaketin eşiğine getiren ekonomik krizden, daha da güçlü çıktığını gösterdiğini vurguladı. Kalkınmanın %3’te sabitlendiğini ve bu rakamın Avrupa Birliği’ndeki yüksek gelişim ritmlerinden biri olduğunu belirterek, bu durumun iş pozisyonların açılması ve 2013 yılından beri en düşük seviyede bulunan işsizliğin azaltılmasına yol açacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı, ülkenin ihtiyacı olan önemli reformların uygulanmasının yürürlüğe geçtiğini ve yeni bir Genel Sağlık Planı’nın getirilmesi için gerekli değişikliklerin yapıldığını kaydetti. Hükümetin kamu hizmetleri ve yerel yönetimlerin modernleştirilmesiyle ilgili önerisinin ne yazık ki bugüne kadar meclisten geçmediğini sözledine ekledi. Anastasiadis, tüm siyasi güçlerin uzlaşmacı bir tavırla, geçmişin kalıntılarından arınarak, çağdaş bir devlet için  hükümetle işbirliği yapacağı umudunu dile getirdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:39

Son Haberler

15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Tüm haberler

Video on Demand