9/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Türk tarafı, Kıbrısrum tarafının toprak konusunda taleplerini aşağı çekmesi durumunda güvenlik ve garantiler konusunda daha esnek olacağı mesajı veriyor. Toprak konusunda zıtlaşma yaşanacağı görünümü veren Omorfo'ya bu süreçte özel olarak atıfta bulunuluyor. Müzakere süreci çerçevesinde Kıbrıstürk tarafı toprak konusuyla garantiler konusunu birbirine bağlamış durumda. Müzakerelerde bu yaklaşım, Kıbrıstürk tarafının Kıbrıstürk oluşturucu devletinde nüfus ve mülkiyet açısından çoğunlukta olması yaklaşımının bir parçası. Buna paralel Türk tarafı beşli konferans olgusunu da ileri götürmeye çalışıyor. Mustafa Akıncı dün yaptığı bir açıklamada 26 Eylül'de New-York'ta gerçekleştirilecek üçlü görüşmenin temel hedefini belirtirken " devamında beşli konferansa ilerlememizdir" dedi. Ve beşli konferans sadece Türk tarafının hedefi de değil ve bu konuda üçüncü çevrelerce cesaretlendiriliyor.Aynı anda Türk tarafı müzakerelere ilişkin sistemli bir haber sızdırması içinde. Bir Türk ve bir de Kıbrıslıtürk gazetesi dün mülkiyet konusundaki formülleri gündeme getirdi. "Duygusal bağlılık" düşüncesinin daha az sayıda Kıbrıslırum'un mülkünü geri alma talebinde bulunmasını getirerek soruna çözüm getirdiğini belirttiler. Bu temelde mülkünü geri alacak olan Kıbrıslırum sayısı 5.000 olarak tahmin ediliyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Birliği ile ilişkilerinde Kıbrıs Ürdün'e önemli yadımlarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün Ürdün Kralı Abdullah ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bu konunun Anastasiadis ve Kral Abdullah arasında detayına ele alındığını söyledi. Ürdün ve Lübnan'a
giden önemli sayıda göçmene dikkat çekti. Göçmen sayısının Ürdün'ün nüfusuyla bağlantılı ele alındığında Avrupa Birliği'nin bu konuda bu ülkeye yaptığı yardımların büyük bir önem kazandığını ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği son iki kritik görüşme öncesi Kıbrısrum tarafı müzakerecileri garantiler konusunda hafif değişiklikler içeren yeni bir öneri hazırlıyor. SİGMA televizyon kanalının dün akşamki yayınına göre Kıbrısrum tarafı önerisi Türk askerinin %75'nin baştan ayrılmasını ve geri kalan %25'nin de adada görev yapan Barış Gücü denetiminde 18 aylık bir süre içerisinde ayrılmasını öngörüyor. O günden sonra da güvenlik Türkiye, Yunanistan ve Britanya'nın yer almayacağı uluslararası askeri güç tarafından sağlanacak. Bu güç Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bağlı olacak ve 7 yıl görev yapacak. Bu arada Omorfo'nun geri verilmesi konusunda da perde gerisinde yoğun çalışmalar yapılıyor. Burada doruk nokta kasabanın Kıbrısrum yönetimine geri verilmesi ancak burada yaşayan Kıbrıslıtürklerin de ayrılamaması düşüncesi. Bu arada Milliyet gazetesinde Kıbrıs'ta mülkiyet sorunuyla ilgili olarak yapılan ve temel olarak "duygusal bağı" öne çıkaran yayın Lefkoşa'da endişe yarattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs müzakere heyetindeki varlığıyla ilgili son dönemde yaşanan tartışmalara ilişkin sorulara yanıt veren Polis Polivyu Kıbrıs sorununa çözüm bulma uğraşılarını çok ve farklı nedenlerden çok, çok zor olarak niteledi. Çözülmesi gereken daha çok sorun olduğuna dikkat çekti. Kendi duygusuna göre çözüme yakın olunmadığını belirtirken uğraşıya devam edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ekonomi süreçte ağırlığı yönetim konusuna ve bulunacak yönetim sisteminin işlerliliğine verdi. Tatmin edici işler bir sistem olmaksızın her şeyin çökebileceği ve olguların da geri getirilemeyeceği görüşünü savundu. Deneyimli hukukçu bu arada müzakere heyeti üyelerine gönderdiği ve basına da yansıyan elektronik mektuplarına da değindi ve bunları görevine duyduğu saygı nedeniyle gönderdiğini ifade etti. Bu mektupların bazı öneriler, düşünceler ve görüş ayrılıklarını içerdiğini ifade ederken müzakereler çerçevesinde Cumhurbaşkanına yardımcı olacak herşeyin kendisine verilmesi gerektiği görüşünü savundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Saatlerde de görüş birliği sağlanamadı" başlığı altında. Gazeteye göre yasadışı devlette Hükümet dün yaz saati uygulamasının devamından yana karar alan Ankara'yı izleyecek. Sözde Bakanlar Kurulu'nun dün işgal bölgesinde aldığı karar niyetini de ortaya koyuyor. Yeniden birleşmeden yana baskı uygulamak yerine inanılmayacak konularda dahi engel yaratıyor. Gelinen noktada 30 Ekim tarihi itibarıyla iki taraf arasında farklı saat uygulaması olacak. Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliğine üye diğer ülkelerde olduğu gibi 30 Ekim tarihinde saatleri bir saat geri alacak. Bu durumda özgür bölgedeki okullara gelen çocukların sorun yaşaması bekleniyor. Görüşmelerde belirlenecek saatlerin hangi tarafın saatine göre olacağı da sorun. Bu durum sosyal medyada Kıbrıslıtürkler arasında hümor konusu oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yerel seçimlerde Limasol belediyeleri için üçlü işbirliğinin yeniden canlandırılmasına yönelik perde gerisinde çalışmalar yapılıyor. DİKO ve EDEK Limasol Belediye Başkanlığı için AKEL'in adayını desteklemeye hazırlar. Ancak bunun için tek şartları adayın Andreas Hristu olması. Bu süreçte Andreas Hristu'nun adaylık konusunda gelecek hafta vereceği karar belirleyici olacak. Bu kararın olumlu olması için AKEL'in Belediye Başkanı'na büyük baskı uygulaması bekleniyor. AKEL 20 yıldan beridir elinde tuttuğu Limasol Belediyesini kaybetmek istemiyor. AKEL DİKO'nun desteği için bu partiye bölgeden üç başkanlık önerdi. EDEK'e de Hristu'ya destek karşılığında Polemitya belediye başkanlığını önerdi. Polemity Belediyesi kurulduğu günden beridir AKEL'in elinde. Bu arada AKEL'in DİKO'ya önerdiği Yermasoya belediyesi için kendi parti kadroları da büyük ilgi duyuyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi ifade vermesi için polisin Merkez bankası eski Başkanı Atanasioas Orfanidis'e çağrı yapmış olması. Gazeteye göre ekonomik skandallarla ilgili polis yeni tur ifade alma süreci başlatıyor. Merkez bankası eski başkanı Orfanidis Meclis'te söylediklerini gerekçelendirmesi amacıyla dün ifade vermeye çağrıldı. Merkez Bankası'ndan daha başka kişilerin de ifade vermeye çağrılabilecekleri belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osatçi dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile görüştükten sonra garantiler konusunda kararı Lefkoşa'nın vereceğini söyledi. Osatçi "Eğer Lefkoşa garantör o zaman ne tür garantiler istediğini tartışırız" dedi. Bu konunun kendilerini ilgilendirdiğini çünkü bunun özel olarak bölgenin güvenliğiyle bağlı olduğuna dikkat çekti. "Moskova Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yakından izliyor ve bilgi sahibidir ve bunu yapmaya da devam edecektir" dedi. Kıbrıs sorununun iç yanlarının müzakere masasında çözülmesi gerektiği görüşünü savunurken güvenlik konularında ülkesinin bazı roller oynaması gerektiği üzerinde durdu. Andros Kipriyanu da Moskova'dan Kıbrıs sorununda daha fazla rol oynamasını istedi. Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere ilişkin üst düzeyde görüşmelerde bulunmak amacıyla Moskova'yı ziyaret etme arzusunu dile getirdi. Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununda çok kritik ve belirleyici bir evrede bulunulduğunu ve Rusya'nın bu evrede soruna çözüm bulma uğraşılarında daha fazla rol oynaması gerektiği görüşünü dile getirdi. Kipriyanu bu arada Rusya'nın lefkoşa Büyükelçisi Osatçi'ye ülkesinin Kıbrıs'a verdiği destek için teşekkürlerini de sundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Yunanistan Başbakanı Aleksis tsipras ile görüşmesi. Gazeteye göre iki lider dün Atina'da Kıbrıs sorununda içine girilen kritik döneme ilişkin önemli kararlar aldılar. İkili dün sadece Kıbrıs sorununu ele aldı. Cumhurbaşkanı Anastasaidis, Tsipras'a sürece ilişkin detaylı bilgi verdi. Lefkoşa ile Atina kesin bir görüş birliği içinde müzakere hattını belirledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Milli Muhafız Ordusu yeni Komutan Yardımcısı Andreas Markidis’e görevi verme töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Türk ordusu adada kaldığı sürece Milli Muhafız Ordusu’nun da caydırıcı bir güç olma, vatandaşların güvenliğini sağlama ve barışı koruma görevi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Türk işgal ordusunun adada varlığını sürdürdüğünü ve Milli Muhafız Ordusu’nun da bu koşullara uyumlu olmak zorunda olduğuna vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı, son evresinde bulunan Milli Muhafız Ordusu’nun yeniden yapılanmasının da bu amaca hizmet ettiğini belirtti. Markidis ise törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı’nın beklentilerini karşılayabilmek ve ordunun gücünü artırması ve yeniden yapılanması için tüm gücüyle çalışacağını belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand