Anastadiadis, Biden'ı müzakerelerinin gidişatı hakkında bilgilendirdi.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastadiadis, Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Joe Biden ile dün gerçekleştirdiği 1 buçuk saatlik görüşmede, kendisini Kıbrıs sorunu müzakerelerinin gidişatı hakkında bilgilendirdi.

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, görüşmeyi açık ve içten olarak nitelendirerek, görüşme boyunca 3 konunun konuşulduğunu ve bunlardan ilkinin güvenlik konusu olduğunu açıkladı. Ayrıca Kıbrıs sorununun çözülmesinin gerekliliğine vurgu yapıldığını ve Kıbrıs’ın, bölgede güvenlik sağlayıcı rolünü daha da güçlendirebileceğini ifade etti. Diğer yandan geçmişte yürütülen ve nihai aşamayı etkileyen süreçlerden kaçınılması gerektiği belirtilirken, özellikle enerji konulu ikili meseleler ve Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan potansiyeller de görüşüldü.

 

Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden dün Mustafa Akıncı ile de yarım saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme basına kapalı olarak yapıldı. Biden, görüşme sonrasında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile 3lü görüşme yapılıp yapılmayacağına dair sorulan soruya ise böyle bir olasılık bulunduğu şeklinde cevap verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü’nün ofisinden yapılan iki yazılı açıklamada, Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşmelere atıfta bulundu. Biden iki toplum liderine, çözüm bulma çabalarındaki işbirlikleri için övgüde bulunarak, yoğunlaştırılmış müzakereler boyunca kaydedilen gelişme için tebrik etti.  Amerikan Başkan Yardımcısı, birleşik bir Kıbrıs’ın her iki topluma da derin fayda, bölgesel istikrar, güvenlik ve enerji bağımsızlığı getirebileceğini vurguladı. Ayrıca Birleşik Devletlerin iki toplum liderine güçlü destek sağlamaya devam edeceğini ve 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüm bulma çalışmalarının yoğunlaşmaya devam edeceğini belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:57

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand