23/9/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol Belediye Başkanlığı mücadelesi. Gazeteye göre tüm göstergeler 18 Aralık Belediye seçimlerinde "savaşların savaşının" Limasol'da verileceği yönünde. Andreas Hristu ile Nikos Nikolau'nun bu kentte asıl rakipler olacağı ve alınacak sonucun partiler "borsasını" çok etkileyeceği de belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre Andreas Hristu'nun adaylığını açıklaması için geri sayım başladı ve bu da seçim ringine çıkması için kendisine büyük baskı uygulayan AKEL, DİKO ve EDEK liderliklerini memnun etmiş durumda. Hristu'nun adaylığını Pazartesi günü açıklaması bekleniyor. Buna karşı DİSİ merkezinde hazırlıklarda ağırlık partinin Nikolaidis'in adaylığının desteklenmesi kararına yönelik ortaya çıkan tepkilerin giderilmesine verilmiş durumda. Bu çerçevede DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun bugün Limasol'a giderek parti yerel örgüt temsilcileriyle bir araya gelmesi bekleniyor

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in New-York'ta Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımısı Jo Biden ile görüşmesinde Kıbrıs sorununda güvenlik, ikili ilişkiler ve enerji konuları ele alındı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis görüşmeyi açık ve samimi bir görüşme olarak niteledi. "Görüşmede üç konu hakim oldu. Biri güvenlik konusu ve Cumhurbaşkanı'nın Genel Kurul'da da özel olarak atıfta bulunduğu Kıbrıs sorununun çözümü aracılığıyla Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'in önemli bir bölgesinde güvenlik sağlama rolünün devamının güçlendirilmesi oldu. Aynı zamanda geçmişte izlenen ve sonucu kendi biçimleriyle etkileyen süreçlerden kaçınılması gerekliliği üzerinde duruldu. İkili ilişkiler ve Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin de katılımıyla enerji konuları ile Doğu Akdeniz'de var olan perspektif de ele alındı." dedi. Sözcüye göre Biden şimdi bulunduğu makamda görev süresinin son anına kadar işgali sonlandırma ve Kıbrıs'ı yeniden birleştirme hedefinin başarılması için yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti. Sözcü, Biden'in Türkiye Cumhurbaşkanı'ndan herhangi bir mesaj getirip getirmediği sorusunu yanıtlarken de " Kıbrıs sorununda dün Türkiye Cumhurbaşkanı ile ayrıntılı bir görüşme yaptığını biliyorsunuz ve Biden bu konuda Cumhurbaşkanı'na detay bilgi vermiştir" dedi. "Süreçte yeni unsur var mı?" sorusuna da Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs'ın tezlerini Biden'a aktardığını ve herşeyin sonuçlarıyla değerlendirileceğini ifade etti. Süreçte önemli gelişmelerin olduğunu ancak önemli zorluklar ve görüş ayrılıklarının var olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanının halkın önüne belirsiz yapıcılıklar içeren değil net bir plan getireceğini ve Kıbrıs halkının endişelerine yanıt vermeyecek bir çözüme gidilmeyeceğine vurgu yaptı.
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Anastasiadis kırmızı çizgilerini çizdi" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Genel Kurul'da konuşurken Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili Kıbrısrum tarafının kırmızı çizgilerini net bir biçimde ortaya koydu. Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin olumlu katkı sağlaması koşuluyla Kıbrıs sorununa bu yıl sonuna kadar çözüm bulunması için kararlılıkla çalışacağını söyledi. Müzakerelerde ilerleme sağlanan noktaları detaylı bir biçimde dile getirdi. Başta mülkiyet, toprak ve güvenlik konuları olmak üzere askıda kalan sorunlara atıfta bulunmaktan geri durmadı. Bu konuların Kıbrıs sorununun çözülebilirliği konusunda ölçü olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı konuşmasının ilk bölümünde küresel boyuttaki sorunların ve bunların yaratıcılarının göğüslenebilinmesi için ortak girişim üstlenilmesi olgusu üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken 1974'ün trajik olaylarından, Türkiye'nin istilasından, devam eden işgalinden, nüfusun %40'nın zorla yerlerinden edişinden söz etti. Kıbrısrum tarafının uzlaşma ruhunda uniter devletin federasyona dönüşmesini kabul ettiğine dikkat çekti. Sorunun çözümü için bugüne kadar ortaya konan ve başarısız kalan girişimleri gündeme getirdi. Kıbrıs sorununun çözümünün temel yanlarına ve 11 Şubat 2014 ortak açıklamasını atıfta bulundu. Ortak Deklarasyonun, bir taraftan çözümün esasının yeniden teyit ettiğini, Kıbrıs'ın Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'ne üyeliğinin devamı, Avrupa Birliği'nin kuruluş değerlerinin ada genelinde korunması, demokratik ilkelere, insan haklarına ve temel özgürlüklere tam saygılı olunması ve enosis ile taksimi yasakladığına vurgu yaptı. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün genel ilkelerini de şöyle sıraladı.
-Birleşik Kıbrıs'ın bir ve tek egemenliği, bir ve tek uluslararası kimliği, bir ve tek vatandaşlığı olacak.
-Kıbrıslıların tümü için serbest dolaşım, yerleşim ve mülk edinme, mesleğini icra etme,iş kurma ve işletme ve adanın tümü üzerinde her tür ekonomik faaliyeti sürdürme hakkı güvence altına alınacak.
- Kişisel mülkiyet hakkına tam olarak saygı gösterilecek.
- Adanın demografik karakteri, 1960'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki geleneksel demografik yapıda küçük bir sapma ile çözümün ilk gününden çözüme yansıyacak.
-Bu demografik yapının dış etkilerle bozulmaması güvence altına alınacak.
-Avrupa Müktesebatı istisnasız tüm ada sathında ve kalıcı deregasyonlar olmadan uygulanacak.
-Somut düzenlemelerle çözümün iki bölgeli iki toplumlu karakteri korunacak.
-İki liderin vardığı anlaşma ile federal anayasa Birleşik Federal Kıbrıs'ın eşit statüde iki oluşturucu devlet tarafından teşkil edeceğini belirleyecek.
-Federal düzeyde karar mekanizmalarına özlü katılım dahil siyasi eşitliğin uygulanma yolu belirlenecek.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu konuşmasında Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde sağlanan ilerlemeler konusunda uluslararası topluma detay bilgi verdi. Çözümün ilkelerine atıfta bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün yaptığı bir açıklamada muhalefet parti liderlerinin New-York'ta takvim, hakemlik ve beşli, konferans için takvim belirleme yönünde yaptıkları değerlendirmelerin, şantajların ve korkutmaların boşa çıktığını söyledi. Cumhurbaşkanı'nın New-York'ta Kıbrıs sorununda bugüne kadar sağlanan ilerlemelere, çözümün dayanması gereken ilkelere ilişkin bilgilendirme çalışmalarına devam ettiğini, Kıbrıs sorununa uluslararası ilkeler ve Avrupa ilkeleri temelinde çözüm bulunması uluslararası faktörden yardım istediğini belirtti. Garantiler konusunda konuşurken de Türk tarafının 1960 sonrası bu konuyu tartışmayı kabulünü olumlu bir gelişme olarak niteledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Adalet Bakanı İonas Nikolau'nun sorgu makamından kamuoyuna sızdırmalar yapıldığına ilişkin suçlamaları. Gazeteye göre Nikolau'nun gerek polisten gerek Ekonomik suçları araştırma biriminden gerekse de gümrükten sorgu makamından kamuoyuna sızdırmalar yapıldığına ilişkin belirsiz ve argümanlara dayanmayan suçlamaları şiddetli tepkilere neden oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merkez Bankası verilerine göre geri dönmeyen kredilerde bir ay önceye göre Haziran ayında 1 milyar euroluk azalma oldu. Bu düşüşün temel nedeni kredi kuruluşlarının uygulamaya koydukları yeni pratik. Kredi kuruluşları borç sahiplerinin borçlarının silinmesine karşı taşınmaz mallarına el koyuyor. Haziran ayında geri dönmeyen kredi miktarı 24,7 milyar euroya düştü.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana "Dokuz konuda bulduk üç temel konu kaldı" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Genel Kurul'daki konuşmasında görüşmelerde bugüne kadar sonuçları net bir biçimde ortaya koydu. İsimlerini vererek dokuz somut başlıkta ilerleme sağlandığını söyledi. Mülkiyet, toprak ve güvenlikle garantiler konularında ise görüş ayrılıklarının devam ettiğine vurgu yaptı. Çözüme en kısa sürede ulaşmak için kararlı bir biçimde çalışamaya hazır olduğu mesajı verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis Kıbrıs turizminde son üç yıl içinde görülen olumlu sonuçların gelecek yıllarda da devam edebileceğini söyledi. "Sürdürülebilir Turizm" sempozyumunda konuşan Bakan, Hükümet'in amacının bir turizm destinasyonu olarak Kıbrıs'ın turizmde rekabet gücünü artırmak olduğunu belirtti. Bakan turizm alanında uzun erimli ulusal bir strateji belirlenmesi gerektiği görüşünü savundu. Bu yıl Kıbrıs'a gelen turist sayısının 3 milyonu aşarak yeni bir rekor kırması bekleniyor.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand