17/9/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Omonya Klübüne ait bir arazinin de içinde bulunduğu Lefkoşa'nın güney bölgesi imar planında değişiklik çalışmalarının İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos tarafından durdurulması . Gazeteye göre eski Cumhurbaşkanı Hristofias hakkında suçlamalarda bulunan müteahhit Miltiadis Neofitu'nun ciddi ifşaatlarda bulunduğu Omonya klübünün bir arazisinin de içinde bulunduğu Halepyanu bölgesinde imar değişiklik çalışmaları, İçişleri Bakanı Hasikos Sortais tarafından son anda durduruldu. Elde edilen bilgilere göre Güney Lefkoşa Yerel Planı'nın yeniden biçimlendirilmesi çerçevesinde bu bölge özel kullanım bölgesine dönüştürülecekti. Böylesi bir durumda da tartışılan taşınmaz malın değeri çok yukarılara fırlayacaktı. Sokratis Hasikos içişleri bakanlığı görevine geldiğinde söz konusu değişiklik Şehir Planlama Dairesi'nden geçmişti. Bu değişiklik temelinde bölgeye sinema, mall türü inşaatlar yapılabilecekti. Bu arada Miltiadis Neofitu'nun Mahkemeye verdiği ifade sonrası bu süreçte izlenen yöntemler konusunda Başsavcılık ve Baş Denetçi de araştırma başlatıyor. Konu Meclis Denetleme Komisyonunda da ele alınacak. Bu gelişmeler üzerine olayın yaşandığı dönemde İçişleri Bakanı olan Neoklis Slikiyotis hiçbir şüpheli durum olmadığını, tüm sürecin doğru ve şeffaf bir biçimde yürütüldüğünü söyledi. Bilindiği üzere Miltiadis Neofitu mahkemeye verdiği ifadede Slikiyotis'in bölgenin statüsünün değiştirilmesi için dönemin Cumhurbaşkanı'ndan direktif aldığını ileri sürmüştü. Böylece Omony'ya ait arazi pahalı bir biçimde satılacak ve ve Klübün borçları ödenecekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Kıbrıs'taki askeri güçlerini ikiye bölmeyi ve bunları bugün kullandığı 200 alan yerine 2 alana toplamayı tartışmaya hazır olduğu görünümü veriyor. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre Espen Eide Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile son görüşmesi sırasında bu konuda bilgi verdi. Ankara'nın adada üsler düşüncesini de gündeme getirdi. Bazı yerlerde Ankara'nın bir bazı yerlerde birden fazla üs istediği belirtiliyor. Bunun ötesinde düşüncenin kime ait olduğu belirtilmeden adadaki askeri varlıklarının sonlandırılması konusunda da iki düşünce var. Bunlardan ilki askerlerin çekilmesi konusunda bir takvimin olması. Diğeri ise bunun Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği gibi belli koşullara bağlanması. Mustafa Akıncı Türk askerlerinin ayrılması konusunda takvim belirlenmesine karşı çıkıyor. Yabancı diplomatik kaynaklar ise Ankara'nın en sonunda güvenlik ve garantiler konusunda "esnek" davranacağını ileri sürüyorlar.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde Kıbrısrum tarafı "beyin fırtınası" çerçevesinde tartışılması amacıyla güvenlikle ilgili bir plan hazırladı. Kıbrısrum tarafı müzakere masasına karmaşık ve belki de işler olamayacak ancak uluslararası hukuk temelinde bir plan sundu. Bu planın temel taşlarını egemenlik, toprak bağımsızlığı ve uluslararası hukuk teşkil ediyordu. Bu plan sekiz sayfalık. Mustafa Akıncı'nın bu plana yönelik ilk tepkisi olumsuz oldu. Bu plan ada için çok uluslu bir gücü öngörürken anavatanları da çerçevede danışman olarak tutuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs`ta temaslarda bulunan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Kıbrıs ve İsrail`in bölgede küçük, demokrat ve müslüman olmayan ülkeler olduğunu aynı prensipleri paylaştıklarını, güvenilir ortaklar olduklarını ve ikili ilişkilerin mükemmel bir aşamada bulunduğunu söyledi. Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ile görüştükten sonra açıklamada bulundu Lieberman, Kıbrıs ve İsrail arasında ilişkilerin iki ülkenin tarihinde en iyi aşamada bulunduklarını ve güvenlik, ekonomi, siyasi ve turizm alanları dâhil çok alanda yakın işbirliği sağlandığını söyledi. Kıbrıs sorununa değinen yetkili, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakerelerin başarılı olması ve adanın yeninden birleşmesini diledi. Turizm sektörüne değinen Bakan Lieberman, 2015 yılında 100 bin turistin İsrail`den Kıbrıs`a geldiklerini ve 2016 yılının sonuna kadar bu rakamın %40 artırılmasının beklendiğini söyledi. Kıbrıs ve İsrail`in güvenlik alanındaki işbirliğine değinen konuk Bakan, bölgedeki ılımlı ülkelerin güvenliğine büyük katkıda bulunduğunu kaydetti. Bakan, “Başarılı diyaloğumuz ve yapıcı işbirliğimizin devam etmesini diliyorum” diye vurguladı. Kıbrıslı Bakan ise, konuk Bakan ile yapılan görüşme sırasında bölgedeki jeopolitik gelişmeler ve bunların uluslar arası ve iç güvenliği nasıl etkiledikleri konusunun ele alındığını belirtti. Fokaidis, ayrıca, iki ülke arasında son yıllarda sağlanan ilerlemeyi değerlendiklerini ve atılması gereken gelecek adımların çerçevesinin görüşüldüğünü söyledi. Fokaidis İki ülke arasında sağlanan ve stratejik bir önem taşıyan ilişkiler hakkında görüş ifade ederken de bunun ulusal çıkarlara aynı zamanda uluslar arası topluluk ve bölgede güvenliği ve istikrarın sağlanmasına hizmet ettiğini vurguladı. Kıbrıslı Bakan enerji alanına da değindi ve enerji sektörünün uzun süren sorunlara bir çözüm bulunması konusunda katalizör olabileceğini söyledi. Bakan, ikili görüşmede Kıbrıs Cumhuriyeti`nin bölgedeki Mısır ve Ürdün dâhil diğer komşu ülkelerle işbirliği sağlanması için üstlendiği girişimlerin de ele alındığını söyledi.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Miltis AKEL'in girilmeyen alanlarına girdi" başlığı altında. Gazeteye göre Miltiadis Neofitu Dimitris Hristofias hakkında dava açmak için mahkemeye ifade verirken AKEL'in tabu alanı olarak görülen ekonomik faaliyet alanına girdi . AKEL'in mali alanında önemli rol oynadığı görülen New Winner Yatırım Şirketi hakkında ifşaatlarda bulundu. O dönem AKEL'in mali ilerinden sorumlu olan Venizelos Zanettos'un yoldaşlarına bilgi verirken bu şirketten bahsedip bu şirketin taşınmaz mal alanında faaliyet gösterdiğini belirttiğini söylediği ifade edildi. Ancak şimdi tüm ilgi bu şirketin pratikte hangi çalışmaları yaptığına, bankalardaki hesaplarındaki hareketlere ve ne kadar vergi ödediğine odaklandı. Şirketin çeklerinde yasa dışılık olmamakla birlikte bazı aykırılıklar olduğu görünümü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Standart and Poor's Kıbrıs'ı yatırım yapılabilir ülkeler kategorisine çok yakın bir noktaya getirdi. Kıbrıs'ın kredi kullanma puanını pozitiv görünümle "BB"ye yükseltti. Kuruluşa göre Kıbrıs'ın puanında yükseltme Kıbrıs ekonomisindeki büyüme beklentisine ve borçlarında azalmaya bağlı olarak yapıldı. Bunda bankaların aktiflerinde görülen niteliksel iyileşme de rol oynadı. Kuruluşa göre Kıbrıs ekonomisi 2017-2019 döneminde gerçek rakamlarla %2,5 oranında büyüyecek. Bu süreçte Kıbrıs için endişe verici temel faktör ise geri dönmeyen krediler. Kuruluş son olarak Kıbrıs sorununun çözüm ve adanın yeniden birleşme perspektifinin de bu iyileştirmede rol oynadığına dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesin bugünkü ana haberi uyuşturucu ticaretinden mahkum olan bazı kişilerin hapse girmemesi . Gazeteye göre uyuşturucu ticareti nedeniyle on yıla kadar mahkum olan bazı kişiler ekspres yöntemlerle bir yolunu bulup hapisten çıkıyor. Bu kişiler bir yıl dahi hapiste kalmadan bazı programlardan yararlanarak cezalarını ertelemeyi başardılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-SİDİKEK-PEO'nun Kıbrıs Turizm örgütü Başkanı Angelos Loizu görüşmesi sırasında konuşan PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis PEO'nun Kıbrıs Turizm Örgütü dağıtılarak Turizm müsteşarlığı kurulmasına karşı olduğunu söyledi. Kiritsis böylesi bir adımın verimli olmayacağını ve devletin turizm politikalarının geliştirilmesine herhangi bir katkı sağlamayacağını da belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand