16/9/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi lüks konutların satışa çıkarılmaya başlanması. Gazeteye göre kötü dönem zenginlere de dokunmaya başladı ve yakın bir süre içerisinde lüks konutlarının açık artırma ile satışına başlanması bekleniyor. Lefkoşa'da5,13 milyon euro değer biçilen bir evin Kıbrıs bankası mülkiyetine geçtiği belirtiliyor. Strovolo bölgesinde olan bu ev 9.930 metre kare büyüklüğünde. Yani on normal arsa kadar. Kıbrıs Bankası, büyük borcu olup da bu borçlarını ödemezken büyük miktarlarda taşınmaz mala sahip müşterilerine bu mal varlıklarını açık artırma ile satışa çıkartacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu kişilere bu mal varlıklarını kendilerinin satıp borçlarını ödemelerini ya da Banka ile temasa geçip borçları karşılığı taşınmaz mal varlıklarını Banka'ya devretmelerini önerdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda müzakere sürecine dahil olan çevrelerin müzakere sürecine ve önümüzdeki aylarda çözüme ulaşma perspektifine ilişkin değerlendirmeleri farklı. Lefkoşa, taraflar arasında var olan görüş ayrılıklarının ve askı olan konuların yer aldığı bir belge hazırlığı içinde. Bu belgenin 25 Eylül günü New-York'ta gerçekleştirilecek olan üçlü görüşme öncesi Cumhurbaşkanı'na sunulması planlanıyor. Müzakerelerde 200'ün üzerinde görüş ayrılığı noktası bulunduğu ve bunların dışında 103 de açık konunun var olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in New-York'ta ekspres hakemlik baskılarına bu liste ile yanıt vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı'nın sürecin geri akan askıdaki konulara değil öze yönelmesinde talep edeceği de alınan bilgiler arasında. karşı tarafta ise Mustafa Akıncı 2016 yılı içinde çözüm konusunda ısrarlı ve New-York dönüşü uzun sürmeyecek yeni tur yoğun bir müzakere sürecine girilmesi gerektiği görüşünü savunuyor.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Beşli konferans için üçlü görüşme tuzağı" başlığı altında Kıbrıs sorunundaki gelişmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nın askıda olan önemli konular netleşmeden perde gerisinde beşli konferans olgusuna kapıyı açık bıraktığı görülüyor. New-York'ta Kıbrıs sorunuyla ilgili kritik bir çatışma yaşanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı 25 Eylül'de Genel Sekreter ile görüşmek için New-York'a giderken sadece DİSİ ve AKEL'in desteğine sahip. Cumhurbaşkanı'nın geçen gün Ulusal Konsey'de yaptığı bilgilendirme muhalefet parti liderlerini tatmin etmedi. Bu liderle tünelin ucunda bir ışık görmeme konusunda her nedene sahipler. Çarşamba günü liderlerin son görüşmesi sonarsı Eide tarafından okunan "joint statement"de sadece yönetim, ekonomi, Avrupa Birliği ve kısmen mülkiyette ilerleme sağlandığı belirtildi. Güvenlik, garantiler ve toprak konularında şu ana kadar Kıbrısrum tarafının yeni tavizler vermemesi durumunda arada köprü kurulamayacak boyutta görüş ayrılıklarının devam ettiği görüldü. Bu durum da Cumhurbaşkanının izlediği ya da müzakere masasında izlenmesi için müsaade ettiği taktikle ilgili birçok soru işaretini beraberinde getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet partisi başkanı Averof Neofitu dün düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs sorunu üzerinde de detaylı bir biçimde durdu. " Benim ve partimin en büyük endişesi Kıbrıs sorununda çıkmaza girilirse ne olacağıdır. Çıkmazdan ve geçen zamandan endişe ediyorum. Kıbrıs sorununun var olduğu 42 yıl sonrası Kıbrıs sorununa 2016 yılı sonuna kadar çözüm bulunmasını beni korkutması gerektiğini düşünmüyorum. Keşke Türk tarafı gerçek bir siyasi irade ortaya koysa. Çözüm için acele etmemesi gereken biz Kıbrıslırumlarız" dedi. Neofitu bu noktada Kıbrısrum tarafının Kıbrıs Helenizminin geleceğini güvence altına almayacak herhangi bir çözümü zamanın geçmesinin getirdiği tehlikeleri tespit ettikleri için kabul etme durumunda olmadığına vurgu yaptı. Neofitu bu arada güvenlik ve garantiler konusunda henüz derinliğine tartışmalara girilmese de Türk tarafının 1960 garanti anlaşmalarını tartışıyor olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i kutladı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu . Gazeteye göre Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümü konusunda taraflar arasında görüş birliği var. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üniter bir yapıdan federal bir devlete dönüşümü konusunun güvence altına alınıldığı görüşü var. Yönetim, Avrupa Birliği ve güvenlikle ilgili tartışmalarda ortaya çıkan sonuçları Cumhurbaşkanlığı dönüşüm konusunda bir veri olarak değerlendiriyor. Elde edilen bilgiler göre bu yönde en güçlü kart da Kıbrıs'ta Britanya üslerinin kalmasını da sağlayan Kuruluş Anlaşması'nın devam edecek olması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ ile DİKO arasında var olan iyi dönemler geçmişte kaldı. Hükümet partisi başkanı Averof Neofitu dün eki dosyaları açtı ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'a hakemliği kabul edenin Cumhurbaşkanı iken babası Tassos Papadopulos olduğunu söyledi. Papadopulos'a yönelik biraz alçak gönüllü olmanın zarar vermeyeceğini belirtti. Kıbrıs sorununu kapatması için Cumhurbaşkanına baskı yapıldığı haberlerini yorumlaması istendiğinde Neofitu " Bugün tüm bu bağıranlar ve New-York'a gittikten sonra valizimiz hakemlik olgusuyla dolu döneceğimiz ortamını yaratmaya çalışanlara bir şeyi hatırlatmak istiyorum. 12 yıl önce, bir Şubat ayında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bir başkası olan Cumhurbaşkanı görevden valiziyle hakemlik dolu döndü." dedi

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorununda Türkiye'nin karar saati" başlığı altında. Gazeteye göre iki toplum liderinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile gerçekleştirecekleri ortak görüşme öncesi yoğun çalışmalar yapılması bekleniyor. Dün bir basın toplantısı düzenleyen AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’ın dün akşam düzenlediği basın toplantısında ifade ettiklerinin Kıbrıs sorununda çözüm uğraşılarına ilişkin daha iyi bir perspektif yarattığını söyledi. Bu noktada güvenlik, toprak, mülkiyet ve yürütme erkiyle ilgili bazı konularda taraflar arasında var olan görüş ayrılıklarının ele alınabilinmesi için Ankara’nın ciddi siyasi kararlar alması gerektiğine işaret etti. Kipriyanu, Mehmet Ali Talat sonrası ilk kez Kıbrıslıtürk bir liderin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki oluşturucu varlıkla tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olacak bir devlet olacağını netleştirdiğine vurgu yaptı. Kipriyau federal çözüme net atıflarda bulunulduğuna dikkat çekti. AKEL Genel Sekreteri gelinen noktada Kıbrıs sorununda zor ve belirleyici bir evreye girildiğini ve bu koşullarda iç cephede daha büyük birliğe gerek olduğu görüşünü de dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun mülkiyet açısından bölünmesi Kurum Yönetim Kurulu'nun gündeminde yok. Kurum yönetim kurulu başkanı Andreas Marangos PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada gündemlerinde olanın Kurumun mülkiyet açısından değil muhasebe ve yönetim açısından bölünmesinin bulunduğunu söyledi. Kurumun ahenkli işleyişinin de gündemlerinde olduğunu belirtti. PEO Genel Sekreteri Kiritsis de Kurum yönetim kurulunun önceliklerini paylaştıklarını duyurdu. Kiritsis ortak çıkar amacıyla çalışan bir Kurumun değerinin para ile ölçülemeyeceğini , önemli olanın insanların kaliteli yaşaması ve Kurumun Kıbrıs ekonomisinin üretkenliğine katkı sağlaması olduğunun altını çizdi. Kiritsis bu arada Kurumda terfilerde ve tayinlerde çalışanlara siyasi ve sendikal yaklaşımları temelinde değil nitelikleri temelinde adil yaklaşılmasını istedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda gelinen noktada tüm dikkatler New-York'a çevrilmiş durumda. Liderlerin 25 Eylül Genel Sekreter ile gerçekleştirecekleri görüşmede Kıbrıs sorunu tüm yanları ile ele alınacak. Çözümün mali yükünün karşılanması için bağışçılar konusu da gündeme gelecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu'ya göre Kıbrıs ekonomisinde büyüme 2017 yılında %3'ü geçecek. Sorumlu ve ciddi bir biçimde davranılması durumunda bu yıl %2,5 olması beklenen büyüme oranı gelecek yıl %3'ü aşacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand