14/9/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler perde gerisinde New-York'ta uluslararası bir toplantı biçiminde garantör güçlerle ortak bir toplantının gerçekleşmesi için çalışıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide bu düşünceyi önce 23 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Anastasaidis ve Mustafa Akıncı'ya açtı. Birleşmiş Milletler yetkilisi bunun için üçlü görüşmenin Genel Kurul çalışmaları tamamlanmadan gerçekleştirmesini ve koşulların uygun olması durumunda genişletilmiş bir toplantıya geçilmesini gündeme getirdi. Bu düşünce Kıbrısrum tarafınca kabul edilmedi. Elde edilen bilgilere göre Eide bu konuyu Atina'daki son temasları sırasında da gündeme getirdi. Ancak Yunanistan Hükümeti diğer yanlarda anlaşma sağlanamaması durumunda güvenlik için herhangi bir uluslararası toplantıya katılmasının söz konusu olmayacağını kendisine iletti. Gelinen noktada sürecin bundan sonra nasıl gelişeceğinin bugünkü görüşme sonrası yapılacak açıklama belirtilmesi bekleniyor. Bugünkü görüşme de iç cephede gergin bir ortamda gerçekleştirilecek. Dün iç konuları ele almak için toplanan Liderler Konseyi toplantısından DİKO ve EDEK Kıbrıs sorunu nedeniyle ayrıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yoğun müzakerelerin bu evresi bugün yapılacak açıklama ile sona erecek. Son şeklini bugünkü tartışmalar sırasında alacak olan ortak açıklamanın içeriği süreçte bundan sonra atılacak adımları belirleyecek. Bu adımlar arasında 26 Eylül'de iki liderin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşmeleri bir veri ve bu daha önceden açıklandı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis liderlerin nasıl ilerleyeceklerinin bugünkü görüşmede belirleneceğini söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasaidis'in Kıbrıs sorununu ele alış biçimi nedeniyle iç cephede birkaç haftadan beridir içten içe kaynayan yanardağ dün patladı. DİKO ve EDEK liderleri Nikos Papadopulos ile Marinis Şizopulos dünkü Liderler Konseyi toplantısını terk etti. Dünkü toplantının gündeminde Kıbrıs sorunu olmamakla birlikte DİKO Başkanı bugünkü son görüşme ve ortak açıklama yapılması öncesi süreçle ilgili Cumhurbaşkanı'ndan bilgilendirme istedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu talebi reddetti ve söz konusu bilgilendirmenin bugün Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği görüşme sonrası yapılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı'nın bu tavrı DİKO Başkanı'nı öfkelendirdi ve Cumhurbaşkanı'nın tavrının son açıklamasında ifade ettiği kendisine güvenmediği açıklamasını teyit ettiğini belirterek toplantıyı terk etmesini getirdi. Papadopulos partisinin görüşmelerde yenilenmiş Annan Planı'nın tartışıldığı görüşünü de dile getirdi ve Cumhurbaşkanı'nın karartma ve gizli diplomasi politikasını devam ettirmek istediğine de dikkat çekti. Papadopulos'tan sonra EDEK Başkanı Şizopulos da toplantıyı terk etti ve Simerini'ye yaptığı açıklamada buna gerekçe olarak Ulusal Konsey'in işleyişine ilişkin Cumhurbaşkanı'nın ifade ettiği görüşleri gösterdi. Şizopulos bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e New-York'ta yol haritası olup olmayacağı ve beşli konferans ile çok katılımlı konferans arasında ne farkın olduğu sorularını da sorduğunu ve çok katılımlı konferansın Burgenstock'taki bileşenle gerçekleştirileceği yanıtını aldığını da belirtti. Bu arada elde edilen bilgilere göre hazır olan ve bugün yayınlanacak Basın Bülteni'nde yeni tur görüşmeler, yol haritası ve New-York görüşmesinin gündemi de yer alacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanlığı dün Bakanlar Kurulu'nda tartışılan 2017 yılı bütçesinde hem atış hem de büyümeye ilişkin olgular olduğu için memnuniyet hissedebilir ancak Hükümetin bu konuda Meclis'te gerekli çoğunluğu bulup bulmayacağı net değil. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dünkü Liderelr Konseyi toplantısını terk ederken yaptığı açıklamalarda da krizi genelleştirme eğilimi içinde olduğunu ortaya koydu. Papadopulos " Eğer Cumhurbaşkanı iç yönetimin önemli konularında ulusal birlik istiyorsa bu birlik Kıbrıs sorununda da sağlanmalıdır" dedi. Bu da Hükümet partisinin önemli yasa tasarılarını geçirebilmek için 2013 yılı sonrası ilk kez Meclis'te yeni müttefikler aramasını getirecek. Muhalefet partilerinin kendi nedenlerinden dolayı yasa tasarılarına olumlu oy vermeyeceklerini söylemelerinin ve 2017 bütçesinin de Meclis'ten geçmemesi riski taşımasının kendisini endişelendirip endişelendirmediği sorusunu yanıtlayan Maliye Bakanı Yeorgiyadis vatandaşlar gibi kendisinin de yasa tasarılarına karşı içeriğine bağlı tavır alınacağını umduğunu söyledi. Bu arada 2017 bütçesinde açık %0,6 olacak. Kamu çalışanlarının maaşlarında artış da öngörülüyor. Bu bütçe memorandum sonrası ilk bütçe olacak. 2017 bütçesi 175 milyon euro büyüklüğündeki olağan üstü kesintileri de sonlandırıyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi dün Liderler Konseyi toplantısında yaşanan kriz. Gazeteye göre yoğun müzakerelerin sona ermesine ve açıklama yapılmasına birkaç saat kala siyasi liderlik kreş çocuğu tavrı içerisinde. Özellikle DİKO ve EDEK başkanları dün iç konuların ele alındığı Liderler Konseyi toplantısını terk ederek gerginlik yarattılar. Bugünkü Ulusal Konsey toplantısına katılıp katılmama konusunda da EDEK bugün karar verecek. Bunun için parti polit bürosu toplantısı gerçekleştirilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO ve EDEK Başkanlarının iç konuların ele alındığı Liderler Konseyi toplantısını terk etmeleri sonrası geri kalanlar konuları normal bir biçimde ile almaya devam ettiler. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos'un yaptığı açıklamaya göre toplantı yapıcı bir ortamda devam etti. Sözcü Vekili toplantıyı terk edenlerin ileri sürdükleri seçim amaçlı toplantı görüşünü de reddetti. Toplantı sırasında polis teşkilatında yozlaşma , Genel Sağlık Planı'nın uygulanması, yerel yönetimlerde reform, kamu hizmetlerinde reform ve Hükümetin bakanlık müsteşarlıkları yaratılması önerisi ele alındı. Sözcü Vekili bu başlıklarda farklı görüşler olmasına rağmen bunlar mükemmel yapıcı bir ortamda dile getirildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "İmaj için terk" başlığı altında DİKO ve EDEK başkanlarının dünkü Liderler Konseyi toplantısını terk etmeleri. Gazeteye göre DiKO ve EDEK başkanlarının iç konuların ele alındığı dünkü Liderler Konseyi toplantısını terk etmeleri Hükümet ve diğer partilerin yoğun tepkisine neden oldu. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu "bazı partilerin korku yaratarak halkı bölme girişimleri çok yanlış bir tavırdır" dedi. Kipriyanu herkesten önce siyasi partilerin kendilerinin duruma uygun davranmaları gerektiğine vurgu yaptı. "Küçük partisel çıkarlarla davranmamalıyız." dedi. AKEL'in görüşmelerde bugünkü verilerle bir sonuca ulaşılması durumunda bu sonuca göre tavır belirleyeceğini belirtti. " Olguların nasıl gelişeceğini bilmiyoruz. Anlaşma mı olacak çıkmaza mı girilecek bilmiyoruz" diyen Kipriyanu bu arada eski Cumhurbaşkanı Hristofias'a kendi döneminde bugünkü Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından farklı davranıldığını da hatırlattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bakanlar Kurulu'nun dün ele aldığı 2017 bütçesi kamu yatırımlarından 253 milyon euro kesintiye gidilmesini öngörüyor. Elde edilen bilgilere göre bu bütçe 6,964 milyon euro açıkla dengeli bir bütçe.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Liderler Konseyi toplantısı ve bugünkü liderler görüşmesi. Gazeteye göre iki lider çözüm sürecinin yolunu çiziyor. Yoğun görüşmeleri bugün tamamlarken süreci,n nasıl devam edeceğini de belirleyecekler. Görüşmelerde var olan durum genel hatları ile bugünkü Basın Bülteni'nde yer alacak. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de Anastasiadis ve Akıncı arasında yapılacak görüşmenin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması süreci için belirleyici olacağını söyledi. “Kesinlikle yolun sonu değil” diyen Sözcü, hala daha görüş ayrılıkları ve farklı yaklaşımlar aynı zamanda, önemli yakınlaşmalar ve görüş birliği olduğunu ve çalışmaların devam edeceğini vurguladı. İki lider arasındaki yarınki görüşmenin ardından yapılacak ortak açıklamaya değinen Sözcü, “Bu bir basın açıklamasıdır ve eskiden de iki lider arasında yapılan art arda görüşmelerden sonra benzeri açıklamalar yapıldı” dedi. Basın açıklamasında, Anastasiadis ve Akıncı arasında yapılan yedi görüşmede ele alınan konular ve liderlerin sürecin nasıl devam edeceği ile ilgili görüşlerinin ifade edileceğini belirten Sözcü, ortak açıklamada, müzakerelerin ve belli başlıkların sonuçlarıyla ilgili bir referans olmayacağını; genel bir ortak basın açıklaması olacağını açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand