13/9/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye görev Mustafa Akıncı Kıbrıs sorununda toprak düzenlemelerine karşı. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Akıncı, Anastasiadis ile görüşürken dört temel özgürlük kabul edildiğinden Kıbrıslırumlara geri toprak vermenin gerekçesi de ortadan kalktı. Bu arada Akıncı'nın geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamada dört özgürlüğün uygulanmasında sınırlamalar olacağı görüşünü savunduğu da görüldü. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıstürk tarafı torak konusunda zeminde oluşan gerçekliğin dikkate alınmasını istiyor. Kantonlar oluşturulması düşüncesini de kabul etmiyor. İki oluşturucu devleti ayıracak sınırın yeni bir nüfus hareketine meydan vermemek için düz olması gerektiği görüşünü savunuyor Akıncı toprak ile garantiler konusunu birbirine bağlamış durumda. Filelefteros birkaç gün önce de Türk tarafının garantörlük konusundaki esnekliğine karşı Omorfo'nun geri verilmesini olasılık dışı tuttuğunu yazmıştı. Buna karşı Kıbrısrum tarafı da Kıbrısrum yönetimine ne kadar çok toprak geri verilirse etkilenecek olanlara verilecek tazminatların da o kadar az olacağı görüşünde. Kıbrısrum tarafına göre yapılacak toprak düzenlemeleri sonarsı en az 100 bin Kıbrıslırum göçmene Kıbrısrum yönetimi altında evlerine geri dönme olanağı verilmeli. Kıbrısrum tarafı bu arada bir anlaşma çerçevesinin kabulünü Omorfo'nun geri verilmesine de bağladı. Kıbrısrum tarafı bunun yanı sıra toprak konusunda tarafların ellerinde tutacakları kıyı şeridinin büyüklüğünü de gündeme getirdi. Kıbrısrum oluşturucu devletinin denetiminde olacak olan kıyı şeridinin daha uzun olmasını talep ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Teknik Komitelerdeki Kıbrıslırum üyelere federal yasalar üzerinde çalışma direktifi verilirken bu konuda 2004 yılında Annan Planı döneminde yapılan çalışmalara dayanmaları istendi. Konuya ilişkin yazılı direktifte bugünkü müzakerecilere önlerinde, Annan Planına eklenmiş yasalar olduğu belirtildi. Bu yasalar üzerinde çalışılırken Avrupa direktifleri ile ilgili değişikliklerin yapılmasının hedeflenmesi istendi . Bu genelden ortaya çıkan sonuç değişikliklerin 2004 Annan Planı federal yasaları temelinde olacağı. Çalışma direktifinde 2004 yılında Kıbrıs'ın Avrupa Birliği üyesi olmaması nedeniyle Avrupa direktifleri zorunlu değildi ancak şimdi Avrupa Birliği'ne üye olunduğundan bu direktiflerin federal yasalarda yer alması bir zorunluluk.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre yoğun müzakere süreci yarın sona eriyor. Yarın gerçekleştirilecek Anastasiadis-Akıncı görüşmesi ile sekiz görüşmelik süreçte sona gelinmiş olunacak. Şimdi tüm dikkatler yarın yayınlanacak olan "Basın Bülteni'ne" çevrilmiş durumda. Basın Bülteni'nin kamuoyuna okunması sonrası da Ulusal Konsey toplantısı gerçekleştirilecek. Muhalefet partileri liderleri ve özellikle de DİKO ve EDEK liderleri Anastasiadis'e güven duymadıkları görünümü veriyorlar. Simerinin elde ettiği bilgilere göre yarınki Basın Bülteni'nde çok az haber olacak. Tartışılan ya da liderlerin üzerinde anlaşmaya vardıkları konuların derin analizine de gidilmeyecek. Bir Hükümet kaynağına göre bu süreçte ilerlemeler oldu ancak bu Kıbrısrum tarafının arzuladığı ve boyutta ve derinlikte olmadı. Belge alış verişi yapılan toprak, mülkiyet, garantiler ve çözüm sonrası güvenlik gibi dikenli konularda basına yansıdığı kadarıyla taraflar arasında ciddi görüş ayrılığı olduğunu ortaya koydu. Şimdi 26 Eylül'de gerçekleştirilecek üçlü toplantı sonrası beşli ya da çoklu konferans konusu askıda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan arasında Münhasır Ekonomik Bölgelerin belirlenmesi konusu Doğu Akdeniz'de hala daha askıda olan dikenli bir konu olarak gündemde. Bu üç dost ülke deniz bölgelerini belirlemede kararlı adım atamazken Ankara da bölgeye ilişkin kendi akıl dışı taleplerini sürekli bir biçimde uluslararası alanda gündeme getiriyor. Ankara bu şekilde enerji işbirliğinin ileri gitmesine de engel çıkarıyor. Sahte devletle yasadışı anlaşmalar imzalayan Türkiye zaman zaman kendi taleplerinin yer aldığı ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesini ihlal eden haritalar yayınlıyor. Son olarak da Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde altıncı parsele ilişkin ortaya koyduğu tavır Atina'nın Kıbrıs ile münhasır ekonomik bölgelerini belirlemede ikircimli yaklaşımından da kaynaklanıyor. Son olarak profesör Ligeru ve Konofagu'nun yazdıklarına göre Türkiye özünde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin %50'sine talip. Yani 80 milyar euroyu aşan bir değerde bir talepte bulunuyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Bankaların ipotekli taşınmaz malları satış sürecinin Mahkeme kararı ile durdurulması. Gazeteye göre Larnaka Kaza Mahkemesi ipotekli taşınmaz malların satışını öngören yasanın maddeleri uygulanamaz olarak ilan edildi. Bu karar konuya ilişkin ciddi bir karmaşa yarattı. Bu karar sonrası bankaların önümüzdeki dönem için açıkladıkları ipotekli taşınmazların açık artırma ile satışı konusu da tartışmalı bir hale geldi. Söz konusu yasada boşluk olduğu ve eski kararlarla yeni süreç arasında net bağ olmadığına dikkat çekiliyor. Bu arada yeni yasa temelinde alınan satış kararlarının mahkeme'nin son kararından etkilenmediği belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, dün yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununa yabancı müdahaleler içermeyen bir çözüm bulunması ve bugün garantilere ihtiyaç olduğunu dikkate alan durumun üstesinden gelinmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin çözüm konusunda yapıcı bir rol oynayabileceğine inandığını ve bundan bir kaç hafta sonra Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında Kıbrıs sorununa en nihayet bir çözüm bulunması amacıyla yapılan bu diplomatik çabaya İtalya’nın katkısını sağlamaya çalışacağını belirtti. Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile görüşmesi sonrası konuşan İtalyan Bakan , barış müzakerelerine katılan her iki tarafın, garantiler ve şu ana kadar henüz tartışılmayan toprak konusunda bir anlaşmaya varmaları durumunda “2016 yılı sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğini” vurguladı. “Gelişmeleri görmek için gelecek ayları beklemeliyiz” dedi. İki bakan arasında yapılan görüşmede Kıbrıs sorunu, ikili ilişkiler, enerji, Avrupa Birliği-Türkiye bağları, mülteciler ve terörizm konuları, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkışı ele alındı. Her iki bakan ayrıca, Suriye konusunda, Birleşik Devletler ve Rusya Dışişleri bakanları, arasında yapılan anlaşmayı selamlayarak ateş kes anlaşmasının hayata geçirilmesi dileğinde bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi ilk okulların sorunlarla açılması. Gazeteye göre bu yıl da eğitim dönemi de engeli çocuklar için bir dizi sorun ve eksiklikle açıldı. Engelli çocukların sorunlarını gündeme getirmek için dün 11 örgüt Eğitim bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Hükümet'in, hidro karbon konularında uzman Haralambu Ellinas'ın Kıbrıs sorununun çözümsüz kalması ve Türk pazarına yetişilememesi durumunda Kıbeıs hidro karbonunun değerlendirilememe olasılığıyla ilgili görüşüne katılmadığını söyledi. Hükümet Sözcüsü Kıbrıs'ın Türk pazarını ancak Kıbrıs sorununun çözümü sonrası gündemine alabileceğini belirtti. Sözcü bu arada Mısır'ın Kıbrıs doğal gazı için yarattığı gelecek perspektifine dikkat çekti. Bu noktada Mısır Petrol bakanı ile Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Enerji konuları Koordiantörü Eimos Hokstain'ın açıklamalarına atıfta bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi DİKO'nun Kıbrıs sorunu nedeniyle devleti işler durumdan çıkarma eğilimine girmesi. Gazeteye göre DİKO'nun dün yaptığı bir açıklama muhalefetin ciddiyetini ortaya koydu. DİKO söz konusu açıklamasında Kıbrıs sorununda gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını ileri sürerek çeşitli konularda Hükümet tarafından Meclis'e getirilen tasarılara oy vermeyeceğini belirtti. Bu tasarılar iç konularda da olsa, momerandumun zorunlu kıldığı yasalar da olsa oy vermeyeceğini ilan etti. DİKO'nun bu tavrı sonrası yasaların Meclis'ten geçmesi için gerekli çoğunluğa ulaşmak çok zor olacak çünkü diğer muhalefet partileri Hükümet'in politikalarına karşılar. DİSİ bu gelişme sonrası yaptığı açıklamada DİKO'nun bu tavrını vatandaşların değerlendirmesine bıraktığına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel Danışmanı Eide dün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile yaklaşık üç saat süren özlü bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ele alınan temel konu garantiler oldu. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Eide son aylardaki gelişmelere ilişkin görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi. Eide Kıbrıs'ta liderlerin var olan sorunların çözümü için büyük uğraş ortaya koyduklarını belirtti. Eide Kıbrıs müzakere sürecine atıfta bulunurken de iki tarafın da birkaç ay önceye göre şimdi çözüme daha yakın olduklarını söyledi. 2004'de Annan Planı'nın Bileşmiş Milletler tarafından önerildiğini oysa şimdi her kelimenin, her noktanın Kıbrıslılar tarafından yazıldığını konduğuna dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand