12/9/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs'ta bazı yatırımların finansmanı konusunda gündeme getirdiği uyarılar. Gazeteye göre Avrupa Komisyonu'nun iki genel müdürünün Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gönderdiği mektuplarda katı atıkların yeniden kullanımına ilişkin gerekli ağırlıkların verilmemesi durumunda bu alanda bazı yatırımlara ortak finansman sağlamayacakları uyarısında bulundular. Komisyonu'nun Bölgesl Politikalar ve Şehirsel Gelişim ile Çevre Genel Müdürleri atıklar konusundaki yatırımların belli koşullara bağlı olduğunu belirttiler. Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gönderilen mektuplardan ortaya çıkan sonuca göre atıklarla ilgili Avrupa yasaları bugüne kadar uygulanmıyordu. Bunun yanı sıra katı atıklarda 2020 yılına kadar ortaya konan hedefler de dikkate alınmamış. Komisyon şimdi bunlara gerekli duyarlılıkların gösterilmediği yatırımların finansmanına katılmayacağını net olarak dil getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Çözüme federasyon adını verirken Mustafa Akıncı'nın ileri sürdükleri konfederal sistemden az değil. Akıncı dün Bayram nedeniyle yayınladığı mesajında "Kıbrıstürk Halkı"nın evinin efendisi ve kurucu ortak olarak kendi oluşturucu devleti ile Kıbrıs'ın güneyindekine eşit olarak federal devlette hakkı olan yeri alacağını söyledi. Bu arada muhalefet partileri Kıbrıs sorunundaki gelişmeler arifesinde Hükümeti uyarmaya devam ettiler. EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Kıbrısrum tarafının tavizlerinin ileri sürülen koşular yerine getirilmeksizin üçlü toplantıya katılma noktasına vardığını söyledi. Beşli ya da çoklu konferansın da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ölümünden önceki son eseri olacağına vurgu yaptı. Şizopulos New-York'ta üçlü bir görüşme için önceden ileri sürülen koşulların yerine gelmediğine dikkat çekerek bu koşullarda gerçekleştirilecek üçlü bir görüşmenin de Kıbrısrum tarafı açısından bir taviz anlamına geleceği görüşünü savundu. Bunun yasa devletin statüsünün yükseltilmesinin yanı sıra beşli konferans için baskıların artmasını getireceğini değerlendirmesinde de bulundu. Ekoloji Hareketi de dış baskıların görüşmelerde ilerleme olmadan yoğunlaştığını belirtti ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e sürece ilişkin kendi kırmızı çizgilerini belirlemesi çağrısında bulundu.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun kendi görev süresinin dolamsını Kıbrıs sorunun çözümünde takvim olarak ileri sürdü. Ban Ki Mun " Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin liderleri arasında Birleşmiş Milletler gözetiminde görüşmeler normal ve iyi bir biçimde devam ediyor" dedi. Ban Ki Mun “Assosiedet Press Ajansı”na verdiği röportajda dünyanın en uzun süren krizlerinde biri olarak nitelediği Kıbrıs sorununun çözümünün yaklaştığını ifade etti. Mun Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için çok uzun süre ve enerji harcadığını da belirtti. Ban Ki Mun bu arada Kolombiya ve Kıbrıs gibi uzun dönemli krizlerde şimdi çözüm zamanı yaklaşırken kendi vatanı olan Kore’de buna benzer bir gelişme olmamasından ve tersine durumun daha da zorlaşmasından üzüntü duyduğunu da ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bugün toplanacak olan Meclis Ekonomi Komisyonu'nun gündeminde kamuda reform paketi var. Söz konusu yasa tasarısının tartışılması sırasında kamu çalışanlarının maaşları ve bunların kamu ekonomisinde mantıki bir çerçevede tutulması da ele alınacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi sigara içilen alanlarla ilgili yasalarda yeni düzenleme tartışmaları. Gazeteye göre sigara içimine kapalı alanların tümü yanı sıra açık alanlarda da yasak getirmeyi içeren yasal değişiklikler tartışılmaya başlandı. Bu tasarıya yönelik tepkiler de var. Eğlence merkezleri sahipleri bu tasarının onaylanmasının işyerlerinin ölümü anlamına geleceği görüşünde. Yeni tasarıya göre müşterilerine sigara içme izni vermeleri durumunda eğlence yerleri sahipleri hakkında altı aya kadar hapislik cezası verilebilecek. Bu tasarıya sosyal medya aracılığıyla sigara içiciler de tepki gösterdi. Sigara içmeyen bazı çevreler de kişisel sağlığın herkesin kendi meselesi olduğunu ve bir başkasının sağlığını olumsuz olarak etkilemediği sürece kendi kararlarını kendilerinin alabileceği görüşünü ileri sürerek tasarıya karşı çıktılar. Sağlık Bakanlığının hazırladığı yasa taslağında eğlence merkezi sahiplerine sigara kullanıcıları için özel alanlar yaratma olanağı verilmiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK Başkanı Marinos Şizopulos partisinin yerel seçimlere ilişkin kararını bu ay içerisinde alacağını söyledi. Bu süreçte işbirliği konusunda kimseyi önceden dışlamadıklarını belirtirken gerçekleştirilecek işbirliklerin biçimime ilişkin olarak da herhangi bir ön yargıları olmadığını ifade etti. EDEK'in Limasol'da yerel yönetimlerle ilgili olarak düzenlediği sempozyumda konuşan Şizopulos önce partisinin yerel yönetimlerde reform konusundaki tavrının biçimleneceğini daha sonra da izlenecek taktiklerin belirleneceğini söyledi. Bu alanlardaki tartışmalar sonrası da parti yetkili organlarının kesin kararı alacağını duyurdu.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Larnaka'yı yeniden sattılar" başlığı altında. Gazeteye göre Hükümet Larnaka Limanı'yla ilgili yeni, gizli kararlar aldı. Limanlar İdaresi Larnaka Limanı'nın ENİ şirketine destek amaçlı Medserv şirketi tarafından daha uzun süreli kullanımı yönünde karar verdi. Bu süre bir yıl. Noble şirketinin de aynı yönde bir talebi var ve Ulaştırma Bakanlığına göre Limanlar İdaresi bu talebi de karşılayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Önceki Hükümetin oluşturduğu enerji stratejini ortadan kaldırılması sonrası Kıbrıs doğal gazının kullanımında stratejik temeller bugün için belirsiz. AKEL'e göre Hükümet'in bu alanda politikasızlığı ciddi endişe yaratıyor. AKEL bu konuda Hükümete bütünsel bir politika belirleme çağrısı yaptı. AKEL Polit Büro üyesi Hristos Hristofidis de dün yaptığı açıklamada Hükümet yeni tur izinler dönemine geçerken bir rafineri kurarak Kıbrıs'ı enerji merkezine dönüştürecek yerde rafineri kararını özde iptal ettiğini söyledi. Doğal gazın ne zaman çıkarılacağı ve nereye satılacağına ilişkin somut bir planlama olmadığına da dikkat çekti. Zamanın değerlendirmeden geçmesinin Kıbrıs'ın beklentileri açısından olumsuz sonuçlar yarattığını belirtti. Komşu ülkelerin Kıbrıs'ın rakibi konumundaki ülkelerden doğal gaz alımı anlaşması yaptıklarını da ifade eden Hristofidis sonuçta Kıbrıs'ın ya doğal gazını çıkartmayacağını ya da çıkartıp alıcı bulmayacağının altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Ban Ki Mun ve Mustafa Akıncı'dan iki mesaj" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Ban ki Mun ile Akıncı dün yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs sorununun çözümü yönünde iyimser mesajlar verdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in 16 Eylül’de gerçekleştirilecek Bratislava zirvesi öncesinde dün akşam Berlin’de bazı Avrupalı liderlere verdiği çalışma yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve Kıbrıs’ın bölgede geliştirdiği işbirlikleriyle ilgili bilgi verdi. Cumhurbaşkanına eşlik eden Hükümet Sözcüsü Nikos Hristoduldis yemekte Britanya’daki referandumda Birlikten çıkış kararı alınması sonrası Avrupa’nın geleceği tartışıldı. Britanya halkını Birlikten çıkma kararı almaya iten nedenler ve bu nedenlerin nasıl göğüslenebileceği üzerinde durulduğunu söyledi. Özellikle de ekonomi politikasında, dayanışmada ve gençlerin desteklenmesinde daha sonuç alıcı olabilmesi için Avrupa Birliği’nin işleyişinin iyileştirilmesine yönelik görüş alış verişinde bulunulduğuna dikkat çekti. Güvenlik, terör ve göçmenler politikası da ele alınan konular arasında olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand