Muhalefet Adalet Bakanı'nın istifasını istiyor

Muhalefet partileri dün Adalet Bakanı’ndan, polis teşkilatında yaşanan gelişmelerin siyasi sorumluluğunu üstlenmesini istediler ve kendisine ağır eleştiriler yönelttiler.

AKEL Bakan’ın istifasını istedi. Adalet Bakanı ise buna karşı siyasi sorumluğunu üstlendiğini açıkladı ve polis teşkilatı liderliği ile yakın işbirliği içinde teşkilattaki yozlaşmaya karşı önlemlerin yaşama geçirilmesi için siyasi partilerin işbirliğini istedi.
Adalet Bakanı İnonas Nikolau yazılı bir açıklama yaparak Sırbistan İnterpolü tarafından verilen bir bilginin yönetimi konusunun araştırılması için Başsavcıdan cezai soruşturma başlatmasını istediğini duyurdu. Sırbistan İnterpolü Kıbrıs polisine profesyonel katillerin adaya geldiği ve bu olaya Kıbrıs’tan bazı gardiyanların da dahil olduğu bilgisini vermişti. Bu bilgiyi alan Kıbrıs interpolü ise bunu bilmemesi gereken kişilere sızdırmıştı.
Başsavcı Kostas Kliridis’in Ayannapa’da işlenen dörtlü cinayetle ilgili bugün bir soruşturma ekibi ataması bekleniyor. RİK’in elde ettiği bilgilere göre bağımsız cezai soruşturma ekibi Kıbrıs İnterpol polisinin Belgrad İnterpolü yerine suç çetesinin başına telefon açması olayı dahil bu konuyu tüm yanlarıyla araştıracak. Polis kendi içinde yaptırdığı idari soruşturmada bu telefon olayının yanlışlıkla yapıldığı sonucuna ulaşmıştı. Bu telefonu açan polisle ilgili şimdi de disiplin soruşturması yapılıyor ve hakkında cezai önlem alınması ve bir başka alana tayin edilmesi olasılık dahilinde. Polis Komutanı da dün bu olayın soruşturlması için üst düzey bir yetkiliyi görevlendirdiğini duyurdu. Bu konuyla ilgili gelişmeler ve alınacak önlemler dün Hukuk Dairesi, Başsavcı, Polis Komutanı ve Adalet Bakanı’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda da ele alındı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:05

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand