31/8/16

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Merkez Bankası eski başkanı Orfanidis'in dün Meclis Kurumlar Komisyonunda yaptığı konuşması. Gazeteye göre Atanasios Orfanidis ağır bir ortamda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmasında ekonomik krizin yaşandığı dönemde görevde olan Hristofias Hükümeti'ni ağır bir biçimde eleştirdi. AKEL Hükümetinin ekonomi konusunu Mari'deki patlama gibi yönettiğini ifade etti. Buna karşı AKEL milletvekilleri de ses tonlarını yükselttiler. Ülke memoranduma girerken "Haravgi" gazetesinin EOKA B' ile ilgili yayın yaptığına atıfta bulunması karşıtlık yaşanma noktası oldu. AKEL milletvekili Aristos Damyanos buna şiddetli tepki gösterdi ve propaganda yaptığını belirterek Orfanidis'ten bu ifadesini geri almasını istedi. Orfanidis konuşmasında öz olarak Merkez Bankası'nın sermaye gereksinimi şişine kadar durumu yönettiklerini ancak daha sonra tıraşlamaya gidildiği görüşünü ifade etti. Bugünkü Hükümetin tıraşlamadan kaçınılabileceği görüşünü savundu. Bankacılık alanındaki durumun mutlak bir biçimde Merkez Bankası'nın yetkisinde olmadığını belirterek 2011 Ekimi'nde Yunan tahvillerinde en büyük tıraşlama kararını hatırlattı. Bu kararda Yunan devlet tahvillerinin tıraşlanması sonucu bankalarda ortaya çıkacak sermaye gereksinimine atıfta bulunulduğunu ve o dönemki Hükümet'in buna tepki göstermediğini ifade etti. Avrupa Merkez Bankası'nın 2012 Nisan'ında dönemin maliye Bakanı Vasos Şarli'nin yükümlülük üstlendiği anlaşılır beş önlemin yaşama geçirilmesi durumunda Avrupa Merkez Bankası'nın Kıbrıs'a yardım etme arzusunda olduğunu da dile getirdi. orfanidis "Böylece memorandumdan kaçınacaktık ancak Dimitris Hristofias bu perspektifi torpilledi" dedi. O dönem Rusya'dan alınan krediye atıfta bulunurken de bu kredi alınmasaydı Hristofias Hükümeti'nin önlemler alma yönünde adımlar atma zorunda kalacaktı değerlendirmesinde bulundu. Kendisinin o dönemki Maliye Bakanı Kikis kazamias'a bunun büyük yanlış olduğunu söylediğini de belirtti. Kendisinin müzakere ettiği altı aylık dönemde tıraşlamanın gündemde olmadığını ve daha sonra PİMCO tarafından hazırlanan senaryo aracılığı ile önerilen araçların yıkımı getirdiğini öne sürdü. PİMCO'nun kararlarının Merkez Bankası tarafından yönlendirilmiş kararlar olduğunu ve Merkez Bankası'nın da suç unsuru kabullerde bulunduğu değerlendirmesi yaptı. Orfanidis konuşmasını Meclis'ten tüm verilerin herkesin ulaşımına olanak verecek bir biçimde yayınlanmasına olanak veren bir yasa tasarısını onaylaması çağrısı ile bitirdi. Buna karşı AKEL milletvekili İrini Haralambidu da Orfanidis'in açıklıktan yana olması durumunda kendisinde olan ve verilerin yer aldığı bilgisayar disklerini Başsavcıya vermesi gerektiğini söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs sorununu ele alış biçimi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununda müzakere sürecinde yalnızlık taktiğini seçti. Bu durumda kamuoyunda tartışmalarda bazı soru işaretleri gündeme geliyor. İlk soru Nikos Anastasiadis'in siyasi liderleri bilgilendirmeden neden korktuğu sorusu. İkinci soru ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in siyasi parti liderlerini güvenilir bulup bulmadığı. Üçüncü soru da garantiler, güvenlik ve toprak konularının müzakerelerde tekel olduğu bir dönemde verdiği tavizler nedeniyle yalnızlığı mı seçtiği. Hükümet bu süreçte kendisini sadece müzakerelerin tamamlanması ve liderlerin ortak açıklaması sonrası 14 Eylül'de Ulusal Konseyi toplantıya çağırmakla sınırladı. Bu durumdan da AKEL de endişeli. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Simerini'ye yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanın kendilerine bilgilendirme yapmamasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Anastasiadis'in bu süreçte aslında Ulusal Konsey çerçevesinde partilerle müzakere yapması gerektiği görüşünü savundu. Bununla birlikte EDEK'e de eleştiri yönelterek bazı partilerin ortaya koydukları tavırla bu kurumun işleyişine sorun yarattıklarına dikkat çekti. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da yaptığı bir açıklamada "Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in gizleyecek bir şeyi olmasaydı çıkıp Kıbrıs halkını en azından Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ilgilendiren ve çözüm sonrası doğrudan etkilenecek olan anayasa gibi konularda bunun dönüşümüne ilişkin konularda bilgilendirirdi." dedi. EDEK milletvekili Kostis Efstatiyu da Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununun sadece Kıbrıs elitini ilgilendirdiğini düşündüğünü ifade etti. Kıbrıs politikasını özgür bir biçimde şekillendirilmesi için halkın bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Bankası dün 2016 yılının ilk altı ayı için 56 milyon kâr açıkladı. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre bu dönem içerisinde geri dönmeyen krediler de önemli oranda azaldı. Acil nakit Fonu'na borç da düştü. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre geri ödemelerde 90 günü aşan kredi borcu 30 Haziran 2016 tarihi itibarıyla 9 milyar 269 milyon euroya geriledi. Bu da geçen yılın aynı döneme göre %44 oranında azalma anlamına geliyor.

FİLELEFTEROS gazetesinin de bugünkü ana haberi Merkez Bankası eski başkanlarından Atanasios Orfanidis'in dün meclis Kurumlar Komisyonu toplantısına katılarak dönemiyle ilgili bir konuşma yapmış olması. Gazeteye göre Merkez Bankası eski başkanı Atanasios Orfanidis dün uzun saatler süren ve çok tartışılan Meclis Kurumlar Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada hiçbir yeni ve özlü bir şey söylemedi. Şimdi dikkatler Komisyonun bundan sonra gerçekleştireceği toplantısına çevrilmiş durumda. Orfanidis'in gelecek hafta gerçekleştirilecek bu toplantıda Laiki Bankası, Uniastrum Bankası'nın satın alınması, Kıbrıs bankalarının yurt dışına yayılmaları ve iki büyük bankayı milyarlarca euro zarara uğratan Yunan devlet tahvilleri alımlarıyla ilgili soruları yanıtlayacağı umuluyor. Orfanidis dün bir saat süren "ifade" konuşmasında eleştiri oklarını Hristofias Hükümeti'ne odakladı ve ekonominin ve bankacılık sisteminin çökmesinin en temel sorumlusu olarak eski Hükümeti suçladı. Kıbrıs bankalarının Yunanistan'daki şubelerinin satışının önceden planlamış olduğu, Merkez Bankası'nın bankaların sermaye gereksinimlerini kasten şişirdiği ve bankalardaki mevduatların tıraşlanmasından kaçınılabileceği görüşlerini savundu. Rusya'dan alınan kredinin o dönemki Hükümet'e ekonomiyi bir bomba gibi vatandaşların elinde patlayacak bir noktaya getirecek bir boyutta daha da kötüleşmeye bırakma olanağı verdiğini ileri sürdü. Orfanidis toplantı sırasında özellikle de AKEL milletvekillerinin eleştirilerine maruz kaldı. Toplantının bazı anlarında şiddetli çatışmalar ve karşılıklı suçlamalar yaşandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yenilenebilir Enerji Kaynakları harçları %270 oranında artıyor. Hükümetin, 22 milyon açık veren Fon'un gereksinimlerini dikkate alarak yaptığı öneriyi Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun faturalarına 2017 yılı sonuna kadar yansıtması bekleniyor. Yakıt fiyatlarının uluslararası alanda düşüşü elektrik fiyatlarının da düşmesini getirmişti. Şimdi bu artış sonrası artışlar hane halkı ve sanayiciler için hissedilir olacak. Bu durum karşısında Meclis'te daha düşük artışlar için formül arayışları var.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Atanasios Orfanidis'in dün Meclis Kurumlar Komisyonunda yaptığı açıklama. Gazeteye göre Eski Merkez Bankası Başkanı AKEL karşıtı üzüntü verici bir temsil aracılığıyla en azından Meclis'in gerçekleştirdiği bir araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu mali kredi sistemini denetlemede eksiklikleri konusunda kendi sorumluluklarını gizlemeye çalıştı. Kendi dönemindeki sorumluluklarıyla ilgili tek kelime etmedi. AKEL milletvekilleri bu bilgilendirme sonrası "kral çıplak " dediler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Afrodit parselindeki Kıbrıs doğal gazının Mısır'a taşınması konusunda Lefkoşa ile Kahire arasında üç anlaşma gündemde. Bu anlaşmalardan ilkinin bugün Lefkoşa'da imzalanması bekleniyor. Bu anlaşma Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden Mısır'a denizaltı boru hattı ile doğrudan Mısır'a taşınmasını öngörüyor. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in dün Meclis'e verdiği bilgiye göre diğer iki anlaşmanın hazırlıkları da ileri bir noktada bulunuyor ve bunların da önümüzdeki günlerde imzalanacak. Mısır Petrol ve Yer Altı Kaynakları Sorumlusu Bakanı Tarık El Molla bugün Kıbrıs'a gelecek ve Kıbrıslı mevkidaşı ile görüşecek. Bu görüşme sırasında doğal gaz taşıma anlaşması da imzalanacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Orfanidis'ten ekonominin çöküşüyle ilgili açıklamalar. Büyük suç" başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Okullar 12 Eylül'de normal bir biçimde açılacak. İlk okul öğretmenleri daha önce açıkladıkları grev kararlarını dün ertelediler. İlk okul öğretmenleri sendikası dün bir açıklama yaparak öğretmenlerin ilk gün normal bir biçimde okullarına gideceklerini belirtti. Orta eğitimde ise öğretmenler tavırlarını bugün kesinleştirecekler.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand