Dışişleri Bakanlığı ve partiler Türkiye'nin yeni tehditlerine tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı ve siyasi partiler Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik tehditlerini mahkum ettiler.

 

Dışişleri Bakanlığı
Lefkoşa Ankara’ya çağrıda bulunarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını kullanmayı erteleme niyetinde olmadığını anlaması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin tehditlerini yanıtlarken Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı devam eden diyalogun hiçbir biçimde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını kullanmasıyla ilişkili olmadığına dikkat çekti. Ankara’nın bu iki konuyu bağlama yönünde yenşi girişimine karşı çıktı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Türkiye Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin yaklaşımı bilinen ve kabul edilemez olan Türk görüşlerinin tekrarından başka bir şey değil ve bu hem tahrik edici hem de istikrarı bozucudur. Açıklamada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin bir üyesi olarak uluslararası hukuk çerçevesinde egemenlik haklarını korumada kararlı olduğuna da vurgu yapıldı. Kıbrıs Hükümetinin herhangi bir ayrımcılık yapmadan Kıbrıs halkının tümünün refahını ileri götürmek için doğal kaynaklarını değerlendirmede kararlı olduğunun da altını çizdi.

AVEROF AOZ
DİSİ Başkanı Averof Neofitu üçüncü tur izinler çerçevesinde dev petrol şirketlerinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne gösterdikleri ilginin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına güvenin teyiti anlamına geldiğini söyledi. Neofitu bu olgunun Kıbrıs Hükümeti’nin üçüncü tur izinler konusunda karar verip ileri adımlar atmasının doğruluğunu kanıtladığına da vurgu yaptı.

AKEL AOZ
AKEL Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde hidro karbon arama ve sondaj yapma izinleri sonrası gündeme getirdiği tehditleri mahkum etti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin mutlak Ekonomik Bölgesi’nde doğal kaynaklarını tam olarak değerlendirme hakkına sahip olduğuna vurgu yaptı. Bunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkı olduğunu belirtti. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu bu arada Hükümet’e de doğal gaz dahil enerji konusunda geniş bir strateji oluşturma çağrısında bulundu. Stefanu bugünkü Hükümet’in önceki Hükümet’in enerji alanındaki stratejik planlarını bir kenara attığı görüşünü de savundu.

EDEK
EDEK, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik açıklamalarını kabul edilemez olarak niteledi. Türkiye’nin bir ekz daha Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarıyla ilgili şüphe yaratmaya çalıştığına dikkat çekti. EDEK, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal kaynaklarını değerlendirme konusunda programlar yapmaya devam edeceğinin Hem Türkiye’ye hem de Kıbrıslıtürklere net olarak açıklanması gereği görüşünü savundu. Bu konuya gerçekten ilgi duyuyor olmaları durumunda en kısa sürede demokratik ve işler bir çözümün bulunmasına özlü ve sonuç alıcı katkı yapmalarını istedi. EDEK bu arada Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerini yerine getirme zorunda bırakmadan Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin düzeltilmesine onay vermek gibi sürekli ve tek yanlı tavizlerin Türklerin kabul edilemez taleplerini daha da ileri boyuta yükseltmeleri getirdiğini Hükümet’in de anlamasını istedi.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:06

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand