29/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda toprak konusu . Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasaidis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasında yoğun müzakereler çerçevesinde bundan sonraki görüşmede toprak konusunda çetin bir müzakere yaşanması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Lefkoşa Eylül ayı ortalarına kadar toprak başlığında alanı netleştirmek istiyor. Mustafa Akıncı ise işgal bölgesindeki gürültü nedeniyle bu konuda derinlere girmekten kaçınmaya çalışıyor. Var olan anlaşma temelinde, bu aşamada kriterler tartışılacak. Haritalar ve oranlar ise güvenlik konusunda uluslararası konferansa beş kala tartışmanın sonuna bırakılacak.Toprak konusunda rakamlar ve geri verilecek toprakta geri dönecek insan sayısında kriterler belirleyici olacak. Kriterler arasında sahil şeridi, nüfusun yoğunluk oranı, kültürel ve dinsel alanlar ve bu bölgelerdeki üret,m yoğunluğu da var. Daha önceleri federal yetkiler altında olacak özel statülü bölgeler konusu da bir kez tartışıldı ve bunun tartışılmasına şimdi de devam edilecek. Kıbrısrum tarafı bu çerçevede Karpaz'a, Maronit köylerine ve manastırlara özel bir ilgi gösteriyor. Kıbrıstürk tarafının da Lefke , Luricina ve Baf'ta bazı alanlara yönelik ilgisi var. Buna paralel dinsel alanlar v.s. gibi alanların sınıflandırılması da yapılacak. Şu anda tartışılması beklenmeyen oran konusunda ise Kıbrısrum tarafı Annan Haritası artıyı hedefleyecek. Buna karşı Türk tarafı da 2004'deki haritadan daha azını geri vermeye çalışacak. "5. tur mücadelenin" gongu bugün çalıyor. İki lider arasında kritik görüşmeler bugün başlıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mustafa Akıncı'ya göre Kıbrısrum tarafının yanlış yapmamamsı ve uygulanamaz talepler ileri sürmememsi durumunda Kıbrıs sorununda mantıki bir temelse bir sonuca ulaşılabilir. "Adada bir tek Türk askeri kalmayacak ve garantiler de kaldırılacak" yaklaşımının sürece yardımcı olmayacağı görüşünü savundu. Akıncı, Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'i aşırı talepler ileri sürmekle suçladı.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Dikenli konular masada" başlığı altında bugün gerçekleştirilecek Anastasiadis-Akıncı görüşmesi. . Gazeteye göre Lefkoşa son 72 saatten beridir 14 Eylül'de sona erecek olan görüşmelerin kritikliği üzerine konuşuyor. Teodosis Tsiolas dün "Zor ancak belirleyici bir süreçten geçiyoruz" dedi. İki lider arasında gerçekleştirilecek görüşmelerin bundan sonarsını belirleyeceğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK Cumhurbaşkanı ve çalışma arkadaşlarının Kıbrıs sorununda Annan Planından da daha kötü bir çözüme yöneldiklerini anlamaları gerektiği görüşünde. EDEK dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in gerek görüş birliği gerekse anlayış birliği olarak kabul ettiklerini de açıkladı. EDEK'in verdiği bilgilere göre çözüm sonrası Yüksek mahkemede 4 Kıbrıslıtürk 4 Kıbrıslıtürk olacak. Yasaların tümünün onaylanacağı Senatoda 20 Kıbrıslıtürk 20 Kıbrıslıtürk üye olacak. Mülkiyet komisyonunda 1 KIbrıslırum ve 1 Kıbrıslıtürk olacak ve bu komisyona bir yabancı başkanlık edecek. Daha başka komisyonlarda da benzer bir yapı olacak. EDEK böyle bir yapıdan kötü bir çözüme gidileceği görüşünde. Ekoloji Hareketi de yaptığı açıklamada beşli konferansa karşı çıktı. ve Cumhurbaşkanına böylesi bir olasılığı reddetmesi çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanının New-York Eylül görülmesine ilişkin tam da ne hazırlık yaptığını netleştirmesini istedi Cumhurbaşkanının Kıbrıs halkı olmaksızın Kıbrıs halkının geleceğini ipotek altına sokmada neden acele ettiği sorusunu sordu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Marfin şirketinin iç denetleme sorumlusunun kurumda yaşananları açığa çıkarak raporu . Gazeteye göre Kıbrıs Sermaye Kurulu'nun eski Laiki Bankası'nın hisse senetlerinin fiyatlarında oyun oynandığı konusunda var olan şüphesinin doğruluğu ortaya çıkıyor. Milyonlarca euronun kredi kolaylığı adı altında dağıtılmış. Marfin Egnatia Bankas'nın iç denetçinin raporuna göre Mihalis Zolatanın şirketler grubundan Focus şirketi bankanın kasasından kredi biçiminde kullandığı 57 milyon euro Laki Bankası'nın hisse senetlerine yatırmış. 2011 yılının Ocak-Şubat döneminde özünde bankanın hisse senetleriyle oynamak amacıyla kredi anlamında bankanın fonundan 70 milyon euro kullanılmış. Aynı dönemde bankanın hisse senetlerinden 10 milyon euroluk yatırım yapılmış.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis yeni çalışma dönemine önemli konuları ele alarak giriyor. Meclis Ekonomi Komisyonu bugünkü toplantısında kamu hizmetlerinde reformu öngören yasa tasarısını tartışacak. Bu konuda 2015 Ağustos'unda altı yasa tasarısından oluşan bir paket Meclis'e sunulmuş ancak Kurumun talebi sonrası yeniden incelenmek için geri çekilmişti. Bugünkü Komisyon toplantısına Başsavcı Kostas Kliridis ile Cumhurbaşkanı Müsteşarı Konstantinos Petridis'in de katılması bekleniyor. Bugünkü tartışmada terfi için adayların değerlendirilmesi kriterlerinin, kamu hizmetlerine ilk atamaların ve bu kişilerin değerlendirme yöntemleri ele alınacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sektöründe var olan durum. Gazeteye göre devlette çalışan doktorlar Sağlık bakanı Yorgos Pamboridis'e hastalara ve sektör çalışanlarına destek olmak için laftan eyleme geçme çağrısında bulundular. Hükümet edenlerin bu konuda yaptıkları açıklamaların pratiğe dönüşmemesi durumunda bunların herhangi bir öneminin olmayacağına dikkat çektiler. Kendi hedeflerinin devlet hastahanelerinin karşı karşıya oldukları sorunlara pratikte yapısal çözümler getirmek olduğunu ifade ettiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan ve Türkiye dışişleri bakanları ülkeleri arasındaki ilişkileri daha da güçlendirme arzusu içinde olduklarını açıkladılar. İkİ Bakan,
Kocas ve Çavuşoğlu dün Girit'te gayri resmi olarak bir araya geldiler. İki bakan üç saat boyunca samimi bir ortamda görüş alış verişinde bulundular. İki bakan daha sonra yaptıkları açıklamada da yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerine vurgu yaptılar. Hem ikili ilişkileri hem de bölgedeki gelişmeleri ele aldıklarını ifade ettiler.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi turizm sektörü. Gazeteye göre turizm Kıbrıs için aktın yumurtlayan tavuk konumunda. Ekonomik kriz döneminde her şey çökerken bu sektör Kıbrıs'ın ayakta kalmasına en önemli faktör oldu. Bu yl turizmde son yılların en verimli dönemini yaşıyor. Bu yıl sonuna kadar turizmden elde edilecek gelirin 2,5 milyar eurpya ulaşması bekleniyor. Adaya gelen turist sayısı da bu yıl doruk noktasında. Bu yıl adaya gelmek turist sayısının geçen yıla göre %17 oranında artarak 3 milyonu geçeceği öngörülüyor. Bir İspanya Kurumunun Ulusal Turizm Strateji için yaptığı araştırmaya göre Kıbrıs'ın turizm gelirleri Gayri safi Yurt İçi Hasılası'nın %30'nu kadar çıkabilir. Ancak bu iddialı rakama ulaşmak için ciddi bir planlamaya gerek var. Araştırma sonuçlarına göre bu amaca ulaşmak için 2030 yılına kadar Kıbrıs turizmine 2 milyar euroluk bir yatırım yapılması gerekiyor. Kıbrıs Turizm Örgütü Başkanı Annitta Dimitriadu da bu yıl sektörde yatak sorunu yaşandığını ve bunun özellikle de Haziran-Ağustos döneminde doruk noktasına ulaştığını belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand