Türk ordusu Suriye topraklarındaki operasyonlarına devam ediyor.

Türk savaş uçaklarının Cerablus şehrinin güneyinde sivillerin bulunduğu bir köydeki evleri vurduğuna ve onlarca kişinin ölümüne sebep olduğuna dair alınan şikayetlerin yanı sıra,

Anadolu haber ajansı, Türk ordusunun Suriye’de terörist gruplarının mevzilerini vurduğunu belirtti. Anadolu haber ajansı, hangi grupların hedef alındığına dair herhangi bir açıklama getirmedi. Reuters ajansı ise 2 F16 Türk savaş uçağının, IŞİD’in ve Kürtlerin 6 mevzisini vurduğu haberini yayınladı. Suriye’deki Kürt yanlısı Demokratik Güçlerle bağlantısı bulunan Cerablus Askeri Şurası, söz konusu saldırıyla, bölgede yeni bir çatışma döneminin başladığını açıkladı. Diğer yandan Peşmergelerin geçtiğimiz hafta Amerikalı güçlerin yardımıyla, IŞİD’in alinden aldığı Menbic şehrinde Türk ve Kürt askerleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Ankara hükümetinin sınırlarında, milli güvenlik için büyük tehdit oluşturan herhangi bir Kürt oluşumununun izini bırakmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

Türk ordusu Suriye topraklarında ilk kayıplarını verdi. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Cerablus şehrine yakın bir noktada, Türk tanklarına yapılan roketli saldırıda, 1 Türk askerinin öldürüldüğü ve 3 askerin de yaralandığı belirtildi. Aynı kaynaklardan alınan bilgilere göre, roketlerin Kürt Halk Koruma Birlikleri savaşçılarının kontrolünde bulunan bir bölgeden fırlatılmış olabileceği tahmin ediliyor. Türkiye, Çarşamba günü, IŞİD’i sınır bölgelerinden kovmak için başladığı Suriye işgalindeki operasyonlarını, terörist olarak adlandırdığı ve cihatçılara karşı mücadelede Birleşik Devletler tarafından desteklenen Kürt savaşçılara yöneltmiş durumda.


Kaynak: Kıbrıs Haber Ajansı, Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:01

Son Haberler

24 Haziran
Basın Özetleri 24.06.2021
14:28
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Tüm haberler

Video on Demand