24/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği geride kalan altı görüşme büyük bir öneme sahip. Bu görüşmelerde gerçekleştirilecek tartışmaların sonuçları önemli bir kısmı sürecin başrol oyuncuları tarafından ortaya konan bundan sonraki adımları da belirleyecek. Görüşmelerde ilerleme sağlanması durumunda yeni evrenin son görüşmesinin gerçekleştirileceği 14 Eylül tarihinde Anastasiadis ve Akıncı ortak bir açıklama yapacak.Ortak açıklamanın niteliğiyle ilgili bugün bir şey söylemek için zaman erken olsa da bazı düşünceler var. Ortak açıklamanın devamında da taraflar New-York'ta Birleşmiş Milletler genel kurul çalışmalarının tamamlanması sonrası Eylül ayı içinde Genel Sekreterle üçlü bir görüşme gerçekleştirecekler. Üçlü görüşme senaryosunu Temmuz ayı başında Birleşmiş Milletler gündeme getirmiş ve Lefkoşa buna tepki göstermişti. Bu konuda bayrağı onlardan dün Mustafa Akıncı devraldı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Lefkoşa'da ilerleme sağlanması koşuluyla bunun gerçekleşmesine pencereyi açık bıraktı. Mustafa Akıncı bu arada dün garantör güçler ve iki toplumun katılımıyla beşli konferans olgusunu da gündeme getirdi. Genel Sekreter ile yapılacak üçlü görüşmeyi eşli görüşmenin izlemesi Türk tarafı için doğal. Bu arada Mustafa Akıncı'nın Kıbrıslıtürk parti liderlerinden yeni bir "Burgenstock" için New-York'ta kendisine eşlik etmeye hazır olmalarını istemesi de bir rastlantı değil.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yeniden başlayan müzakereler partiler tarafından değerlendirildi. DİKO, bazı çevrelerin Akıncı'nın statüsünü yukarı çekme ve Kıbrısrum tarafına baskı uygulama niyeti ötesinde New-York'ta üçlü görüşmeye gerek olmadığı görüşünde. DİKO, Cumhurbaşkanına çağrıda bulunarak New-York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Kıbrısrum tarafını değil Kıbrıs Cumhuriyeti'ni temsil edeceği hatırlatmasında bulundu. EDEK ise Akıncı'nın statüsünü yukarı çekecek faaliyetlere son verilmesini istedi. Cumhurbaşkanı'nın geçmişin hatalarından ders çıkarmadığı tespiti yapıp bu durumdan üzüntü duyduklarını belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Cumhurbaşkanı Anastasiadis Erdoğan'a yatırım yapıyor" başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapma isteğini tekrarladığıdır "dedi. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasidis ile Mustafa Akıncı'nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle üçlü bir görüşme gerçekleştirmeleri senaryosu hiçbir dönem olmadığı kadar çok yakınlaşmış durumda. İki liderin dünkü görüşmeleri sonrası yaptıkları açıklamaların felsefesi ve verdikleri mesajlar perde gerisinde somut bu gelişme için zeminin hazırlandığını gösteriyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in " bunun dünyanın sonu olduğunu ya da böylesi bir şey tuhaf olacağını zannetmiyorum" ifadesi böylesi bir görüşmenin öneminin iletişim alanında küçültülmesi uğraşı olarak görüldü. Cumhurbaşkanı aynı anda üçlü görüşmenin gerçekleşmesi için görüşmeye olanak verecek ilerlemelerin sağlanması ve Genel Sekreteri'nin de genel kurul çalışmaları sonrasında liderlerle görüşme isteğinde bulunması gereğine işaret etti. Cumhurbaşkanının ilerleme koşuluna rağmen New-York'ta üçlü görüşmenin Lefkoşa'da gerçekleştirilecek altı görüşmenin sonuçlarından bağımsız gerçekleşeceği görüşü de var. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide da dün twiteer hesabından yaptığı açıklamada Lefkoşa'daki 6 görüşmeye dramatik bir vurgu yaptı ve "kısa bir yaz tatili sonrası Kıbrıs sorununda yoğun müzakereler yapıcı bir ruhta devam ediyor. Önümüzdeki haftalar kritiktir" görüşünü dile getirdi. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda sürecin değerlendirmesinin Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Özel Danışmanı Eide le değil "yüz yüze" yapılmasının tercih edileceği görüşü hakim. Hükümet kaynakları bu yolla propaganda amaçlı Türk açıklamalarının bloke edilebileceğini, bunun yanı sıra sürecin Eide'nın ellerinde tehin kalmasından da kurtarılacağını ifade ediyorlar. Cumhurbaşkanı yoğun görüşmelerin olumlu ya da olumsuz sonuçlarından bağımsız sürecin değerlendirilmesi gerektiği görüşünde. Diğer yandan tavsiyeleriyle birçok kez Kıbrısrum tarafının tepkisini çeken İskandinav diplomata Lefkoşa'nın özel olarak güven duymadığı da biliniyor. Anastasiadis ile Akıncı arasında dünkü görüşme de hemen hemen Eide katılmaksızın gerekleştirildi. İki lider bir saatten fazla bir süre baş başa görüştü. Daha sonra görüşmeye Mavroyannis ile Nami de katıldı. Geri kalan altı görülmenin de benzer bir biçimde devam etmesi, yani Anastasidis ve Akıncı'nın kendilerinin müzakerelerde bulunması bekleniyor. Dünkü görüşmede taraflar her görüşme sonrası gerekli olmadığı sürece açıklama yapmama kararı aldı. Bunun yanı sıra 14 Eylül'de ortak açıklamada bulunma, gerçekleştirecekleri altı toplantıda konuların tümünü ele alma, toprak konusunda toprak düzenlemelerini belirleyecek ve mülkiyet konusuyla da tamamı ile bağlı olacak olan kriterleri tartışma kararlarını da aldılar.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta borçlanmada görülen artış. Gazeteye göre özel kesim borçları Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %243'nü geçmiş durumda ve Kıbrıs bu oranla Euro Bölgesi'nde birinci sırada. Avrupa Merkez Bankası verilerine göre Kıbrıs'ta hane halkının mevduatlarında son dört yılda 10 milyar 24 milyon euro azalma oldu. 2012 Haziranında 42 milyar 142 milyon olan mevduat rakamı 2016 Haziran'ına 32 milyar 18 milyona geriledi. Mevduatlardaki bu daralmanın en büyük nedeni tıraşlama ve ekonomide yaşanan durgunluk oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Güvenlik ve garantiler konusunda basında çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yapan AKEL, Kıbrıs sorununa bulunacak bütünsel bir çözüm çerçevesinde Kıbrıs'ta çağdışı garantilere son verilmesi gerektiği görüşünü savundu. AKEL Meclis Grup Sözcüü Yorgos Lukaidis konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün her iki toplumun da güvenliğini güvence altına alması ve bundan dolayı toplumlardan birinin güvenliğinin diğerinin aleyhine olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Lukaidis bu temelde Türk işgal askerlrinin adadan ayrılması ve müdahale hakkının olmaması gerektiği görüşünü savundu. Lukaidis bu arada güvenlik ve garantiler konusunun sorunun iç yanlarının çözümü sonrası temsili uluslararası bir konferans çerçevesinde ele alınabileceğini de belirtti. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünden yana açıklamalarının karşılığının olup olmadığının da burada görüleceğinin altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "herşey 14 Eylül'de belli olacak. başlığı altında. Gazeteye göre Mustafa Akıncı ile yaptığı üç saatlik görüşmeden sonra cumhurbaşkanlığı sarayına dönüşünde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, görüşmenin, izlenecek metotlar ve son günlerde gözlemlenen konularda bilgi edinilmesi açısından oldukça verimli olduğunu açıkladı. Erdoğan – Akıncı görüşmesi konusunda bilgilendirildiniz mi? sorusuna Cumhurbaşkanı, Kıbrıslıtürk Liderin Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme konusunda kendisine genel bir bilgi verdiği ve detaylara girmediği yanıtı vererek “anladığım tek şey, Türkiye Cumhurbaşkanının Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak istediğidir” dedi. Garantiler konusunun tartışılıp tartışılmadığı sorusuna Cumhurbaşkanı, bugünkü görüşmede bu konunun tartışılmadığını, yazılanların sadece bazı geliştirilen fikirler olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, “en azından bizim önerilerimiz bir temele girmiştir. Trodos ‘ta bulunduğum dönemde belirlediğimiz temellere bağlı olduğu için yazılanlara yanıt olamaz” dedi. Yapılan ilk görüşmeden sonra umutlu olup olmadığı ve Kıbrıs sorununu çözmenin iki lider için daha kolay olacak mı sorusunu yanıtlayan Anastasiadis, bunun yoğun müzakerelerden sonra 14 Eylül tarihinde inceleneceğini ve ne kadar ilerleme kaydedildiğinin belli olacağına işaret etti. Önümüzdeki görüşmeler konusunda ne karar verdikleri sorusuna, her müzakerede hangi konuların ele alınacağına karar verildiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı, mülkiyet konusunun ele alınacağı bir tarihin de belirlendiğini açıklayarak “toprak konusunda belli harita ve isimlere değinilmeyecek. Ama mülkiyet konusuyla bağlantılı olarak toprak ayarlamaları düzenleyen belli kriterlerin tartışılması bekleniyor” yanıtını verdi. “Aynı şey garantiler ve güvenceler konularıyla da geçerli olacak. İki tarafın da anlaştığı temel prensip, bir tarafın güvencesinin diğer taraf için tehlike oluşturmaması olduğudur” dedi. New York'ta üçlü bir görüşme yapılması olanağı olup olmadığı sorusuna Cumhurbaşkanı, bu konunun 14 Eylül tarihinde değerlendirileceğini bildirdi. “Eğer müzakerelerde kaydedilen ilerleme buna olanak veriyorsa ve eğer Genel Kurul toplantısından sonra BM Genel Sekreteri bunu arzularsa neden olmasın... Ama tekrar ediyorum. Bu sadece müzakere sürecinin değerlendirilmesinden sonra, 14 Eylül tarihinde belli olacak” dedi.
İşgal bölgelerinde verilen vatandaşlık konusuna da değinen Cumhurbaşkanı, Sayın Akıncı'nın üzerinde anlaştıkları tüm konuların hala geçerli olduğu güvencesi verdiğini söyledi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand