23/8/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "görüşmeler puslu havada" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı bugün yeni dönemin ilk görüşmesini gerçekleştirecekler. Türklerin, sahte devlette Türkiye'den yasa dışı bir biçimde adaya getirilen nüfusa vatandaşlık verme arzusu, sık sık yapılan açıklamalar ve Türk basınında çıkan bazı haberler Kıbrıs Hükümeti'ni sinirlendirmiş durumda. Bazı Hükümet kaynakları Simeriniye yaptıkları açıklamalarda KIrısrum tarafının çözüm sonrası adada ne Türk ne de Yunan askeri varlığını kabul etmeyeceğine vurgu yaptılar. Somut olarak Hükümet, Milliyet gazetesinde yayınlanan ve Türklerin ve Yunanlıların katılımı ile bir ordu kurulması düşüncesinin Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından olumlu olarak değerlendirildiği yalanladı. Gazetenin söz konusu haberine göre bu ordu federal polisin yeterli olmadığı kriz anlarında bu ordunun müdahale hakkı olacak. Milliyet gazetesi bu önerinin Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri bakanlığı Müsteşarı Viktoria Nulanda son Kıbrıs ziyareti sırasında sunulduğunu da ileri sürüyor. Bu arada bugünkü liderler görüşmesi öncesi sahte devletin dışişleri bakanlığı "Türkiye'nin garantisinin yerini hiçbir şeyin alamayacağı" açıklaması yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis kamu alanının ve devlette çalışanların maaş sisteminin reforme edilmesinde ekonomi ile ülkenin elde ettiği fırsatın yitirilmemesini istedi ve bu konuların yönetiminin ulusal bir sorumluluk konusu olduğuna vurgu yaptı. Bu konuların Hükümet'in temel öncelikli konuları olduğunun altını çizdi. Meclis ekonomi komisyonunun 29 Ağustos'ta gerçekleştireceği toplantının gündeminde bu konulardaki yasa tasarısı olacağını belirtti. " Zamanın akıp gitmesine ve artışlara, barem içi artışlara, Hayat Pahalılığı Ödeneği'ne ve hesapsız işe almalara geri dönülmesine müsaade etmek istemiyoruz" dedi. Bakan şu anda ekonominin çok iyi bir ritimde hareket ettiğini ancak bu iyileşmenin reform uğraşılarının ertelenmesini, kamu ekonomisini yönetmede rahatlamayı getirmememsini ve kimseyi rehavete sokmaması gerektiğine işaret etti. Yeorgyadis Ekonominin üretici alanlarına yönelik iyileştirme uğraşıların devam ettirilmesini istedi.

FİLELEFTEROS gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda güvenlik konusunda biçimlendirilen düşüncelerden biri de jandarma karakterinde uluslararası bir polis gücünün yaratılması. Bu düşünce üzerinde henüz fazla çalışılmadı. Ancak Filelefteros gazetesinin 19 Haziran günü yazmış olduğu gibi bu düşüncenin ilerletilmesi Kıbrıs sorunun çözümü sonrası adada askeri üs yaratma yönündeki Türk görüşüne karşı oldu. Bu düşünce hem Lefkoşa ile Atina arasında hem de üçüncü çevrelerle tartışıldı. Filelefteosun elde ettiği bilgilere göre Uluslararası Polis Gücü yerel polisin ve federal polisin yetki alanlarına müdahale etmeyecek. Bu güce örneğin Türkiye gibi Kıbrıs sorununa öyle veya böyle dahil olan ülkeler dahil farklı ülkeler katılabilecek. Bu arada Türk gazetesi Milliyet de geçen gün yayınladığı bir haberinde Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Viktoria Nuland'ın Anastasidis adına bir güvenlik önerisini Akıncı'ya ilettiğini yazdı. Görüşmelern başlamasının hemen arifesinde gazetenin bu yönde haber yapmasının kafa karışıklığı yaratmayı ve Lefkoşa'yı Türkiye'nin Kıbrıstürk oluşturucu devletini garanti etmesini kabul eder bir görünümde sunmayı hedeflediği belirtiliyor. Milliyet gazetesinin bu haberi Lefkoşa'nın tepkisini çekti ve Kıbrıs Hükümeti Sözcüsü, Nikos Hristodulidis aracılığıyla Kıbrısrum tarafının ne garantileri ne de çözüm sonrası adada askeri bir varlığı kabul ettiğini duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Amos Hoktain'in doğal gaz ve Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili son açıklaması Kıbrıs'ta hükümet ile muhalefeti karşı karşıya getirdi. Hükümetin bu açıklamalara yönelik olumlu tepkisi muhalefetin tepkisini çekti. DiKO Hükümet Sözcüsünün, Hoktain'in Kıbrıs'tan Türkiye'ye doğal gaz boru hattından yana olan ve bu konuyla Kıbrıs sorunu arasında doğrudan bağ kuran açıklamaları ile çakıştığını belirtti ve bunun endişe verici olduğunu ifade etti. DİKO, Hükümetin, Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs doğal gazının değerlendirilmesinde ön koşul olarak kabulünün de kabul edilemez olarak niteledi. Bunun Türkiye'nin ta baştan savunduğu politika olduğuna vurgu yaptı. Bu arada DİSİ de DİKO'nun bu tavrını eleştirdi. DSİ'ye göre muhalif söylemin DİKO'nun bir ikinci karakterine döndüğünü belirtti. DİSİ konunun özüyle ilgili olarak ise Hükümetin, deniz altı doğal zenginlikleri güvence altına alınmasını sağlamakla kalmayıp doğal gazın değerlendirilmesi konusunda ileri adımlar attığına vurgu yaptı. İmzalanan bir dizi uluslararası anlaşmanın bunun kanıtı olduğuna dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Mustafa Akıncı kartlarını açıyor" başlığı altında KIbrıs sorunu. Gazeteye göre bugün iki lider arasında gerçekleştirilecek görüşmede Mustafa Akıncı'nın son ziyareti sırasında Ankara'da alınan kararlara ilişkin ilk göstergeler ortaya çıkacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve çalışma arkadaşları bugün Türkiye'nin doğrudan müdahil olduğu garantiler ve toprak konularında taraflar arasında yakınlaşma zemini olup olmadığını tespite çalışacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü sendikalar özelleştirme ya da kurumun hisse senetli bir şirkete dönüştürülme uğraşılarına karşı AKEL'in desteğini aldılar. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün bir araya geldiği kurumdaki sendika temsilcilerine bu konuda güvence verdi. Sendikalar diğer partilerle de temaslarda bulunacak. Sendikalar görüşmelerde ağırlığı kurumun hisse senetli bir şirkete dönüştürülmesi ve %25-30'nun özele verilmesine destek vereceği belirtilen DİSİ, DİKO, EDEK ve Yurttaşlar Hareketi'ne verecekler. Bu arada Adalet Bakanlığı Meclis'e sunduğu ve gizliliği olan bir belge ile kişilerin iletişimdeki gizliliğinin yasalarca düzenlendiğini belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs Telekomünikasyon urumu yönetimi ile kurumda örgütlü sendikalar kurumun çağdaşlaştırılması için yedi madde üzerinde görüş birliği sağladılar. Taraflar arasında henüz üzerinde anlaşma sağlanamayan konularda müzakerelere devam kararı da alındı. Taraflar arasında anlaşma sağlanan maddeler arasında kurumun yönetim kurulunun atanması, stratejik işbirliklerinin değerlendirilmesi, yan şirketlerinin sürdürülebilirliliklerinin araştırılması, kurum içi süreçlerin basitleştirilmesi ve üretkenliğinin artırılması için yapısal çerçevesinin yeniden yapılandırılması konuları da var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın yeni vatandaşlıklar verilmeyeceği konusundaki tavrında ısrar etmesinin büyük önem taşıyacağını söyledi. Kipriyanu adaya yasadışı olarak taşınan nüfusa vatandaşlık verilmesi ve benzeri çalışmaların Kıbrıs sorununda çözüm iradesine sahip olunmadığının göstergesi olduğuna vurgu yaptı. AKEL Genel Sekreteri bu arada bu konu geçmişte Türkiye tarafından yoğun bir biçimde gündeme getirildiğinde Akıncı'nın buna karşı çıktığını hatırlattı. Bu arada DİKO da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Erdoğan rejiminin bu yöndeki kabul edilemez ısrarını mahkum etti. DŞKO, Türkiye'nin bu ısrarının bu ülkenin Kıbrıs'ta en küçük söz hakkı olmamamsı gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğu görüşünü de savundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Sadece sen ve ben. Anastasiadis Akıncı ile baş başa görüşmek istiyor" başlığı altında bugün başlayacak yeni tur görüşmeler. Gazeteye göre Kıbrıs Hükümeti bugün başlayacak görüşmelerin müzakere sürecinin geleceği açısından belirleyici olacağı görüşünde. Anastasiadis de bugün Akıncı ile üçüncü çevrelerin olmayacağı baş başa bir görüşme yapma arzusunda ve bunun sürece yardımcı olacağı düşüncesinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Kanunları temelinde deniz konularında Kıbrıs'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi tüm ilgili dairelerin çalışmalarını koordine edecek bir komisyon kurulacak. Çevre Komisyonu bu yönde hazırladığı bir öneriyi Cumhurbaşkanına sundu. Komisyon özellikle de deniz kirliliğine karşı önlemlere ağırlık verecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Türkiye, Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili başkanlık açıklamasını reddettiğini açıkladı.
13:51
Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.
13:50
23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Tüm haberler

Video on Demand