Türk garantörlüklerinin devamı herkes için olumsuz olur

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, Türk Garantörlüklerinin adada bulunmasının,

Türkiye’ye sürekli katılımı için fırsat ve bahane vereceğinden dolayı, sadece Kıbrıslı Rumlar için değil, Kıbrıslı Türkler için de olumsuz bir durum olduğunu savundu.  Hristodulidis, diğer yandan, Türkiye’deki son gelişmelerin, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinde garantörlüklerin bulunmaması için sunulan sebepleri doğruladığını ifade etti. Hristodulidis, söz konusu meselenin ele alınmasında bazı güvenlik kilitlerinin bulunabileceğini ve çözümün getireceği çeşitli güvenlik kademelerinin, 3üncü ülkelerin stratejik taleplerine değil sadece Kıbrıs halkına hizmet edeceğini vurguladı.  Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden’in bu hafta gerçekleştireceği ziyaret hakkında sorulan soruya ise, görüşmenin gündeminde Amerikan-Türk ilişkilerinin bulunacağı yönünde cevap verdi. Ayrıca iki toplum arasındaki müzakerelerin bulunduğu konjoktür sebebiyle Kıbrıs sorununun da konuşulacağı yönünde görüş bildirdi. Hristodulidis, Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasındaki yeni müzakere turunun önemine dikkat çekerek, New York’ta ortak bir görüşme gerçekleştirilmesi için şu anda herhangi bir neden bulunmadığını dile getirdi.

Nikos Hristodulidis ayrıca, Kıbrıs’ın bölgesel işbirliklerinden bahsederek, Ekim ayının ilk 15 gününde Kahire’de devlet başkanları düzeyinde 3lü görüşmenin, Aralık ayının ilk haftası ise Kudüs’te İsrail ile görüşme planlandığını açıkladı. 8 Eylül tarihinde Ürdün kralının Kıbrıs’a geleceğini ve aynı ay içinde Enerji Bakanı’nın İsrail’e gideceğini duyurdu. Diğer yandan Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini düzeltmesine atıfta bulunarak, bu ilişkilerin nasıl gideceğini görmek için sabırlı olunması gerektiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dış politikasını sıfır toplamlı oyun mantığıyla planlamadığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:01

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand