Türk garantörlüklerinin devamı herkes için olumsuz olur

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, Türk Garantörlüklerinin adada bulunmasının,

Türkiye’ye sürekli katılımı için fırsat ve bahane vereceğinden dolayı, sadece Kıbrıslı Rumlar için değil, Kıbrıslı Türkler için de olumsuz bir durum olduğunu savundu.  Hristodulidis, diğer yandan, Türkiye’deki son gelişmelerin, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinde garantörlüklerin bulunmaması için sunulan sebepleri doğruladığını ifade etti. Hristodulidis, söz konusu meselenin ele alınmasında bazı güvenlik kilitlerinin bulunabileceğini ve çözümün getireceği çeşitli güvenlik kademelerinin, 3üncü ülkelerin stratejik taleplerine değil sadece Kıbrıs halkına hizmet edeceğini vurguladı.  Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden’in bu hafta gerçekleştireceği ziyaret hakkında sorulan soruya ise, görüşmenin gündeminde Amerikan-Türk ilişkilerinin bulunacağı yönünde cevap verdi. Ayrıca iki toplum arasındaki müzakerelerin bulunduğu konjoktür sebebiyle Kıbrıs sorununun da konuşulacağı yönünde görüş bildirdi. Hristodulidis, Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasındaki yeni müzakere turunun önemine dikkat çekerek, New York’ta ortak bir görüşme gerçekleştirilmesi için şu anda herhangi bir neden bulunmadığını dile getirdi.

Nikos Hristodulidis ayrıca, Kıbrıs’ın bölgesel işbirliklerinden bahsederek, Ekim ayının ilk 15 gününde Kahire’de devlet başkanları düzeyinde 3lü görüşmenin, Aralık ayının ilk haftası ise Kudüs’te İsrail ile görüşme planlandığını açıkladı. 8 Eylül tarihinde Ürdün kralının Kıbrıs’a geleceğini ve aynı ay içinde Enerji Bakanı’nın İsrail’e gideceğini duyurdu. Diğer yandan Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini düzeltmesine atıfta bulunarak, bu ilişkilerin nasıl gideceğini görmek için sabırlı olunması gerektiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dış politikasını sıfır toplamlı oyun mantığıyla planlamadığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:01

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand