Türk garantörlüklerinin devamı herkes için olumsuz olur

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, Türk Garantörlüklerinin adada bulunmasının,

Türkiye’ye sürekli katılımı için fırsat ve bahane vereceğinden dolayı, sadece Kıbrıslı Rumlar için değil, Kıbrıslı Türkler için de olumsuz bir durum olduğunu savundu.  Hristodulidis, diğer yandan, Türkiye’deki son gelişmelerin, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinde garantörlüklerin bulunmaması için sunulan sebepleri doğruladığını ifade etti. Hristodulidis, söz konusu meselenin ele alınmasında bazı güvenlik kilitlerinin bulunabileceğini ve çözümün getireceği çeşitli güvenlik kademelerinin, 3üncü ülkelerin stratejik taleplerine değil sadece Kıbrıs halkına hizmet edeceğini vurguladı.  Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden’in bu hafta gerçekleştireceği ziyaret hakkında sorulan soruya ise, görüşmenin gündeminde Amerikan-Türk ilişkilerinin bulunacağı yönünde cevap verdi. Ayrıca iki toplum arasındaki müzakerelerin bulunduğu konjoktür sebebiyle Kıbrıs sorununun da konuşulacağı yönünde görüş bildirdi. Hristodulidis, Anastasiadis ve Mustafa Akıncı arasındaki yeni müzakere turunun önemine dikkat çekerek, New York’ta ortak bir görüşme gerçekleştirilmesi için şu anda herhangi bir neden bulunmadığını dile getirdi.

Nikos Hristodulidis ayrıca, Kıbrıs’ın bölgesel işbirliklerinden bahsederek, Ekim ayının ilk 15 gününde Kahire’de devlet başkanları düzeyinde 3lü görüşmenin, Aralık ayının ilk haftası ise Kudüs’te İsrail ile görüşme planlandığını açıkladı. 8 Eylül tarihinde Ürdün kralının Kıbrıs’a geleceğini ve aynı ay içinde Enerji Bakanı’nın İsrail’e gideceğini duyurdu. Diğer yandan Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini düzeltmesine atıfta bulunarak, bu ilişkilerin nasıl gideceğini görmek için sabırlı olunması gerektiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dış politikasını sıfır toplamlı oyun mantığıyla planlamadığını ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:02

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand