18/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Soğuk karşılama" başlığı altında Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın Ankara ziyareti. Gazeteye göre Mustafa Akıncı'nın dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile görüşmesinden iki temel unsur ortaya çıktı.Bunlardan ilki doksan dakikası baş başa olmak üzere ikili arasında iki saati aşan görüşme. Bu da, görüşmede tüm yakıcı konularda olmasa da ele alınan konularda çok şeyin söylendiğini gösteriyor. İkinci unsur ise Akıncı'nın kabulüyle ilgili. Bu kabulün soğuk olduğu gözlemlendi. Erdoğan, Akıncıyı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın merdivenlerinde bekledi, burada tokalaştılar ve sonra da her ikisi de havaya baktılar. Daha sonra gazeteciler fotoğraf çekerken tek kelime etmediler ne de bakışları çakıştı. Görüşme ilk planlanandan yetmiş dakika geç başladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Erdoğan ile Akıncı garantiler ve mülkiyet gibi Türkiye açısından duyarlı olan diğer konuları ele aldılar. Mustafa Akıncı Lefkoşa'da 23 Ağustos'ta başlayacak yeni tur görüşmeler öncesi temel konularda tezleri teyit etmek ve Ankara'nın görüşlerini duymak istedi. Bu arada Erdoğan rejiminin bugün için ana gündem maddesi olan Gülen Cemaati'ne yönelik mücadeleye ilişkin Mustafa Akıncı daha Saray'a gitmeden sahte devletin tavrına ilişkin mesajlar verdi. Akıncı garantiler konusunda da bilinen görüşlerinin Erdoğan ile görüşmesi öncesi de dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Aleksandros Zinon Başsavcı ile Baş Denetçiye gönderdiği mektuplarda Brüksel'e atanan kamu memurlarla ilgili ciddi gözlemler ortaya koydu. Zinon bu atamalarda şeffaf olmayan yöntemler uygulandığını ve ulusal uzman olarak seçilen kişilerde kriterin ilişkileri ve kendilerine arka çıkan kişiler olduğuna dikkat çekti. Birçok kez gönderilen memurların gönderilmesi için haklı gerekçe bulunmadığını ancak bu kişilerin önemli ek ödentiler aldıklarını belirtti. Kendilerine başvuru hakkı tanınan bazı memurlar hakkında ciddi cezai suçlar bulunduğunun altını çizdi. Bu arada Brüksel'de Daimi Kıbrıs Temsilciliğinde çalışan bazı memurlara yönelik de suçlamalarda bulundu. Bu memurlardan bazılarının görev süreleri dolduğunda ve Kıbrıs'a dönme zorunda kaldıklarında bu kez de ulusal uzman sıfatıyla Brüksel'de kalmanın yollarını aradıklarını belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Hedefleri 2016 yılı içinde yeni ortaklık" başlığı altında dünkü Erdoğan-Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme sonrası yaptığı açıklamada " çabalarımızın hedefi Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde adadaki iki eşit taraf arasında yeni ve yaşayabilir iki kesimli ve iki toplumlu bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir" dedi. Mustafa Akıncı ise eşitlik, özgürlük ve güvenlik olmadan anlaşma olmasının mümkün olmadığını söyledi. Akıncı doğal gaz konusunda da atıfta bulundu ve bu alanda Kıbrıslıtğrklerin haklarıyla ilgili gerginlik yaratılmamasını istedi. Ortak basın toplantısında da Akıncı ya 2016 çıkmadan bir anlaşmaya varılacağını ya da var olan fırsat penceresinin kapanacağını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Delek Drilling ve Avner Oil Exploration ile Energan Oil and Gas şirketi arasında imzalanan anlaşma ile geniş bölgede hem iş dünyasında hem de jeopolitik haritada yeni veriler yaratıldı. Yunan enerji şirketi Energan Oil and Gas Delek ve Avner ile imzaladığı anlaşma ile Tanin ve Karish yataklarında hak sahibi oldu. Bu anlaşma için 148 milyon dolar ödemeyi taahhüt etti. Son yıllarda İsrail ve Kıbrıs'ta doğal gaz yataklarının bulunması sonrası ilk kez bir Yunan şirketi bölgede ben de varım dedi. Bu yatakların aşamalı bir biçimde ulusal gereksinimlerin ötesinde Akdeniz ve Avrupa'da da büyük bir tüketim merkezi olması bekleniyor. Delek ve Avner Genel Müdürü Gosi Abu bu anlaşmayı yorumlarken "Karişh ve Tanin yataklarını ciddi, genelde tanınan ve saygı duyulan bir gruba devrediyoruz. Son aylarda birçok başvuruyu değerlendirdik ve var olana olasılıklar içerisinde bugün varılan anlaşma bu iki doğal gaz yatağının geliştirilmesi için en büyük güvenceyi veriyor." dedi. Yataklarda hak sahibi olan Energan Oil and Gas şirketi Genel Müdürü Matheos Rigas ise varılan anlaşmadan onur duyduklarını, bu anlaşmanın hem şirketin hem de Yunanistan'ın yeni enerji aşanında pozisyonunu güçlendireceğini belirtti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Erdoğan-Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre dün Ankara'da bir araya gelen Erdoğan ile Akıncı Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasında 2016 yılı sonu ortak hedef olarak ortaya koydular. Erdoğan Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasına destek belirtti ve karşılıklı anlayış ve esnekliğe vurgu yaptı. Akıncı ise Kıbrıs sorununda önümüzdeki görüşmelerin kritikliğine dikkat çekti. Garantiler konusuna somut atıflar yapılmasa da görüşmede bu konuda ortak hat bulunması üzerinde duruldu. Kıbrıslıtürk lider de daha önce yaptığı bir açıklamada 1960'ın koşullarının başka günümüzün koşullarının başka olduğu üzerinde durmuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Polis Ayannapa'da 22 yaşında İngiliz gencin öldürülmesi olayının zanlıları olarak aranan iki Kıbrıslıtürkün fotoğraflarını basına verdi ve bu kişiler hakkında herhangi bir bilgiye sahip olanların Mağusa polisi ile temasa geçmesini istedi. Polisin yaptığı araştırma çerçevesinde önceden tasarlanılarak 14 Ağustos tarihinde işlendiği belirtilen cinayetin zanlıları olarak 22 yaşında Kıbrıslıtürk Mehmet Akpınar ve 42 yaşındaki Sali Ahmet belirlendi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Garantiler formülü masada" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı dün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeden önce garantiler konusunun tartışılmasından v Kıbrıslıtürklerin de endişelerini giderecek formüllerin bulunmasından başka bir yol olmadığı mesajı verdi. Erdoğan-Akıncı görüşmesi akşam yemeği dahil üç saat sürdü. Erdoğan Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarına karşı olumlu bir görünüm verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta turizm hareketi bu yıl sürekli yeni rekorlar kırıyor. 2016 yılının ilk yedi ayında adaya gelen turist sayısında %19,8 oranında bir artış yaşandı. Bu rekorun kırılmasında en önemli etken Rus turist sayısındaki artış. Bu dönemde Rusya'dan gelen turist sayısındaki artış %45'e ulaştı. İstatistik Dairesi verilerine göre ilk yedi ayda Kıbrıs'a gelen turist sayısı 1 milyon 737 bin 372 oldu. Geçen yıl ayı dönemde bu rakam 1 milyon 450 bin 427'ydi. Kıbrıs'a en çok turist her yıl olduğu gibi bu yıl da Britanya'dan oldu. Britanya'dan gelen turist sayısı geçen yıla göre %13,6 artarak 632 bin 954'e ulaştı. Rusya'dan ise yedi aylık dönemde adaya 432 bin 954 turist geldi. Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerindeki kötüleşme bir kısım Rus'un Kıbrıs'a yönelmesini getirdi. Bu arada Kıbrıs'a İsrail'den gelen turist sayısında da %43,27 oranında artış gözlemlendi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Erdoğan - Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Mustafa Akıncı garantiler ve müzakere masasında henüz açık olan diğer konularda izleyeceği hat valizinde bugün adaya geri dönüyor. Dün üç saatten fazla süren Erdoğan-Akıncı görüşmesi tipik bir görüşme olmanın ötesindeydi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar Kıbrıs'ta iki liderin bir anlaşmaya varması durumunda Birleşmiş Milletler'in anlaşmanın uygulanmaya konmasına destek rolünün detayına incelenmesi gerektiğini söyledi. Spehar çözüm durumunda atılacak adımlarla ilgili planlamaların kısa sürede yapılacağına ilişkin Güvenlik Konseyi'nin bazı işaretler verdiğini de belirtti. "Bu konuda bazı düşünceler var. Ancak çok şeyi liderlerin bizden isteyecekleri ve önerilerin çözümün çerçevesi belirleyecek." dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand