17/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın bugün Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği görüşmede ana gündem garantiler olacak. Bu konunun yanı sıra mülkiyet konusu da ele alınacak. Türkiye'deki başarısız darbe girişimi sonrası Akıncı ve yakın çalışma arkadaşları "Kıbrıs sorunundaki konularda anlaşmak için " Ankara ile ve özel olarak da Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçmeye çalıştılar. Sonuçta randevu Ankara'dan Saray'dan geldi. Bugünkü görüşmede Eylül ayında yaşanması beklenen gelişmeler öncesi durum değerlendirmesi yapılacak. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Türkiye güvenlik konusunu tartışmaya dahası 1960 garantiler sisteminde değişikliğe gitmeye hazır. Ancak anlaşma sonrası Türkiye'nin adadaki varlığını dışlayacak herhangi bir düzenlemeyi kabul etmiyor. Atina ile Lefkoşa ise bu senaryoyu reddediyor. Görüşmelerde ortaya çıkan birçok sorun sonrası mülkiyet konusu da Türkiye'nin ilgi alanı içerisinde. Akıncı Ankara'dan bu başlığa ilişkin bir dizi konuda açıklayıcı görüş istedi. Bu arada bugünkü görüşmede Akıncı ile sözde Hükümet arasında son dönemde ortaya çıkan karşıtlığın da ele alınması bekleniyor. Akıncı ile Özgürgün arasındaki görüş ayrılığı Kıbrıs sorununun ele alınışına ilişkin. Erdoğan'ın resmi politikayı ve beklentileri netleştirerek bu konuya nokta koyması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 1 Haziran 2013 tarihi itibarıyla uygulamaya konan yatırım karşılığı vatandaşlık verme politikası bugüne kadar 3 milyar euroluk yatırım getirdi. Taşınmaz mal alımı, şirketlere katılım, ve hisse senedi alımı biçimlerinde Kıbrıs'a 3 milyar euro geldi. İçişleri bakanlığı bu politika çerçevesinde üçüncü ülkelerden kaç kişiye vatandaşlık verildiğini açıklamadı. 2013 yılında belirlenen yatırım karşılığı vatandaşlık politikasının temel amacı yabancı yatırımcıları Kıbrıs'ta tutmaktı. İkinci bir hedef de Kıbrıs ekonomisine yeni bir ivme kazandırmak için daha başka yabancıları adaya çekmekti. Vatandaşlık verilmesi için öngörülen minimum yatırım da 5 milyon euro olarak belirlenmişti. Bununla birlikte vatandaşlık için daha başka koşullar da vardı. Örneğin Kıbrıs'ta şirket sahibi bir kişinin son üç yılda her yıl için en az 500 bin eurluk avukatlık, muhasebe gibi hizmet alımında bulunması durumunda da vatandaşlık başvurusu hakkı doğuyor. Bu şirketin en az 5 Kıbrıs uyruklu kişi çalıştırması durumunda bu rakam 350 bin euroya iniyor.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Mustafa Akıncı'nın bugün Ankara'da Tayip Erdoğan ile gerçekleştireceği görüşme Kıbrıs sorununda bundan sonraki süreçte yaşanacak gelişmeler açısından büyük öneme haiz. Kıbrıs sorununa çözüm amaçlı müzakerelerin başlamasına bir haftalık bir süre kala Akıncı'nın bu ani Ankara ziyaretinde masada bulunan ve henüz açık olan konularda Türk tarafının kesin pozisyonlarının belirlenmesi bekleniyor. Görüşmede özellikle de garantiler ve toprak konularının ele alınacağı öngörülüyor. Erdoğan-Akıncı görüşmesinin Akıncı ile Özgürgün arasında kamuoyu önünde yaşanan karşıtlığın hemen sonrasında gerçekleşiyor olması da bu görüşmeye olan ilgiyi artırmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Polis Ayannapa'da bir İngiliz gencin öldürülmesi konusunda yaptığı araştırmalar ve aldığı ifadeler sonrası iki Kıbrıslıtürk hakkında tutuklama kararı aldı. Elde edilen bilgilere göre polis yaptığı çalışmalar sonrası Larnaka'dan işsiz olan 49 yaşında Kıbrıslırum bir bayanın olayla dolaylı bir bağlantısı olduğunu saptadı. Sorguya alınan bu kişi sonuçta iki Kıbrıslıtürk'ün kendisine telefon açarak kendilerini Ayannapa'dan cinayetin işlediği bölgeden almalarını istediklerini ve kendisinin de bunu yaptığını itiraf etti. Bu kadının 22 yalındaki Kıbrıslıtürk ile ilişkisi olduğu da öğrenildi. Polis adlarını bildiği bu iki Kıbrıslıtürk için mahkemeden yakalama emri aldı. Ancak olay sonrası Kıbrıslıtürklerin işgal bölgesine kaçmış olmaları nedeniyle bu karar uygulanamıyor. Olayla ilgili şahitlik yapan 49 yaşındaki Kıbrıslırum kadın da bu kişilere yardım etme suçlaması ile tutuklandı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Erdoğan'dan taktik oyunlar" başlığı altında Türkiye'nin göçmenler konusunda Avrupa Birliği ile imzaladığı anlaşmaya ilişkin yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Avrupa Birliği'ne üye devletler Türkiye ile imzalanan göçmenlere ilişkin anlaşmanın çıkmaza girmesi durumunda uygulamaya koyabilecekleri alternatifler üzerinde çalışıyorlar. Diplomatik kaynakların yaptıkları değerlendirmelere göre 2016 yılı Kıbrıs sorununun çözüm yılı da olacağından Erdoğan bu konuyu da oyuna dahil edecek. Aynı kaynaklara göre Erdoğan müzakere kartına karşılık Kıbrıs sorunun çözümünde iyi niyetini de masaya koyabilir. Brüksel'de yapılan değerlendirmelere göre Erdoğan er ya da geç seçeneklerini teraziye koyacak ve ülkesinin Avrupa başlığı konusunda şüpheler duyulmasını istemeyecek. Brüksel bu arada Erdoğan'ın tavır değiştirmesi durumunda üye hükümetlerle anlaşmalı olarak göçmen sorununu Yunanistan'ı güçlendirerek göğüslemeye de hazır. Erdoğan'ın vize konusunda Ekim ayına kadar süre tanımasına da Brüksel "Bizi denemeye kalkma" ve " ne imzaladığını çok iyi biliyorsun" yaklaşımıyla yanıt verdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Yoğun müzakereler öncsi Omorfo konusunda oyun" başlığı altında. Gazeteye göre yeni tur görüşmelerin başlamasına az bir süre kala işgal bölgesinde somut bazı çevreler Omorfo konusunu ileri sürüp müzakerelere yönelik oldu bitti yaratma uğraşısına girdiler. Sözde dışişleri bakanlığı DİSİ Bşkanı Averof Neofitu'nun bir röportajını bahane yaparak bir açıklamada bulundu " Omorfo'nun geri verilmesi söz konusu değildir" dedi. .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumunun işgal bölgesine dört gün daha elektrik vermesi konusunda dün taraflar arasında yeni bir anlaşma imzalandı. Girnede'ki elektrik üretim merkezinde yaşanan sorun nedeniyle küçük miktarda ortaya çıkan açık bu şekilde kapatılacak. Kıbrıs Elektrik Kurumu geçen Perşembe gününden beridir Kıbrıslıtürklere elektrik veriyor. Türk tarafının elektrik talebi özellikle öğleden sonra ortaya çıkıyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi kayıplar konusunda Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin acılarının aynı olması. Gazeteye göre Tohni, Zigi ve Mari'den Kıbrıslırum faşistler tarafından öldürülen 33 Kıbrıslıtürk kaybın cenaze törenleri Kıbıslıtürk olsun Kıbrıslırum olsun kayıp ailelerinin acılarının aynı olduğunu bir kez daha gösterdi . Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı da kökeni ne olursa olsun kayıpların akıbetlerinin belirlenmesi gereğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Omorfolular Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'ne tavrını değiştirmesi ve Kıbrıs sorununa adil bir çözüm bulunması amacıyla çalışması için Türkiye'ye baskı yapmaları çağrısında bulundu. Omorfo Belediye Başkanı Pittas dün Omprfonun işgalinin 42. yıldönümü nedeniyle Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülke büyükelçileriyle Avrupa Birliği temsilcine birer mektup verdi. Omorfo Belediye Başkanı Pittas daha sonra Kıbrıs Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada Britanya'nın Yüksek Komiseri Matthew Kidd ile yaptıkları görüşmede Kidd'in kendilerinden Birleşmiş Milletler gözetiminde devam etmekte olan diyaloğun sonucunu bekleyip görmelerini istediğini söyledi. Pittas, “Yaptığımız en önemli görüşme idi” dedi. Kidd'in Omorfo temsilcilerin söylediklerini ilgiyle dinlediğini belirterek “Ulusal sorunumuzla ilgili devam etmekte olan gelişmeler ve esasen iki taraf arasında devam eden diyalog üzerinde kendi görüşlerimizi belirtme fırsatı bulduk. Diğer tarafın, esasen Türkiye'nin gösterdiği uzlaşmazlıkla ilgili endişelerimizi, Türkiye'nin son tutumu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bir çözümden sonra işgal altındaki Omorfo geri verilmeyecek’ şeklindeki sözleriyle ilgili endişelerimizi belirttik.” dedi. Pittas Britanya Yüksek Komiseri'ne garantiler konusundaki tavırlarını anlattıklarını ve geçen zamanın bu tür garantilerin artık gerekli olmadığını, çağ dışı olduğunu, Kıbrıs'ın Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin bir üye devleti olarak diğer devletler gibi her türlü hakkı ve yükümlülüğünün olması gerektiğini gösterdiğini söylediklerini de ifade etti. Kidd'in tepkisinin ne olduğu sorusuna da Pittas, Britanya Yüksek Komiseri'nin bu görüşü kabul eder göründüğünü, ancak buna iki tarafın karar vereceğine işaret ettiğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand