15/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı'nın yoğun programı . Gazeteye göre yoğun müzakereler ve New-York'a gidiş Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Hükümetin dış politikasında yoğun gündemi. Eylül ayı dış politika açısından yakıcı aynı zamanda belirleyici bir ay olacak. Anastasiadis ile Akıncı arasında önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek görüşmeler bazı temel konularda anlaşma olasılığının olup olmadığını ortaya çıkaracak. Göstergeler cesaret verici değil ve Türk tarafı eski pozisyonlarından geri adım atma niyeti taşımıyor. Garantiler konusunda hem Mustafa Akıncı hem de Ankara Türklerin haklarının güvence altına alınmasının ötesinde bir şey kabul etmeyecekleri mesajı veriyor. Eylül ayı bölgesel ve dış politika açısından da önemli Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Kasulidis Birleşmiş Milletler genel kurul çalışmalarına katışmak için gidecekleri New-York'ta bir dizi önemli görüşme yapma arzusundalar. Bu temaslarda Rusya ve İsrail yetkilileriyle olanlar öne çıkacak. Bu iki ülkeyle ikili ilişkiler süreci netleşecek. Lefkoşa, Moskova ve Tel-Aviv ile ilişkilerinde rahatlatıcı bir görünüm verse de konuyu netleştirmek istiyor. Yunanistan ve Mısır ile Ekim aynında gerçekleştirilecek üçlü görüşmenin ön hazırlıklarına da bu dönem devam edilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye'nin önce İsrail'e sonra da Rusya'ya yönelik açılımları Lefkoşa'da rahatsızlık yaratacak olaylar olmadı. Kıbrıs Hükümeti bu alandaki gelişmeleri yakından izliyor. Bu gelişmeler sonucu Kıbrıs'ın Rusya ve İsrail ile ilişkilerinde herhangi bir değişiklik görülmedi. Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerindeki olumsuzluklar Kıbrıs'a yardımcı olmuştu. Şimdi bu ilişkilerin düzelmesi sonrası Netenyahu Hükümeti'nin bazı yetkililerinin yaptıkları açıklamalar nedeniyle İsrail ile ilişkilerin geleceğine yönelik bazı endişeler ortaya çıkmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı'nın İsrail'e gerçekleştirdiği ziyaret ve Kudüs'te yaptığı görüşmeler ve bu görüşmeler sırasında İsrail Hükümeti'nin verdiği güvenceler bu endişelerin zemini olmadığını ortaya çıkardı. Kıbrıs Hükümeti Netenyahu'nun varlığı ve Anastasiadis ile kurduğu ilişkilerin boyutu var olan olumlu ortamın değişmesine müsaade etmeyeceğine inanıyor. Rusya-Türkiye ilişkileriyle ilgili olarak ise Kıbrıs Hükümeti bunun tamamı ile ekonomik temelde olduğu görüşünde. Bu alanda gelişmelerin kısa sürede eskiye yani bir yıl öncesine dönme olasılığının bulunmadığı görüşü var. Dahası Lefkoşa, Moskova ile Ankara'nın önem verdikleri ekonomi alanında dahi kısa sürede sonuç alınamayacağı görüşünde.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Ayannapa'da işlenen yeni bir cinayet. Gazeteye göre dün sabahın erken saatlerinde Ayannapa'da yeni bir vahşi cinayet işlendi. 22 yaşında bir İngiliz öldürüldü ve bir diğer İngiliz de yaralandı. Cinayeti yine iki kişi olan saldırgan işledi. Polisin tüm araştırmalarına rağmen bu iki kişiye henüz ulaşılamadı. Ölürme olayı öncesi iki kurban ile saldırganlardan bir arasında bir ağız dalaşı yaşandığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Batılı kaynaklara göre Pirgo-Dillrga bölgesine göç geçici bir olgu olmayacak. Adalet Bakanı İonas Nikolau'nun dün yapmış olduğu bir açıklamaya göre insan kaçakçılarının daha önceki yollardan bölgeye 400 göçmen getirmeyi planladıklarına dair enformasyon araştırılıyor. Bakan mülteci sorunun göğüslenebilmesi için Aşağı Pirgo'da ek önlemlerle ilgili bir soruyu yanıtlarken "bölgeyi sürekli bir biçimde kontrol edecek bir Liman botu buraya götürüldü" dedi. Bakana göre bugün kadar alınan önlemler önleyici bir işlev görüyor. Bakan bu önlemlerle diğer yandan mürtecicilerin kurtarılmasını hedeflediklerini de belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Jo Biden'in Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret. Gazeteye göre Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Jo Biden ülkesinin Türkiye ile ilişkilerinde gerginliği azaltma amacıyla 24 Ağustos'ta Türkiye'de olacak. Biden'in Ankara temaslarında ana gündem 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası ülkedeki durum Fetulah Gülen'in Türkiye'ye iadesi talebi olacak. Türk Hükümeti Gülen'i başarısız darbe girişimin sorumlusu olarak görüyor. Bu arada bu ziyaret Kıbrıs sorununda da önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşecek. Lefkoşa'da liderler 23 Ağustos'ta garantiler konusunda ortak bir anlayış uğraşılarını yoğunlaştıracakları görüşmelerin yeni evresine başlayacaklar. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da ay sonu Atina'yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Türk istilasının ikinci evresinin yıldönümü nedeniyle dün yaptığı açıklamada işgalden kurtulmak için herkesi mücadelede birliğe çağırdı. Cumhurbaşkanı ülkenin müzakereler aracılığıyla yeniden birleşmesinden yana tavır ortaya koydu. Ancak müzakere sürecine partilerin tümü aynı biçimde yaklaşmıyor. Merkez siyasi alana ait olduğunu belirten partiler bu süreci şiddetli bir biçimde eleştiriyor. DİKO, Türkiye'nin garantörlük rolünün devamı yönünde Türklerin taleplerinin yer aldığı hiçbir konunun müzakere masasında görüşülmemesinden yana. DİKO işlerliği olmayacak, etnik kriterler temelinde, mülk ve nüfus çoğunluğu garantisiyle, egemenliğin taksimiyle, coğrafi bölünmeyle ve Kıbrıs halkının siyasi hakları ile insan haklarının ihlaliyle iki oluşturucu devletle bir ortaklık devleti sonucunu getirecek bir çözüme karşı olduğunu da duyurdu. DİKO bu arada Mustafa Akıncı'nın da Kıbrıs sorununda yaşayabilir bir çözüm perspektifi olmasını istemesi durumunda kabul edilemez Türk garantileri isteğini terk etmesi gereğine de vurgu yaptı. Türkiye'nin adadaki askeri varlığını ve sözde garantörlük hakkını dolayı ya da doğrudan yasallaştıracak herhangi bir çözümü kabul etmeyeceğini de belirtti. EDEK de Kıbrısrum tarafının tekrarlanan tehlikeli tavizlerinin adil ve demokratik bir çözüme götürmek yerine eşitsizliği ve taksimi üreten bir çözüme götürdüğünün anlaşılmasını istedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kreditörlerin ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Kıbrıs ekonomisini yakından izliyor olmaları. Gazeteye göre memorandum dönemi sonrası Kıbrıs ekonomisinin göğüslemesi gereken sorun çok ve karmaşık. Avrupa Birliği'nden bir heyet sonbaharda adaya gelecek ve Kıbrıs ekonomisinin gelişim sürecini gözlemleyecek. Kıbrıs'ın kredi notunun halan daha yatırım düzeyde olmaması ve bunun bir sonucu olarak Kıbrıs'ın kredi kullanımında yüksek faizler ödediği bir dönemde bu heyetin yapacağı değerlendirme büyük bir önem taşıyor. Bu arada Maliye Bakanlığı yapısal reformların izlediği sürç konusunda endişeli. Avrupalı ortakların Kıbrıs ekonomisine yönelik tavsiyesi Uluslararası Derecelendirme Kuruluşları'nın Kıbrıs'ın kredi kullanma notunu belirlemede belirleyici olacak. Avrupa Birliği heyetinin tespitleri arasında reformalrda gecikme yaşandığı tespit edilirse bu Kıbrıs ekonomisinin değerinin yükseltilmesinde fren rolü görecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Tarım Bakanı Nikos Kuyalis Tillirga'da 1964 çatışmaları sırasında yaşamlarını yitirenler anısına gerçekleştirilen etkinlikte konuşurken devam eden Türk işgali nedeniyle Kıbrıslıların kendi vatanlarında temel insan haklarından yararlanamayan tek Avrupalılar olduğunu söyledi. Kuyalis herkesi Kıbrıs sorununun çözümü için verilen mücadelede ulusal birliğe davet etti. Bakanlar Kurulu Sekreteri Teodosis Çiolas da Alampra'da yaptığı konuşmada Kıbrıs'ın yaşadığı haksızlığın sona erdirilmesinin herkesin görevi olduğunu söyledi. Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye'nin garantörlüğünü değişmez bir biçimde ortadan kaldırması gerektiğine vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanlığının oluru ile doğum kliniğine izin verilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor olması. Gazeteye göre Danışma Konseyi'nin uygun olmadığı yönünde görüş belirtmesine rağmen büyük özel bir hastahanede doğum kliği açılmasına izin verilmesi için yoğun siyasi baskı uygulanıyor. Bu hastahande bu kliniğin nitelikli hizmet verecek durumda olmadığı görüşü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL kuruluşunun 90. yılını kutluyor. Kuruluş yıldönümü nedeniyle partiden yapışan açıklamaya göre AKEL vatanın ve çalışanların geleceğinin belirlenmesinde oynadığı öncü rol ile büyük ve ciddi siyasi bir güç oldu. Açıklamada partinin Kıbrıs sorununun çözümü ve halkın refah düzeyinin yükseltilmesi için mücadeleye devam ettiği de belirtildi. AKEL'in varlık nedeninin halk olduğu ve AKEL'in de halkın çıkarlarına hizmet etmek için var olduğuna vurgu yapıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand