12/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Türkiye'nin kendi anlayışını her yöne taşıma yönünde dünkü tavrı yeni değil. Türkiye Dışişleri Bakanlığı dün bir açıklama yaparak Kıbrıs'ta garantiler konusunda Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocas'ın görüşlerine yanıt verdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs"ta garantiler konusunda kendi pozisyonunu açıklamak için Kocas'ın 20 temmuz ve 2 Ağustos tarihlerinde yaptığı açıklamalarını bahane yaptı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığının da buna yanıtı anında geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı söz konusu yanıtında " istila ve devam eden işgal, Kıbrıs'ta işgal ordusunun varlığı sadece istikrasızlık, güvensizlik ve tüm sakinleri için acının kaynağı" olduğuna vurgu yaptı. Türkiye'nin tavrının iki amacı olduğu belirtiliyor. Bunlardan ilki Çavuşoğlu'nun büyük bir olasılıkla 29 Ağustos'ta Atina'ya yapacağı ziyareti öncesi Yunanistan'a karşı saldırgan bir politika izlemek ve Yunanistan'a kaçan sekiz Türk askerinin geri verilmesi konusunda Atina üzerinde ek baskı yaratmak. Diğeri ise Anastasiadis ve Akıncı arasında 23 Ağustos'ta başlayacak Kıbrıs'ta yeni tur müzakereler öncesi bazı mesajlar vermek. Kıbrıs'ta iki lider arasında başlayacak görüşmelerde toprak ve garantiler konularının ana konular olunacağı biliniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Özellikle 2011 yılından sonra kamuda çalışan önemli sayıda memurun erken emekliliğe ayrılması sonucu kamuda çalışan sayısı düştü. 2011 yılında kamuda çalışan sayısı 71 bin 552 iken bu rkam 2016 yılının ilk üç ayı sonunda 63 bin 555'e geriledi. Kıbrıs Hükümeti'nin memorandum çerçevesinde kreditörlerine karşı üstlendiği akmu çalışan sayısını düşürme sözü böylece yerine gelmiş oldu. Ancak ortaya çıkan denge şimdi çok nazik. Hükümet kamu çalışan sayısını azaltmak amacıyla emekli olanların yerine işe alımları da durdurmuştu. Şimdi ise dört yıl aradan sonra orduya 3 bin profesyonel alınıyor. Polis ve itfaiye teşkilatına da 250 kişi alınacağı açıklandı. Bunların yanı sıra hastanelere 130 kişi alınacak. Böylece kamuda çalışan sayısında yeniden artış olacak. Bu arada memorandum sonrası Hükümet'in barem içi artışlara 30 milyon euro ödemesi bekleniyor. Bu yıl sonu itibarıyla kamuda ve özelde çalışanalrdan kesilen olağan üstü vergilerin kesilmesi de sona erecek ve devlet buradan da 70 milyon euro gelir kaybına uğrayacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi devlet hastahanelerinde çalışan doktorlarda görülen kamu alanını terk eğilimi. Gazeteye göre devlet hastahanelerinde doktor açığı listesi uzun. Bunun hastalara yansıması da ciddi. Bazı hastahanelerde bazı klinikler kapanırken kadro eksikliği nedeniyle de bazıları yarı işler bir durumda. Lefkoşa Gnl hastahanesi Onkolji Kliniği de doktor yokluğu nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Eurostat'ın 2015 verileri, Kıbrıs'taki gençlerin %22,'sinin işsiz olduğunu, ne bir eğitim ne de bir meslek edinme programı izlediklerini gösterdi. Buna göre gençlerde işsizlik ve eğitim ve meslek edinme programı izlememe konusunda İtalya %31,1 oranı ile sırada. İtalya'yı %26,1 oranı ile Yunanistan, %24,1 oranı ile de Hırvatistan ile Romanya izliyor. Onların arkasından da Bulgaristan ve Kıbrıs geliyor. Bunun tersine 20-24 yaş arası gençler arasında en düşük işsiz ve eğitimsiz genç %7,2 oranı ile Hollanda'da. Onu da %8,8 oranı ile Lüksemburg , %9,3 oranı ile de Danimarka, İsveç ve Almanya'da izliyor. Eurostat verileri, Avrupa Birliği içinde 20-24 yaş arasındaki gençler konusunda işsiz olan ve eğitim ve meslek edinme programı izlemeyen gençlerde gösterge her ne kadar istikrarlı olsa da 2006-2015 yılları arasında en yüksek artış %9,5 İtalya %9,3 ile Yunanistan, %9 ile İspanya ve %8,5 oranı ile de Kıbrıs'ta görüldü.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kredi taleplerindeki artış. Gazeteye göre Merkez Bankası verileri tüketici kredi taleplerinde artış olduğunu buna karşı mali kredi kuruluşlarının bunu karşılama durumunda olmadığı gösterdi. Bu durumda ekonomiye daha da bir ivme kazandırmak için Merkez Bankası ticari bankalarla kredi verme işlemlerini basitleştirecek bir genelge üzerinde müzakere yapıyor. Merkez Bankası Basın Sözcüsü Aliki Stilyanu Merkez Bankası ile ticari bankalar arasındaki bankaların kredi verme politikalarını daha çekici hale getirme amaçlı diyalogta bir gelişme olduğunu söyledi. Bu arada Kıbrıs Bankası dün yaptığı bir açıklamada kriz sonrası dönemde piyasaya taze 1 milyar euroluk kredi verdiğini belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gecikmiş prim ödemelerinin taksitlendirilerek ödenmesine olanak sağlayan plandan yararlanmak için binin üzerinde işveren ve kendi iş yerinde çalışan başvuruda bulundu. Bu başvurular Eylül ayı başlarında incelenmeye alınacak. İşverenlerin ve kendi iş yerlerinde çalışanların bu plandan yararlanmak için önümüzdeki kasım ayı sonuna kadar başvuruda bulunma hakları var. Sosyal Sigortalara yaklaşık 39 bin işveren ve kendi iş yerinde çalışanın 290 milyon avro civarında gecikmiş borcu var.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Devlet hastahaneleri çöküyor" başlığı altında kamuda sağlık sorunları. Gazeteye göre Devlette çalışan doktorlar sendikası dün bir açıklama yaparak kadrosuzluk ve devlet hastahanelerinde çalışan doktorların bu alanı terk etmeleri nedeniyle devlet hastahanelerinin çökmekte olduğuna dikkat çekti. Sendika bu arada hastahanelerde teknik alt yapı ve kötü koşullarda çalışıldığı görüşünü de savundu. Doktorları cezbedecek çalışma koşullarının olmaması nedeniyle doktorların devlet hastahanelerini terk ettiklerini belirtti. Devletin bu alana ilgi gösterecek ve sorunları çözme yönünde adım yerde çeşitli oyunlara girip izlenim yaratacak politikalar uyguladığı görüşünü savundu. Sendika kamuda sağlık hizmetlerinin korunması için aktif eylemler dahil olmak üzere her tür çabayı ortaya koyacağını da duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Polis Basın Sözcüsü Andreas Angelidis olası yeni göçmen akımına karşı Pirgo bölgesinde önlemleri artırdıklarını açıkladı. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıs'a gelmek için Türk sahillerinde bekleyen 400 göçmenin var. Bu arada Adalet Bakanı İonas Nikolau'nun direktifi sonucu bölgeye Liman Polis botunun sürekli varlığı dahil bir dizi ek önlem alındı.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıslı öğrencilerin Trabzon'a gidişlerinde Pegasus Hava Yolları'nı kullanmalarıyla ilgili devam eden tartışmalar. Gazeteye göre Kıbrıslı öğrencilerin Pegasus Hava Yolalrı ile Trabzon'a gidişi konusunda Baş Denetçi'nin Eğiti,m Bakanlığına yazdığı ve bir seyahat acentesine avantajlar sağlandığını ileri sürdüğü mektubu bu alandaki gelişmeleri bilmediğini ortaya koydu. Eğitim Bakanlığı bu konuda önceden araştırma yapmıştı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Lefkoşa İlçe Başkanı Alekos Trifonidis'in partisinin Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'na ilişkin politikasına yönelik eleştirilerine resmi parti sessiz. Trifonidis'in eleştirileri üzerine parti genel sekreteri Marinos Muşuttas Kurumda örgütlü sendikalarla yaptıkları temas hakkında genel bilgi vermiş ancak partinin bu kurumun özelleştirilmesine ilişkin pozisyonu hakkında kesin bir tavır ortaya koymamıştı. Trifonidis ise partiye daha dün geldiklerini belirttiği parti başkanı Nikolas Papadopulos'un danışmalarına yönelik eleştirilerine devam etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand