11/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ekonomisinin çöküşünün sorumlularıyla ilgili yeni suçlamalar. Gazeteye göre Hukuk Dairesi Kıbrıs ekonomisinin çöküşüyle ilgili yeni bir iddianame hazırladı. Kıbrıs Bankası tahvillerinin yeniden sınıflandırması ile ilgili yapılan araştırmalar ve alınan ifadelerden çıkan sonuçlar yeni bir dava dosyasının hazırlanmasını getirdi. Elde edilen bilgilere göre olayı araştıran polisler 10 kişinin daha bu konuda yargı önüne çıkartılması için yeterli verilerin var olduğu belirtip dosya ile birlikte bu kişilerin yargıya çıkartılması önerisinde bulundular. Bu kişiler arasında Kıbrıs Bankası'nın eski üst düzey yöneticileri de var. Ancak polisin önerisinin Başsavcının alacağı karara göre değişebileceği belirtiliyor. Konuya ilişkin son söz hakkı Başsavcı Kostas Kliridis'te. Yapılan araştırmada göre suç işlemek için çete oluşturulduğu, sahte hesaplar açıldığı, sahte belgeler hazırlandığı ve piyasaya müdahalelerde bulunulduğu tespitleri yapıldı. Bundan sonra atılacak adımı verileri inceleyecek olan Hukuk Dairesi belirleyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Siyasi ve ekonomik olgulara gerçek boyutu içerisinde yaklaşım gösteren Alman rasyonalizmi Rusya Türkiye yakınlaşmasında da kendisini gösterdi. Rusya - Türkiye yakınlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Berlin Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyaç duyduğuna vurgu yaptı. Bu mesaj rastlantı ve gerçek dışı değil. Rusya ilişkilerini yeniden canlandırmak şu anda hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın işine gelebilir ancak Türk ekonomisinin Avrupa'ya bağımlılığı da çok iyi bilinir. Ankara Erdoğan*-Putin görüşmesini Avrupa Birliği'ne ve Amerika Birleşik Devletleri'ne bir baskı aracı olarak kullanmaya çalıştı. Türklerin amaçlarına ulaşmak için şantaj oyunalrı da biliniyor. Şu anda Türk oyunları Rusların da işine geliyor. Şu anda Rus pazarı Türk üreticiler ve iş dünyası için önemli olabilir. Rus turistler Türkler için özel bir öneme sahip olabilir. Ancak Türkiye'nin ekonomik yaşayabilirlik açısından, güvenlik ve dış politika açısından Batı dünyasına bağımlılığı da bir gerçek. Bu çerçevede batılı analistler Türk-Rus yakınlaşmasını " kolaylık sağlayan ancak stratejik olmayan bir ilişki" olarak değerlendiriyorlar. Bu çerçevede Erdoğan- Putin görüşmesi de ekonomik alan ağırlıklı geçti. Suriye konusu ise ortamın herkes için daha iyi olacağı sonraya bırakıldı. Bu arada Berlin bu iki ülke arasındaki yakınlaşmayı selamladı. berlin bu arada NATO'nun Rus uçağının düşürülmesi sonrası dış sınırı olan Türkiye ile Rusya arasında bir çatışmadan korkmuş olduğunu da hatırlattı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi vatandaşların kredi taleplerinin bankalar tarafından karşılanamaması. Gazeteye göre Kıbrıs ekonomisi sürekli bir iyileşme gösterirken vatandaşların yatırım amacıyla kredi talepleri her geçen gün artıyor. Ancak bankalar karşı karşıya oldukları sorunlar nedeniyle bunları karşılayacak durumda değiller. Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre kredi talebi hem tüketim hem de yatırım amaçlı olarak artmış durumda. Buna karşı bankaların bunu karşılama olanakları sınırlı. Bu da ekonomik faaliyetlerin daha da güçlenmesini engelleyici bir faktör. Gelinen noktada bankaların kredi taleplerini karşılamada zayıf kalmalarının nedenlerinden birinin de Merkez Bankası'nın son güvenlik genelgeleriyle bağlantısı olup olmadığı da tartışılıyor. Bu arada kredi talep eden bazı yurttaşların ödemede gerekli tatmin edici garantileri veremedikleri de belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mısır, Sina yarımadasında zeytincilik yapmak istiyor. Mısır Devlet Başkanı Sisi geçen gün kabul ettiği Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'e bölgede zeytin ormanı yaratmak ve balıkçılık yapmakla ilgili planlarını anlattı. Kıbrıs-Mısır- Yunanistan üçlü anlaşması çerçevesinde Kıbrıs Mısır'a 500 zeytin ağacı vermeye hazır. Dışişleri Bakanı Kasulidis dün devlet televizyonunda konuşurken Kıbrıs'ın Mısır'ın bu büyük planının gerçekleşmesine katkı sağlamaya hazır olduğunu söyledi. Mısır'ın konuya ilişkin hazırlığını tamamlaması sonrası Kıbrıs'ta ilgili bakanlıkların notlarını alıp oraya gideceğini ifade etti. Tarım Bakanlığı kaynakları da Mısır'dan tarih ve alan bilgisi beklediklerini belirttiler. Bakanlığın Mısırlı yetkililere gerekli teknik bilgiyi vermeye hazır olduğunu da duyurdular. Mısırlıların bu alandaki çalışmaları geçen Şubat ayında başladı. Mısırlı yetkililer Kıbrıs'tan ağaçlarla birlikte bitki sağlık belgesi de isteyecekler. Mısır'a Yunanistan'ın da bin zeytin ağacı göndermesi bekleniyor.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi yeni eğitim dönemi öncesi durum. Gazeteye göre Eğitim Bakanı Kostas Kadı okulların açışında herşeyin normal seyrinde gelişeceğini açıkladı. Ancak öğretmen sendikaları farklı bir düşüncede ve grev dahil bir dizi önlem alabileceklerini belirtiyorlar. Sendikalar ve Bakan dün ayrı ayrı görüşmelerde bulundular. Bu görüşmelerinin sonuçlarının iki ayrı yüzü var. Bakan okulların açılmasına yönelik yapılan hazırlıklardan memnun ve bunların tatmin edici olduğu görüşünde. Buna karşı sendikalar bir çok sorunun olduğu görüşünde. İlk Okul Öğretmenleri Sendikası okullarda öğretmen açığı olduğunun düşünüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanyalıların Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alması Dışişleri Bakanlığı yetkili dairelerince ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Birleşik Krallık’ta görev yapan Yüksek Komiserliğince detayına inceleniyor. Dışişleri Bakanı Yunannis Kasulidis’e göre bu süreç Britanya’da Hükümet’in referandum kararı almış olduğu günden başladı. Kasulidis, Britanya’da halkın Birlik’ten çıkma kararı vermesi sonrası da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hem Birleşik Krallığın çıkış anlaşmasının müzakere sürecinde Avrupa Birliği’nde hem de çıkışın Kıbrıs’a etkileri konusunu koordine etme sorumluluğuyla bu konudaki pozisyonlarını hazırlamak için Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bir eylem grubu oluşturduğunu da duyurdu. Kasulidis bunun yanı sıra kendisinin de, bu sürecin Kıbrıs’a yapacağı etkilere benzer etkiler yapacağı Malta ve İrlanda gibi Avrupa Birliğine üye ülkelerinin dışişleri bakanları ile iletişime geçerek süreci birlikte izleme ve hem Birlik düzeyinde hem de ikili düzeyde faaliyetlerini koordine etme konusunu ele aldığını da ifade etti

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıslı öğrencilerin Trabzon'a uçuşlarında Pegasus Hava Yolları'nı kullanmalarıyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Dışişleri Bakanlığı muhasebe sorumlusu Eğli Pantelaki kamu sözleşmelerinde herhangi bir öngörü olmadığı koşullarda Eğitim Bakanlığı'nın Trabzon'a uçuşta en ucuz bilet için nasıl ihaleye çıkacağı sorusunu sordu. Pantelakis çocukların Trabzon'a uçuşlarında Pegasus'un alternatifinin Türk Hava Yolları olduğuna da dikkat çekti. Bu arada Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis de kendi yazdığı bir mektubun basına sızdırılmasını tuhaf ve skandal olarak niteledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ekoloji Hareketi Türkiye-Rusya yakınlaşmasının Kıbrıs'a zararı olacağı görüşünde. Yorgos Perdikis bu yakınlaşmanın Kıbrıs'ı bir dizi konuda zorda bırakacağını söyledi. Rusya'nın Türkiye'ye karşı yaptığı yaptırımların kalkması sonucu Kıbrıs turizminin bundan olumsuz etkileneceğini belirtti. İki ülke arasında kurulacak ortak yatırım fonu sonucu Kıbrıs'ın yatırımlar açısından da olumsuz etkileneceğini ifade etti. Perdikis'e göre bu süreçte en önemli konu ise enerji konusu. Perdikis'e göre Türkiye Rusya ve İsrail ile işbirliği içinde bölgenin en önemli enerji oyuncusu olmayı başaracak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Okullarda ziller çalmadan bin bir sorun var" başlığı altında. Gazete bu haberinde öğretmen sendikalarının eğitim alanında dile getirdikleri sorunları işliyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Milletvekili seçimlerinin sona ermesiyle birlikte DİKO Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesinde kendisini daha özgür hissediyor. Sendikal çevrelere göre kapalı kapılar ardında bu kurumda Kıbrıs Hava Yolları'ndakine benzer bir süreci kabul edebilecekleri izlenimi veriyor. Yani özelleştirme yerine Kurumun yönetimini 20-30 yıl stratejik bir yatırımcıya vermeye olumlu yaklaşıyor. DİKO böylece özelleştirme olmadığını savunabilecek. Bu yaklaşımın DİKO bünyesinde tartışmalara neden olduğu öğrenildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand