10/8/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Baf'ta eski eserlerle ilgili Eski Eserler Dairesi ile Belediye Başkanı arasında yaşan sorunlar. Gazeteye göre Eski Eserler Dairesi Müdiresi Marina İerodinimudu Baf Belediye Başkanı Fedonas Fedonos'un kendilerine yönelik suçlamalarını yerinde yanıtlamak amacıyla gazetecilere eski eserleri gezdirirken Belediye Başkanı'nın baskınıyla karşı karşıya kaldı. Fedonos davetsiz bir biçimde alana giderek orada bulunanların şaşkın bakışları arasında İerodinimudu ile kavgaya tutuştu. Daireye yönelik suçlamalarını sürdürdü ve daha ileri düzeyde bilgilendirmede buunmak için gazetecileri makamına davet etti. Burada "Evet, Eski Eserler Dairesi içinde eski eser kaçakçılarının kolları vardır" dedi. Fedonos'un konuya ilişkin kararlı tavrı şimdi günlerden beridir sürdürdüğü suçlamalarına yeni bir boyut kazandırdı. Başkan dün de somut bir biçimde yerel müzeden bazı eserlerin Timis sahilinde atılmış bir durumda bulunduğunu ileri sürdü. Buna karşı Eski Eserler Dairesi eski eser ticaretini yalanladı. Eski eserler depolarının bulunduğu alanlara denetimsiz giriş yapılamadığına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye'nin Avrupa kıtasını göçmenlerle boğma tehditlerini yükselttiği bir anda bu ülkenin Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerinin devamına tepki koyanlar cephesi genişliyor. Almanya, Türkiye Vatandaşlarına vizenin kaldırılması konusunun gündemde olmadığını görüşünde. Dün de Almaya Dışişleri bakanı Frank Stanmaier dün Ankara'ya mesaj vererek vizenin ancak daha önceden belirlenen kriterlerin yerine getirilmesiyle kalkacağını söyledi. Bakan "Şu anda bu evrede bulunmuyoruz" dedi. Bu arada Türkiye'nin NATO'daki varlığının önemine de dikkat çekti. Türkiye'deki iç gelişmelere atıfta bulunurken de Almanya'nın ta baştan öğretmenlerin, hakimlerin ve gazetecilerin tutuklanmasına karşı tavrını açıkladığını ve bu tavrında herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti. Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmayı değerlendirirken de Rusya'nın Türkiye için alternatif bir güvenlik müttefiki olamayacağına vurgu yaptı. Bu arada Avusturya'dan sonra muhafazakar parti aracılığıyla Danimarka da Erdoğan'ın anti demokratik tavırları nedeniyle Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin dondurulması konusunu gündeme getirdi. Muhafazakar Parti Sözcüsü Türkiye'nin Birliğe aday bir üye için var olan kırmızı çizgileri aştığını söyledi. Bu durumun görüşmelerin sadece ertelenmesi değil sonlandırması sonucunu getirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Başsavcı Kostas Kliridis'in poliste yozlaşma ve çıkar ilişkilerini araştıracak bağımsız cezai bir araştırma komisyonu ataması. Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis dün üç üyeli bir cezai araştırma komisyonu atadı. Komisyon Ayannapa'daki dörtlü cinayete bazı polislerin olası karışımını ve teşkilat bünyesinde yozlaşmayı araştıracak. Komisyon üyelerinin derhal ifade almaya başlayacakları belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nda örgütlü sendikaların dün DİKO ile görüşmesi kurumun özelleştirme konusunu yeniden gündeme getirdi. Sendikacılar dün DiKO milletvekili Angelos Votsis ile bir araya geldiler. Bu görüşme sırasında DİKO kurumun özelleştirmesine karşı olduğunu bir kez daha dile getirdi. Kurumun çağdaşlaştırılmasına yönelik sürece ise destek ifade etti. Kurumun çağdaşlaştırılmasının teoriden pratiğe 2017 yılı içinde geçeceği dile getirildi. Görüşme sırasında sendikacılar DİKO'ya kurumun çağdaşlaştırılması süreciyle ilgili bilgi verdiler. Bu süreçte 34 çalışma yapılacağını ve bunlardan bazılarında anlaşmaya çok yakın olunduğunu belirttiler.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol'daki Teknik Üniversitenin bazı binalarıyla ilgili yolsuzluk iddiaları. Gazeteye göre Teknik Üniversitenin bazı binalarında kamu parasının kötüye kullanıldığına yönelik dört farklı suçlama yakında Mahkemeye götürülecek. Bazı binalar için çok yüksek kira bedelleri ödendiği görüşü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Resmi tatil günlerinde mağazaların açık kalma saatlerine ilişkin tartışmalar yeniden gündemde. Bazı Super market sahipleri 15 Ağustos günü tatil olmakla birlikte yasaları farklı yorumlayarak riskleri kendileri üstlenerek marketlerini açacaklar. Çalışma Bakanlığı kaynakları Kıbrıs Haber Ajansına 15 Ağustos'un resmi tatil olduğu ve mağazaların kapalı kalması ve çalışanların da tatil yapması gerektiği görüşünü ifade ettiler. Bakanlığa göre resmi tatillerde çalışanların çalışmaları durumunda da kendilerine ödenecek ücret bire iki olmalı. Ancak yasalara göre resmi tatil günlerinde çalışanlar çalışma zorunda bırakılamazlar ve ancak gönüllü olarak çalışırlar.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " İonas bitmez tükenmez araştırmaların arkasına saklanıyor" başlığı altında Başsavcının polisle ilgili bağımsız cezai araştırma komisyonu ataması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL 2 Ağustos’ta otomobiliyle APOEL kulübünün önünden geçerken Kıbrıslıtürk bir kişinin uğradığı şoven saldırıyı şiddetli biçimde kınadı. Konuyla ilgili olarak AKEL tarafından yapılan açıklamada özellikle APOEL kulübünün bulunduğu yerdeki trafik ışıklarında Kıbrıslıtürklere karşı yapılan saldırılarla ilgili olarak tekrar tehlike çanını çaldı. "Kıbrıslıtürklerin aleyhine yapılan saldırıların gerek iki toplumun ilişkileri gerekse Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına yönelik ne kadar kötü etkilerin olduğunu anlatmamıza gerekmiyor" diyen AKEL özellikle somut bu bölgede görülen saldırılar başta olmak üzere, Kıbrıslıtürklerin aleyhine her tür saldırı olayına karşı koyulması ve en nihayet bu tür olayların sona ermesi hükümetin sorumluluğu ve görevi olduğunun altını çizdi. "Milliyetçiliğin ve şovenizmin zehrinin gerek toplum içerisinde, gerekse insanların bilinçlerinde hâkim olmasına karşı AKEL bütün araçlarla ve tüm gücüyle mücadele etmeye devam edecektir. AKEL, bütün Kıbrıslılar için kalıcı barış ve güvenlik koşullarında yeniden birleşmiş federal bir Kıbrıs’ın inşası için Kıbrıstürk toplumuna elini veren güç olmaya devam edecektir. " dedi.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi "Üç ayda sonuç isteniyor" başlığı altında Başsavcı Kostas Kliridis'in poliste yozlaşma iddilarını araştıracak bağımsız bir cezai araştırma komisyonu ataması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis ve Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükrü'nün dün yaptıkları görüşmenin merkezinde, ekim ayında Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Başkanlarının katılımıyla yapılması planlanan Üçlü Zirve hazırlıkları ve iki ülke arasındaki enerji, tarım, savunma, güvenlik ve yatırımların hayata geçirilmesiyle ilgili konular vardı. Resmi açıklamalara göre Kasulidis Mısırlı mevkidaşı ile iki ülke arasındaki ikili ilişkileri de gözden geçirdi. İki bakan, bunun yanı sıra, ekim ayında Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla yapılması planlanan üçlü zirve toplantısı hazırlıklarını ele alarak bölgesel konular ve Avrupa Birliği ile Mısır arasındaki ilişkiler üzerine fikir alış verişinde bulundular. Kasulidis, Mısır'ın 2016-2017 döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olmasından dolayı Kıbrıs sorun konusundaki müzakereler çerçevesinde kaydedilen gelişmeler hakkında Mısırlı meslektaşını bilgilendirdi. Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Bakan Kasulidis, Kahire'ye yaptığı ziyareti verimli olarak niteledi ve içten misafirperverliğinden dolayı Mısırlı meslektaşına teşekkürlerini sundu. Kıbrıs Dışişleri Bakanı, önem verilmesi gereken konunun, her iki ülkenin ekonomisi ve halkı üzerinde olumlu etkiler bırakacak, özellikle enerji, tarım, turizm alanında ortak işbirliği alanlarının oluşturulması olduğunu vurguladı. Bu konuyu ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı ile de görüştüğünü açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

22 Eylül
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Tüm haberler

Video on Demand