Cumhurbaşkanı'nın Ulusal Konsey önerilerine partilerin tepkisi

Cumhurbaşkanı'nın Ulusal Konsey'in işleyişiyle ilgili önerisine partiler farklı tepki gösterdi. 

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey konusundaki tavrını doğru olarak niteledi. Konsey’de tartışılanların gizli kalmasının önemi dikkat çekti. Toplantılarının gizliliği ile bilinen bir Kurum’un toplantısına katılan herhangi bir kişinin daha sonra bu organa sunulan metinleri kamuoyu ile paylaşmasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Neofitu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu’nun, Cumhurbaşkanı’nın Konsey’in işleyişi konusunu partilerle müzakere etmesi gerektiği görüşünü yorumlarken de Hükümetin görüşlerinin ne olduğunu henüz bilinmediği bir anda herkesin bunları yorumlamaya başladığına dikkat çekti ve beklenmesi gerektiği görüşünü savundu.

AKEL
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, “Cumhurbaşkanı Ulusal Konsey‘in işlerliliğiyle ilgili önerilerini sunmadan önce partilerle müzakere yapması gerekirdi” dedi. AKEL’in, Cumhurbaşkanı’nın önerilerini henüz görmediğini ancak Cumhurbaşkanının bu önerileri bir iltümaton gibi otoriter bir biçimde sunma kararı almasının kendilerini rahatsız ettiğini belirtti.

EDEK
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey’in işleyişine ilişkin mektubunun içeriğinin basına daha alması gerekenler almadan seçici bir biçimde sızdırıldığı görünümü olduğunu söyledi. Şizopulos, Cumhurbaşkanı ve yakın çalışma arkadaşları önce kendileri sızdırmalarda bulunurken ve bu pratikte doğrulanırken Ulusal Konsey’in işleyişi koşullarını ve gizliliğini içeren kararın imzalanmasını istemelerinin dikkate değer olduğunu ifade etti ve bunun nasıl olası olacağı sorusunu sordu.

YURTTAŞLAR İTTİFAKI

Yurttaşlar İttifakı Cumhurbaşkanı’nın Ulusal Konsey’in yeniden işleyişine yönelik önerilerini değerlendirecek ve kendi önerilerini masaya koyacak. Yurttaşlar İttifakı Sekreterya Üyesi Konstantinos Filaretu bu kurumun kendisinden beklenenleri yerine getirmesi için tek yanlı tavırlardan ve küçük partisel çıkarlardan uzak tutulması gerektiği görüşünü de savundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak : KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:11

Son Haberler

24 Haziran
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Tüm haberler

Video on Demand