Cumhurbaşkanı'nın Ulusal Konsey önerilerine partilerin tepkisi

Cumhurbaşkanı'nın Ulusal Konsey'in işleyişiyle ilgili önerisine partiler farklı tepki gösterdi. 

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Ulusal Konsey konusundaki tavrını doğru olarak niteledi. Konsey’de tartışılanların gizli kalmasının önemi dikkat çekti. Toplantılarının gizliliği ile bilinen bir Kurum’un toplantısına katılan herhangi bir kişinin daha sonra bu organa sunulan metinleri kamuoyu ile paylaşmasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Neofitu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu’nun, Cumhurbaşkanı’nın Konsey’in işleyişi konusunu partilerle müzakere etmesi gerektiği görüşünü yorumlarken de Hükümetin görüşlerinin ne olduğunu henüz bilinmediği bir anda herkesin bunları yorumlamaya başladığına dikkat çekti ve beklenmesi gerektiği görüşünü savundu.

AKEL
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, “Cumhurbaşkanı Ulusal Konsey‘in işlerliliğiyle ilgili önerilerini sunmadan önce partilerle müzakere yapması gerekirdi” dedi. AKEL’in, Cumhurbaşkanı’nın önerilerini henüz görmediğini ancak Cumhurbaşkanının bu önerileri bir iltümaton gibi otoriter bir biçimde sunma kararı almasının kendilerini rahatsız ettiğini belirtti.

EDEK
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey’in işleyişine ilişkin mektubunun içeriğinin basına daha alması gerekenler almadan seçici bir biçimde sızdırıldığı görünümü olduğunu söyledi. Şizopulos, Cumhurbaşkanı ve yakın çalışma arkadaşları önce kendileri sızdırmalarda bulunurken ve bu pratikte doğrulanırken Ulusal Konsey’in işleyişi koşullarını ve gizliliğini içeren kararın imzalanmasını istemelerinin dikkate değer olduğunu ifade etti ve bunun nasıl olası olacağı sorusunu sordu.

YURTTAŞLAR İTTİFAKI

Yurttaşlar İttifakı Cumhurbaşkanı’nın Ulusal Konsey’in yeniden işleyişine yönelik önerilerini değerlendirecek ve kendi önerilerini masaya koyacak. Yurttaşlar İttifakı Sekreterya Üyesi Konstantinos Filaretu bu kurumun kendisinden beklenenleri yerine getirmesi için tek yanlı tavırlardan ve küçük partisel çıkarlardan uzak tutulması gerektiği görüşünü de savundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak : KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:11

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand