Makarios’u anma töreni Cikko Manastırı’nda yapıldı.

Başpiskopos Makarios’u yıllık anma töreni, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de katılımıyla, bu sabah Cikko Manastırı’nda yapıldı.

Cikko ve Dillirga Mitropolü Nikiforos anma törenini yönetti ve daha sonrasında ise Başpiskopos’un mezarı başında dualar okundu. Devamında Makarios’un mezarına çelenk konuldu. DİSİ partisi başkanı Averof Neofitu, anma töreninde konuşma yaptı.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Başpiskopos Makarios’un Cikko manastırında gerçekleştirilen anma töreninde yaptığı konuşmada işbirliği ve birlik mesajları gönderdi. Neofitu, Kıbrıs Türk liderliğine ve Türkiye’ye, Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki siyasi iradelerini filli olarak göstermeleri için çağrıda bulundu.  Kıbrıs sorunu için kritik bir dönemden geçildiğini ve böylesi bir dönemde, tarihten ders çıkararak, Kıbrıs’ı partisel ideolojilerden üstün tutmak gerektiğini savundu. Herkesin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Güvenlik Konseyi ve zirve anlaşmaları temelinde, karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün bulunması için müzakere masasında ortaya koyduğu çabayı desteklemesi gerektiğini de vurguladı. Neofitu, müzakerelerde bir dizi başlıkta elde edilen gelişme konusunda ihtiyatlı iyimserlik ifade ederek, mülkiyet, toprak ve güvenlik konularında bazı fikir ayrılıklarının var olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Söz konusu fikir ayrılıklarında uzlaşıya varılmaması durumunda, kalıcı ve işlevsel bir çözüme ulaşılamayacağını dile getirdi. DİSİ başkanı, gelecekteki birleşik Kıbrıs’ta, yabancı orduların ve çağ dışı garantörlük sistemlerinin yeri olmadığı mesajını da  gönderdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:07

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand