Makarios’u anma töreni Cikko Manastırı’nda yapıldı.

Başpiskopos Makarios’u yıllık anma töreni, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de katılımıyla, bu sabah Cikko Manastırı’nda yapıldı.

Cikko ve Dillirga Mitropolü Nikiforos anma törenini yönetti ve daha sonrasında ise Başpiskopos’un mezarı başında dualar okundu. Devamında Makarios’un mezarına çelenk konuldu. DİSİ partisi başkanı Averof Neofitu, anma töreninde konuşma yaptı.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Başpiskopos Makarios’un Cikko manastırında gerçekleştirilen anma töreninde yaptığı konuşmada işbirliği ve birlik mesajları gönderdi. Neofitu, Kıbrıs Türk liderliğine ve Türkiye’ye, Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki siyasi iradelerini filli olarak göstermeleri için çağrıda bulundu.  Kıbrıs sorunu için kritik bir dönemden geçildiğini ve böylesi bir dönemde, tarihten ders çıkararak, Kıbrıs’ı partisel ideolojilerden üstün tutmak gerektiğini savundu. Herkesin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Güvenlik Konseyi ve zirve anlaşmaları temelinde, karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün bulunması için müzakere masasında ortaya koyduğu çabayı desteklemesi gerektiğini de vurguladı. Neofitu, müzakerelerde bir dizi başlıkta elde edilen gelişme konusunda ihtiyatlı iyimserlik ifade ederek, mülkiyet, toprak ve güvenlik konularında bazı fikir ayrılıklarının var olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Söz konusu fikir ayrılıklarında uzlaşıya varılmaması durumunda, kalıcı ve işlevsel bir çözüme ulaşılamayacağını dile getirdi. DİSİ başkanı, gelecekteki birleşik Kıbrıs’ta, yabancı orduların ve çağ dışı garantörlük sistemlerinin yeri olmadığı mesajını da  gönderdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:07

Son Haberler

30 Temmuz
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
Tüm haberler

Video on Demand