29/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi yatırım bütçesinin uygulanmasında görülen yavaşlık. Gazeteye göre 2016 yılının ilk altı ayında yatırım bütçesinin %25'i dahi uygulanmadı. Maliye Bakanlığı'nın verileri bunu net bir biçimde gösteriyor. Somut olarak Ocak- Haziran döneminde bu bütçenin sadece %22'si yaşama geçirildi. Hükümet 782,2 milyon euroluk bütçeden sadece 175,3 milyon harcadı. Avrupa Birliği kaynaklarından kullanacak fonlarla birlikte yapılacak imar yatırımları çok düşük düzeyde. Öngörülen ortak finanslı yatırımlar 12,9 milyonda kaldı. Oysa bu alan için 153,8 milyon euro ayrılmıştı. 333.8 milyon euro ayrılan ekipman alımı fonundan da sadece 2,6 milyon kullanıldı. Kalkınma yatırımları bütçesinin geçen yıl da aynı dönemde uygulanma oranı %16'ydı. Geçen yıl devlet 935,8 milyon euro ayırdığı bütçeden sadece 148,2 milyon euro harcamıştı.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Müzakere sürecinde bugün zor ve dikenli konulara giriliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bugün Akıncı ile görüşmesinin gündeminde toprak sorunu ve garantiler de var. Elde edilen bilgilere göre bu iki temel konuda bugün ilk tartışma gerçekleştirilecek ve tarafların karşılıklı olarak niyetleri görülmeye çalışılacak. Tarafların masaya konacak görüşleri biliniyor ancak detaylar bilinmiyor. Bugüne kadar tarafların çeşitli açıklamalarında ortaya koydukları görüşler temelinde değerlendirildiğinde oranların ve bölgelerin tartışılmadığını ancak bazı kriterlerin ortaya konduğu biliniyor. Bu kriterlerden da her iki tarafın niyetine ilişkin önemli sonuçlar çıkartılabilir. Türk tarafı perde gerisinde toprak düzenlemelerinde çözümü belirleyecek hattın düz bir hat olmasını istediği izlenimi verdi. "Kıbrıstürk devletinin yöneteceği sınırın düz olması gerekir" görüşünü savundu. Mustafa Akıncı bu arada 2004'deki koşulların değiştiğini ve Türk tarafının Annan Planı'ndaki haritayı kabul edemeyeceğini ifade etti. Omorfo dahil daha fazla toprak istiyor. Kıbrısrum tarafı Türk tarafının Kıbrıstürk oluşturucu devletinde toprak ve nüfus çoğunluğu yaklaşımının ancak Kıbrısrum yönetimine daha fazla toprak verilerek karşılanabileceği görüşünü ileri sürüyor. Omorfo'nun geri dönüşünü öngörmeyen bir toprak düzenlemesini kabul etmiyor. Garantiler konusunda da taraflar arasında görüş ayrılığı var. Türkiye Başbakanı daha geçen gün Türkiye'nin garantörlüğünün tartışılmaz olduğunu ve bunu herkesin bilmesi gerektiğini söyledi. Ankara'nın Kıbrıs'taki varlığını askerleri aracılığı ile sürdürmek isteyeceği net ve bunun sonucu buna uygun bir garantörlük sisteminde ısrar edecek. Karşı cephede ise Kıbrısrum tarafı garantileri ve çözüm sonrası adada askeri varlıkları kabul etmiyor. Garantörlüğün kaldırılması için girişim üstlenen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın yanı sıra diğer garantör güç olan Britanya'nın da sistemin devamı konusunda ısrarlı olmadığı görünümü var. Londra bir anlaşma sonrası garantörler sisteminde yer almaya ilgi göstermiyor ancak bir kısım toprağı "hediye" ederek Kıbrıs'taki askeri üslerini korumada ısrar ediyor.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "toprak ve garantiler konusunda poker oyunu bugün başlıyor" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Anastasiadis ile Akıncı bugün kritik başlıklar olan toprak ve garantiler konularını bugün görüşmeye başlıyorlar. Müzakerelerdeki dinamizmin korunması da bu başlıklara bağlı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bu başlıklara ilişkin Lefkoşa'nın tezlerini netleştirdiler: Çözüm çerçevesinde Türkiye'nin askeri garantörlüğünün olamaz. Türkiye çözüm sonrası Kıbrıs'ta askeri güç de tutamaz. Lefkoşa bunun yanı sıra Türkiye'de yaşanan son gelişmelerin Kıbrıslıtürklere çok net bir mesaj gönderdiği görüşünü de taşıyor ve bu mesajın da ya bugünkü durumun devamını ve Ankara'ya bağlılığı ya da Avrupa Birliği'ne üye yeniden birleşmiş bir Kıbrıs'ta Kıbrıs Cumhuriyeti'nde ortak bir geleceğini olduğuna vurgu yapıyor. Bu arada Lefkoşa bugün görüşmenin Kıbrıs sorununa çözüm amaçlı müzakerelerin geleceğini belirleyecek olan belirsiz zor bir sürecin ilk görüşmesi olacağını bilerek ses tonunu alçakta tutuyor. Lefkoşa bunun yanı sıra Akıncı'nın garantiler sisteminin değişmesi için bir fırsat penceresini açık tutmakla birlikte hiçbir zaman bunların iptalinden yana açıklama yapmadığını da biliyor. Bu süreçte garantör ülkelerin tavrı da önemli.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis büyük şirketlerin üçüncü tur izinler çerçevesinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne gösterdikleri ilgiden hem kişi olarak kendisinin hem de Hükümetin memnun olduğunu söyledi. Lakkotripis ExxonMobil ve Qatar Petroleum şirketlerinin sürece dahil olmalarının önemine vurgu yaptı. Bu uğraşıda ta baştan hedeflerinin nitelikli öneriler almak olduğunu ve bunun için kriterlerde sözleşme taslağında değişiklikler yaptıklarını ifade etti. Sondajlar ve şirketlerden herhangi birisinin taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda yaptırımlar konusunda daha sert bir tavır ortaya koyduklarını ifade etti. Hükümetinin derin sularda sondaj çalışmalarında yardımcı olacak ekonomik ve teknik düzeye sahip şirketler aradığını belirtti. Enerji alanında uluslararası boyutta enerji fiyatlarındaki düşüşün Kıbrıs'a etkilerinin sorulması üzerine de " Petrol fiyatlarının geleceği gerçekten belirsizdir. Bu da bizim üçüncü tur izinler konusunda adım atarken en büyük ikilemimizdi. Ancak danışmanlarımıza yoğun müzakereler sonrası bundan daha uygun koşulların oluşup oluşmayacağını bilemeyeceğimiz sonucuna vardık." dedi. Bakan bu noktada teklif sunan konsorsiyumların bu sürece dayanacak ekonomik güçleri olduğuna da dikkat çekti. Türkiye'nin taleplerde bulunduğu 6. parsele ilişkin Hükümetin ve şirketlerin tehlikeleri değerlendirip değerlendirmediği sorusuna da Türkiye'nin 4,5 ve 6. parsellerdeki taleplerinin yasadışı olduğunu bildiklerini ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını kullanmaya devam edeceğini söyledi. Hükümet ve şirketlerin her olasılığa karşı planlamaları olduğunu da söyledi. Doğal gaz boru hattı konusunda ise İsrail'in Türkiye'ni,n de Mısır ve Yunanistan gibi bir seçenek olmasını istediğini belirtti. Kıbrıs'ın, Avrupa Birliği'nin finanse edeceği Yunanistan tercihine ağırlık verdiğini ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi işveren örgütlerinin asgari ücrete yönelik talepleri. Gazeteye göre işveren örgütleri Hükümet'in teşviğiyle bir kez daha asgari ücreti hedef aldılar. Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Marios Çakkis asgari ücrettin %20 aşağı çekilmesini istedi. İşsizliğin ancak bu biçimde düşürüleceği görüşünü savundu. Çakkis Kıbrıs'ta asgari ücretin, Avrupa Birliği'nden yüksek olan ülkelerden biri olduğu görüşünü de savundu. AKEL ise Çakkis'in bu yaklaşımına tepki gösterdi ve bunun bankacılık krizinin ağırlığını da üstlenen çalışanlar için bir tahrik olduğunu ifade etti. Kıbrıs'ta çalışanların gelirlerinde sürekli düşüş yaşanırken eşitsizliğin boyutlarının da arttığına vurgu yaptı. AKEL'e göre işveren örgütlerinin bu yönde tavır geliştirmelerinde Hükümet'in onlara yönelik teşviği de önemli bir rol oynuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL dün yaptığı bir açıklamada Hükümetin ilgisizliğini ve bir enerji alanında bir önceki Hükümetten devraldığı ve karada doğal gaz sıvılaştırma terminali yapılmasını da içeren stratejiyi terkini örtme uğraşı içerisinde büyük miktarlarda doğal gaz rezervi olgusunu Mısır'ın Zohr havzası ile bağlantılı sunmaya çalıştığı görüşünü savundu. Kıbrıs'ta terminal İsrail, Avrupa Birliği ve küresel pazar için bir seçenek oluşturacaktı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " toprak konusu müzakerelerin geleceğini belirliyor" başlığı altında bugünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Var olan yasalar temelinde üçüncü tur izinler çerçevesinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde hak elde etmek için başvuruda bulunan şirketlere yönelik değerlendirmelerde bulunacak olan Hidro Karbon Danışma Komisyonu dün çalışmaya başladı. Bu değerlendirmelerden sonra Bakanlar Kurulunun hangi alanı hangi şirkete vereceğine ilişkin kararını Kasım ayı sonunda alması bekleniyor. Bakanlar Kurulu'nun kararı sonrası da söz konusu şirketlerle koşulların müzakeresine geçilecek ve bu da 2017 yılının ilk altı ayı içinde sona erecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand