28/7/16


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde hidro karbon arama için açılan üçüncü tur izinlere başvuran şirketler ve bu şirketlerin ilgi gösterdikleri parseller. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne büyük petrol şirketlerinden yoğun ilgi gösterildi. ExxonMobil, Şhell, Total, ENİ, Stao,l, Katar Petroleum şirketleri çeşitli parseller için teklifler sundu. Hidro karbon aramada, bulmada, çıkarmada ve bunu ticarileştirmede dünyada doruk noktada olan Amerikan ExxonMobil şirketi Hükümetin yeni tur izinlerde en büyük sürprizi oldu. 6., 8. ve 10. parsellerde tek yeni başvuru da bu olmakla kalmadı. Doğal gaz alanında bir dev olan ve %70'i devlete ait olan Norveç'in Statoil şirketi de başvuruda bulundu. Bu şirket yaklaşık 30 ülkede faaliyet gösteriyor. Doğal gaz sıvılaştırma alanında ise dünyada en ön sıradaki şirket Qatar Petroleum. Bu şirket gücünü ExxonMobil ile birleşti ve 10. parsel için rest çekecek. Bu üç şirketin Kıbrıs kamuoyunda en çok bilinen ve dünyada da petrol şirketleri arasında önde olan ENİ ve Total şirketleriyle sert bir mücadele içerisine girmesi bekleniyor. Başvuruda bulunan ancak daha az bir etki alanına sahip şirketler arasında Britanya-İsrail konsorsiyumu olan Capricorn da var. Bu konsorsiyum da Cairn Enerji, Delek Drilling ve Avner Oil Exploratin'dan oluştu. Bu kadar büyük şirketlerin üçüncü tur izin başvurusu çerçevesinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine ilgi göstermeleri Hükümet'in ve özellikle de Enerji Bakanı ile çalışma arkadaşlarının büyük siyasi bir başarısı olarak görülüyor. Cumhurbaşkanı'nın da bu dev şirketlerle üçüncü tur izin başvuruları açılmadan önce ve sonra bir diyaloga girmiş olduğunu da hatırlatmak gerekir. Cumhurbaşkanı'nın bu çerçevede Katar'a gerçekleştirdiği ziyaret de biliniyor. Uluslararası alanda petrol sanayinde var olan durgunluk koşullarında üçüncü tur izinlerin büyük petrol şirketlerinin baskısı sonucu gündeme geldiğini de Hükümet yetkilileri daha önce açıklamıştı. ExxonMobil ile Statoil'in alacakları olası izinlerin başarılı sondaj ve doğal gaz ticaretinde kabul edilebilir anlaşmalar konusunda teknik ve ekonomik başarı şansını önemli oranda artıracağı görüşü var. Ancak bundan da önemli olan olgu Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik Türkiye'nin şüphe belirtmesi ve müdahalede bulunulması olgusuna karşı Kıbrıs ciddi bir güvenlik kalkanına sahip olması. Olayın bu yanı açısından ENİ-TOTAL konsorsiyumunun 6. parsele başvurusu büyük bir öneme haiz. Türkiye'nin 4, 5 ve 6. parsele ilişkin tehditleri bir veri iken Hükümetin 6. parsele yönelik izin vermesi büyük siyasi öneme sahip olacak.


FİLELEFTEROS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Devler Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde önemli bir kalkan" başlığı altında üçüncü tur izinler çerçevesinde gerçekleştirilen başvurular. Gazeteye göre üçüncü tur izinler çerçevesinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne dev petrol şirketlerinin ilgisi dün güzel bir sürpriz olarak açıklandı. Bu durum şimdi Hükümet ve Enerji Bakanı için büyük bir sorun yaratacak. Hangi şirketleri reddedeceklerine ilişkin karar alma durumunda kalacaklar. Amerikan ExxonMobil şirketini mi, Katar'ın Qatar petroleum şirketini mi, yoksa Norveç'in Statoil şirketini mi red edecekler? Diğer yandan da İtalyan ENİ ile Fransız TOTAL dev konsorsiyimu var. Sekiz şirketin katıldığı üç ortaklık ve güçlü bir şirket izin için açılan üç parsel için başvuruda bulundu. Sekiz şirketten dördü dünyada ilk 15 şirket arasında yer alıyor. ExxonMobil şirketi dünya sıralamasında birinci sırada. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi için başvuruda bulunan şirketler Amerika Birleşik Devletleri, Katar, Norveç, Fransa ve İtalya'nın en büyük şirketleri ve bunlarda devletlerin de güçlü ortaklığı var. Temsil ettikleri her ülkenin hükümetlerinin açık ya da sessiz desteklerini almış durumdalar. Şimdi en büyük mücadele 10. parsel için verilecek. Elde edilen bilgilere göre bazı dev ortaklıklar doğal gaz sıvılaştırma rafinesi rüyasını tekrardan gündeme getirecek boyutta rezervlerin var olduğunu düşünüyorlar. Bu parsele ExxonMobil-Qatar Petroleum, ENİ-TOTAL ve Statoil başvuruda bulundu.ENİ-TOTAL ortaklığının Türklerin taleplerini dikkate almaksızın 6. parsele girmeye hazır. Norveç şirketi Statoil'in yarışa dahil olması bu arada Espen Barth Eide için de sürpriz oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mevduat sahiplerinin mali kredi sistemine güvenleri ay ve ay artıyor. Bankalarda mevduatlar büyüyor ve likide olgusunda da sürekli iyileşme var. Sistemde mevduatlar 2015 Eylülüne göre daha büyük. Bu arada krediler ise 2009 Martı'daki düzeyin altına indi. 2016 Haziran'ında mevduatlar net 343,3 milyon Euro artış gösterdi. Mayıs ayında da 377,2 milyon artış olmuştu. Mayıs ayı bazında yıllık artış %3,7 iken bu Haziran ayında %5,4'e çıktı. Haziran ayında toplam mevduatların miktarı 46,8 milyara ulaştı. Bu arada bu yılın Haziran aynında krediler 550.5 milyon azaldı. Yıllık bazda kredi azalış oranı %12,3 oldu. 2016 Haziran'ında toplam kredi miktarı 54,4 milyar euroydu. Altıncı ayda konut kredileri Haziran ayında %1,5 oranında azaldı. İşletme kredileri de %9i5 düştü. Tüketici kredilerindeki düşüş de %1i4 oldu.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "10. parselde gizli hazine" başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonmik Bölgesi'nde doğal gaz arama izni almak için dev şirketler tarafından yapılan başvurular. Gazeteye göre Enerji Bakanı Yorgos Lakkıtripis dün Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde arama için başvuruda bulunan şirketlerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Anastasaidis'e ve Bakanlar Kurulu'na bilgi verdikten sonra yaptığı açıklamada Hükümetin konuya ilişkin ortaya koyduğu iki hedefine ulaştığını söyledi. Başvuruda bulunan şirketlerin hem teknik ve ekonomik yana yardımcı olacaklarını belirtirken olayın siyasi boyutunun varlığına da dikkat çekti. " Eğer bütünsel olarak bakarsanız, Britişh Gaz ve şimdi Şhell'in 12. parsele girmesiyle ve yarış için yaptığımız bazı düzenlemelerle öncelikli amacımız bize öncelikle teknik ve ekonomik alanda ve bunun bir sonucu olarak siyasi alanda yardımcı olacak şirketleri çekmekti." dedi. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de ENİ şirketinin 2017 yılı içinde yapacağı programlanmış sondaja dikkat çekti ve Kıbrıs'ın kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde enerji planlamasıyla Kıbrıs sorununun çözümü arasında herhangi bir bağ olmadığına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta doğal gaz sıvılaştırma rafinesi kurulması düşüncesi yavaş yavaş raflardan yeninden indiriliyor. Dev petrol şirketlerinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine gösterdikleri ilgi bu dosyanın yeniden gündeme gelmesini getirdi. Hatırlanacağı üzere bu düşünce ilk kez Hristofias Hükümeti döneminde bir seçenek olarak ileri sürülmüştü. Anastasiadis Hükümeti de ilk döneminde bu düşünceye sahip çıkmaya devam etmişti, ancak ilk sondajlarda ortaya çıkan doğal gaz miktarının azlığı nedeniyle Anastasiadis Hükümeti bu düşünceyi terk etmişti. Şimdi dev şirketlerin gösterdikleri ilgi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde büyük miktarlarda doğal gazın varlığının bir göstergesi olarak algılandı ve doğal gaz sıvılaştırma rafinerisinin yaşayabilir olduğu görüşü yeniden gündeme geldi. Bu arada siyasi partiler de dün yaptıkları açıklamalarla üçüncü tur izin sonuçlarını selamladılar. DİSİ dev şirketlerin gösterdikleri ilginin Kıbrıs'ın enerji perspektifine güven olduğuna vurgu yaptı. AKEL ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada üçüncü tur izin sürecinin tamamlanmasının Hükümetin bir strateji oluşturmasına başlangıcını teşkil etmesi dileğinde bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi. "Türkiye üzerinden b oru hattı çözüm baskısı" başlığı altında. Gazeteye göre Deniz Hukuku Sözleşmesinin söz konusu maddesi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinden doğal gaz boru hattı geçirmek için Kıbrıs'ın iznine gerek olmadığı yönünde. Burada Kıbrıs'ın kozu kara suları. Taşıma hattının Kara Suları alanından geçecek olması durumunda Kıbrıs'ın iznine gerek var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk gençler birbirlerine evlerini açacaklar ve birlikte yaşamı pratiğe geçirecekler. Bu pratik içerisinde Kıbrıs sorununu, Kıbrıs diyalektiğini, tarihini, kültürünü ve her birini meşgul eden sorunlarıyla meşgul olacaklar. Kayıp ailelerinin acılarını yakından görme olanağına sahip olacaklar.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:20

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand