23/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde üçüncü tur izinlere başvuruların belli olması. Gazeteye göre iki büyük Avrupa enerji devi ENİ ve TOTAL Türkiye'nin tüm tehditlerini ve perde gerisi savaşını dikkate almadılar bir konsorsiyum oluşturup Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde Türkiye için bir öfke nedeni olan 6. parsele talep oldular. İki şirketin oluşturduğu konsorsiyum 10. parsele de talip oldu. Büyük umutlar vadeden bölge için değerlendirmede büyük karşı karşıya kalacaklarını öngördükleri daha büyük uluslararası rakipleriyle rekabet edebilmek için ENİ ve TOTAL güçlerini birleştirdiler. Üç aylık bir süre içerisinde sondaj önerisiyle "saldırgan" taktikleri dahi onların favori olarak görülmelerine yetmiyor. Biri ENİ-TOTAL olmak üzere üç konsorsiyum ve bir çok büyük şirket üç parsele yönelik tekliflerini son 48 saat içerisinde sundular. En azından bir büyük konsorsiyum ve alanın küresel çapta bir gücü 10. parselde çok ciddi rakip oldular. Amerika'nın, Arap Körfezi'nin, Güney, Merkez ve Kuzey Avrupa'nın dünya çapında şirketleri Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne dinamik bir biçimde girebilmek için talepte bulundular. Değerlendirmenin ertesi günü seçim çok zor olacak. Dün teklif sunan Skandinavları da gördük. İskoçların da Yahudilerle birlikte teklif sundukları görüldü. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne izin başvurusu yapan şirketlerin adlarının Çarşamba günü resmi olarak açıklanması bekleniyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2016 yılının ilk çeyreğinde Kıbrıs'ın kamu borçlarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'na oranı %109,3 olarak gerçekleşti. Bu oran 2015 yılının son çeyreğinde ise %108,9'du. Kıbrıs'ın kamu borçları 2015',n son çeyreğinde 18,966 milyar euroyken 2016 yılının ilk çeyreğinde 19,04 milyar euroya yükseldi, yani 0,4 milyar arttı. Euro Bölgesinde kamu borçlarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranı da %91,7 olarak biçimlendi. Bu bölgede bu oran 2015 yılının son çeyreğinde %90,7'ydi. Avrupa Birliği genelinde ise bu ortalama %85,3. 2015 yılının ilk çeyreği dikkate alındığında ise Euro Bölgesinde kamu borçları oranında azalma var. 2015'in ilk çeyreğinde Euro Bölgesinde kamu borçlarının Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranı %93'tü. 2015 yılının son çeyreği ile kıyaslandığında Avrupa Birliği'nin 16 üye ülkesi kamu borçlarını artırdı. 11'i azalttı ve Portekiz'de ise oran aynı kaldı. En büyük artış %3,6 ile Bulgaristan'da yaşandı. Onu %3,2 oranı ile Belçika ve %2,7 oranı ile de İtalya izledi. En büyük azalma ise %2,7 ile Litvanya'da, %1,2 ile Birleşik Krallık'ta meydana geldi. Son bir yıl temel alındığında ise en büyük borç artışı %5,8 ile Yunanistan'da yaşandı. Buna karşı İrlanda'nın borç oranı %16,7 oranında azaldı.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Terör Almanya'da vurdu" başlığı altın. Gazeteye göre terör bu defa Almanya'nın Münich kentinde vurdu. Dokuz kişi yaşamını yitirdi onlarca kişi de yaralandı. Saldırı sonrası tüm kentte olağan üstü durum ilan edildi. Saldırıyı üç silahlı kişi gerçekleştirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Muhalefet partileri büyük özel borçlar konusunda Hükümet'i önlem almaya çağırdılar. Hükümetin gelirleri düşürme politikasının geri dönmeyen krediler sorununu büyüttüğüne vurgu yaptılar. Merkez Bankası'nın son verileri geri dönmeyen borç oranın %49,74 oranında olduğunu göstermişti. AKEL Merkez Komitesi üyesi Haris Polikarpu bu rakamın ortaya konması sonrası Hükümet'e sahte refah görüntüsü yaratma uğraşısı yerine bu sorunu göğüslemek için Merkez Bankası ile birlikte somut önerilerin yer aldığı bir strateji hazırlamasını istedi. Kıbrıs'ın geri dönmeyen krediler konusunda dünyada birinci sırada olduğuna dikkat çeken Polikarpu bu acı verici birinciliğin rastlantı olmadığını, derin ekonomik kriz, kötü banka yöneticiliği ve toplumun gelirlerinin ortandan kaldırılması sonucu ortaya çıktığına işaret etti. Bu süreçte küçük işletmelerin kapanmasının ve işsizlikte yaşanan artışın da bu sorunun büyümesine katkı sağladığı görüşünü savundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Münich vuruldu" başlığı altında dün Almanya'da gerçekleştirilen terör saldırısı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis dün Atina'da Yunanlı mevkidaşı Nikos Kocas ile gerçekleştirdiği görüşmeyi verimli olarak niteledi. Dünkü görüşme sonrası yaptığı kısa açıklamada Lefkoşa'da devam eden müzakerelerde güvenlik konusunda masaya konması için iki tarafın üzerinde çalışmalar yaptığı düşüncelere ilişkin ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Görüşmeye Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de katıldı. Kasulidis bu tartışmanın Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk, Kıbrıs vatandaşlarının tümünün kendilerini eşit bir şekilde güven içinde hissetmeleri amacıyla bir sistem bulma amacıyla yapıldığına dikkat çekti. Kasulidis böyle bir sistemde ne garantilerin ne de Türk ordusunun varlığına yer olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Kasulidis bu tartışmanın, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın kendisinin hazırladığı bir belgeye dayalı gerçekleştirildiğini de ifade etti. Bu belge temelinde çeşitli olasılıklar dikkat alınarak görüş alış verişinde bulunulduğunu ifade etti. Kasulidis'in de ifade ettiği gibi görüşme sırasında sonuçları itibarıyla Kıbrıs ve Yunanistan'ı da ilgilendiren Türkiye'deki son gelişmeler de ele alındı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas da kişi olarak kendisinin özel olarak ilgi duyduğu bir konun ele alındığını söyledi. Kıbrıs sorunundaki müzakerelerle ilgili beklentilerin ele alındığını ve Yunanistan`ın Kıbrıs sorununa adil bir çözüm bulunmasını desteklediğini söyledi. Kocas, görüşmede anakronik garantörlük sisteminin sona ermesi ve Türk ordusunun adadan ayrılması konusu ve bulunacak olan çözümün demokratik olarak doğru ve yapıcı olması amacıyla yapılması gereken çalışmaların ele alındığını söyledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı, son olarak, bölgedeki son gelişmeler ve özellikle Türkiye`de darbe girişimi konusunun görüşüldüğünü belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi eski Laiki Bankası yöneticisi Andreas Vgenopulos hakkında dava açılacak noktaya gelinmiş olunması. Gazeteye göre Merkez Bankası eski başkanı Hristodulu Hristodulu hakkında büyük bir olasılıkla Pazartesi günü dava dosyalanacak. Onunla birlikte Andreas Vgenopulos da suçlanacak. Hristodulu Hristodulu, kızı Atina Hristodulu ve kızının eski eşi Andreas Kizuridis polise çağrılarak yazılı bir şekilde suçlandılar. Bu suçlama Hristodulu Consultants şirketinin 2007 yılında Focus Maritimes şirketinden 1 milyon euro almasıyla ilgili. Kıbrıslı yetkililer, bu davada suçlanan Yunanlıların, Yunanlı yetkililer tarafından Kıbrıs yargısına verilmesini sağlamaya çalışıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL, Merkez Komitesi'nin milletvekili seçimlerindeki başarısız kalmalarının nedenlerine ilişkin kararlarını ve partinin oy oranındakü düşüşün durdurulması için bundan sonra atılacak adımları anlatmak için yeniden parti tabanına gidiyor. AKEL bu adımla Mayıs seçimlerindeki başarısızlıkla ilgili tartışma başlığını kesin bir biçimde kapatmayı hedefliyor. Parti bunu yaparken yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını da başlattı. AKEL yeni yaralar almamak ve Mayıs'ta aldığı yaraları sarmak için bu dönemde yeni bir seçim yarışına girmeyi arzulamıyor. Ancak her olasılığa karşı Aralık ayında olası bir seçime hazır olmak zorunda. AKEL liderliği adaylarını belirlemek için Eylül ayı sonrasında yerel parti örgütleriyle daha yoğun bir temasa geçecek.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Müttefiklikten ölümcü düşmanlığa" başlığı altında Türkiye'de yaşanan gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı dün Mustafa Akıncı ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada yargı ve yasama gücü konularında anlaşmaya çok az kaldığını belirtti. Anastasiadis, yürütme gücü konularında önemli gelişmeler başarıldığını, geriye sadece esaslı konuların kaldığını söyledi. Görüşme çerçevesinde var olan anlaşmazlıklara da değinerek, gerek kendisinin gerekse Kıbrıslı Türk lider Akıncı`nın bunların üstesinden gelmek için istekli ve kararlı olduklarını belirtti. Akıncı ile Türkiye`deki darbe konusunu tartışıp tartışmadığı ve Türkiye Başkanının işgal bölgelerinde ne tür önlemler aldığı sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, bugün görüşülen konuların yasama, yargı ve yürütme konuları olduğunu ancak Akıncı ile baş başa yaptıkları görüşmede darbe konusunu da ele aldıklarını söyledi. `Türkiye`deki olaylar şu an görüşmeleri etkilemiyor. Söz konusu konularda başarılan gelişmelere baktığımızda, görüşmelerin şu anki gidişatını etkileyeceğini sanmıyorum` dedi. Görüşmede ele alınan belli konulara da değinen Cumhurbaşkanı, `yasama ve yargı konusunda anlaşmamız gereken çok az nokta kaldı. Sonuç olarak önemli bir gelişme oldu. Yürütme konusuna gelince, yine önemli gelişmeler oldu ancak geriye esas olarak algılanan bazı konular kaldı`. Dönüşümlü başkanlık konusunun bunlardan bir tanesi olup olmadığı sorusuna Anastasiadis `o da konular arasında bulunuyor` yanıtını verdi. Yasama gücü konusundaki soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı konunun tamamlanmış olduğunu ya da yargı konusunda olduğu gibi geriye az bir şey kaldığını düşünüyorum` dedi. Bakanlık sistemi olmaması olanağı konusundaki bir soruya ise `tercih edilen sistem istikrar sağlayan başkanlık sistemidir. Ancak detaylara girmeyeceğim.Genel olarak, yargı gücü başlığının hemen hemen tamamlandığını söylemek istiyorum. Yasama gücü konusunun, geriye kalan bazı küçük farklara rağmen tamamlanmış olduğunu düşünüyorum. Yürütme konusunda ise gelişme kaydedildi. Geriye, dönüşümlü başkanlık gibi görüş ayrılıkları bulunan bazı konular kaldı` dedi. Çıkmazların aşılması yönündeki mekanizmalar konusunda önemli bir gelişme kaydedildiğini ve bunun devletin çalışmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand