22/7/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde üçüncü tur izinler. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde üçüncü tur izinler için başvurularda bugün son gün. Süreç öğleyin tamamlanıyor. Enerji Bakanlığının başvuruda bulunan şirket sayısını ve ilgi gösterdikleri parselleri açıklaması bekleniyor. Ancak şirketlerin adlarının bugün açıklanması beklenmiyor. İlgi gösteren şirketlerin adları kamuoyuna ancak gelecek hafta duyurulacak. Enerji Bakanı Yorgos lakkotripis dün Larnaka'da yaptığı açıklamada önce önümüzdeki Çarşamba günü toplanacak olan Bakanlar Kurulu'na bilgi verileceğini söyledi. Bu arada Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis Vasiliku'da doğal gaz sıvılaştırma terminali yapılması konusunun yeniden gündeme getirilip getirilmeyeceğe ilişkin bir soruyu yanıtlarken yapılacak sondaj çalışmalarının sonuçlarının beklenmesi gereğine dikkat çekti ve konuya ilişkin kararın sonuçlara bağlı alınacağını söyledi. Bakana göre bu konuda yasalar temelinde süreç de şöyle işleyecek: Oluşturulan Danışma Komitesi başvuruları inceleyecek ve önerilerini yetkili Bakana sunacak. Bakan da bunları Bakanlar Kuruluna götürecek. Bakanlar Kurulunun kararı temelinde de söz konusu parselde araştırma izni sözleşmesi imzalanması amacıyla şirketlerle müzakerelere başlanacak. Bakan tüm bu süreçlerin önümüzdeki altı aylık sürede tamamlanmasını umduğunu da belirtti. Bakan ilgi gösteren şirket sayısının tatmin edici olup olmadığı sorusuna yanıt verirken de çok ihtiyatlı bir tavır takındı. "Sismik araştırma sonuçlarının alımına ilişkin bazı verilere sahibiz. Nitelikten çok memnunuz, ancak rakamların açıklanması için yarını bekliyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı'nın üçüncü tur izinlere çok uluslu şirketlerin büyük ilgi gösterdiği açıklamasının hatırlatılması üzerine de " Hem Cumhurbaşkanı hem de kişi olarak ben son aylarda bunlardan bazıları ile görüşmelerde bulunduk ve bu temasların bazıları basına yansıdı bazıları yansımadı" dedi.

Bu arada İsrail'de yayınlanan "Globes" gazetesi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne ilgi gösteren şirketler arasında Delek ve Nobl'nin de yine yer alacağını yazdı. Pazar günü İsrail'e gidiş, Türkiye'de yaşananlar ve bu yaşananların Türk-İsrail boru hattı senaryolarına etkisiyle ilgili olarak da Lakkotripis Kıbrıs sorunu çözülmeden bu hattın Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden geçemeyeceği görüşünü tekrarladı. Bu tür bir anlaşmanın veya herhangi bir anlaşmanın ticari doğası olacak bir anlaşma olacağı ve ortak değerlendirilmesi gereken farklı riskler taşıyacağı görüşünü ileri sürdü. "Bu risk teknik de olabilir, ekonomik de olabilir, siyasi de olabilir" dedi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen krediler sorunu. Gazeteye göre ilk verilen hızlı bir biçimde azaldıkları izlenimine karşı geri dönmeyen krediler sorunlu kredilerdeki düşüş çok yavaş. Mayıs ayı sonunda geri dönmeyen krediler 25,4 milyar Euroy'du, yani bir ay önceye göre 144,3 milyon euro daha az. Yıl başı temel alındığında ise düşüş ise 1,3 milyar euro. Sorunlu kredilerdeki düşüş uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Eylül ayında Kıbrıs'ın ödeme gücünü yükseltmek amacıyla düğmeye basmak için yapacakları değerlendirmede ve ele alacakları verilerden biri olacak. Merkez Bankası'nın değerlendirmeleri kredi kuruluşlarının bütçelerini geri dönmeyen kredilerden temizleme konusunda var olan zorluklarını gösteriyor. Kredilerde yeniden yapılandırmalarda son aylarda belli bir hızlanma görülse de 2013 krizi sonrası bankaların yeniden yapılandırdıkları krediler ancak dörtte bir oranında. İpotekli taşınmaz malların satışa çıkarılma süreci aktifleştirilmiş olsa da alınan sonuçlar yetersiz. Başarı derecesi hemen hemen sıfır. Kooperatiflerde ipotekli taşınmazların satışı olgusu kötü kredi kullanıcılarının kredi kuruluşlarıyla uzlaşmaya yaklaşmalarında bir baskı unsuru oldu ancak burada da taşınmaz mal satılmadı. Kıbrıs Bankası bugüne kadar ipotekli 21 taşınmaz mali satışa çıkardı ve ancak beşini satabildi. Geri dönmeyen krediler konusu Avrupa Merkez Bankası'nı da meşgul ediyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Dragi dün yaptığı bir açıklamada bu konunun Avrupa bankalarını meşgul etmeye başlayan ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekti ve geri ödenmeyen kredileri absorve edebilecek bir Kamu Fonu oluşturulmasından yana tavır aldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorunundaki gelişmeler, Türkiye'deki durum ve önümüzdeki üç aylık dönemin planlanması Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis ve Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in Atina'da Yunan Hükümet yetkilileriyle gerekleştirecekleri temaslarda ana gündem maddeleri olacak. Kasulidis ve Hristodulidis dün Atina'ya gittiler ve bugün Yunanistan Dışişleri Bakanlığında temaslarda bulunacaklar. Hristodulidis dün yaptığı bir açıklamada Yunan Hükümetiyle Kıbrıs sorununda müzakere masasında sürecin hangi noktada olduğunu çok somutta konuşacaklarını söyledi. Bu arada bölgesel üçlü işbirliği toplantılarının sonbaharda yeniden gerçekleşmesinin beklendiğini ve bu tür toplantıların daha başka devletlerin de katılımıyla gerçekleşmesinin planlandığını duyurdu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Hükümet Genel Sağlık Planı konusunda köşeye sıkıştı" başlığı altında dün Cumhurbaşkanlığında siyasi parti liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen ve sağlık sorunlarının tartışıldığı toplantı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin iki gün süren Merkez Komitesi Plenumu'nda partinin ve halk hareketinin yıllardan beridir gösterdiği zayıflıklara yönelik eleştirilerin yapıldığını, herkesin daha iyi çalışabileceğine ilişkin öz eleştirinin gündeme geldiğini ve AKEL'in layık olduğu yere gelmesi için bundan sonra atacağı adımlara yönelik stratejiyle ilişkin üzerinde çalışılması gereken birçok önerinin yapıldığını söyledi. Andros Kipriyanu dün düzenlediği basın toplantısında Parti'nin iki gün süren ve milletvekili seçimlerinin değerlendirildiği Plenum sonuçlarını açıkladı. Kipriyanu'ya göre bu toplantıda somut sonuçlara götüren acı gerçeklerin ve zayıflıkların ortaya konmasında hiçbir tereddüt gösterilmedi. AKEL'in zayıflıklarının sadece seçim dönemi olmadığına vurgu yaptı. Birçok insanın haklı veya hasız AKEL'in kendilerini savunamayacağı görüşünde olduğuna dikkat çekti. İşsizlik sorunuyla karşı karşıya kalan ve devletten hiçbir yardım alamadığı için yaşamını sürdürmede zorlanan insanların AKEL'i yanlarında hissetmediğine vurgu yaptı. Anastasiadis Hükümeti döneminde ekonomiye ilişkin güvenilir ve çoğunluk için kabul edilebilir alternatif öneriler sunabileceklerine ilişkin halkı ikna edemediklerini söyledi. Halkın bir kısmında AKEL'in doğru eleştiri yaptığı ancak olguları değiştirmek için gerçekçi öneri sunamadığı görüşünün var olduğunu belirtti. Kipriyanu bu arada Hristofias Hükümeti döneminin de birçok kişinin bilincini olumsuz olarak etkilediği değerlendirmesinde bulundu ve bunun sorumlusunun AKEL olduğunu dile getirdi. Andros Kipriyanu bu arada AKEL'in yıllardan beridir var olan moral avantajını yitirmiş olduğunu da dikkat çekti. Yolsuzlukla mücadelede başarısız kalınarak "hepimizn aynı olmadığı konusunda halkı ikna edemedik" dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün siyasi parti liderleriyle sağlık konusunda reformlara ilişkin gerçekleştirdiği ortak toplantıda altı noktada birlik havası oluştu. İki taraf Genel Sağlık Planı'nın Sağlık Güvenliği Örgütü'nün incelemesi ve planlaması temelinde uygulanması konusunda anlaştı. Devlet hastahanelerinin özerkleştirilmelerinin planlamaların zorunlu koşulu olduğu ve bu nedenden dolayı da özerkleştirme ve Genel Sağlık Planı yasa tasarılarının eş zamanlı onaylanması gerektiği yönünde de görüş ortaya kondu. Taraflar devlet hastahaneleri ve hastaların sorunlarının çözümü için sürekli diyalog içinde olma konusunda da görüş birliği içinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Pazar günü Tel-Aviv'de İsrail Başbakanı Venyamin Netenyahu ile gerçekleştireceği görüşme özel bir öneme sahip. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı açıklamada bu görüşme çerçevesinde güvenlik ve enerji konularında ikili ilişkiler ele alınacağını ve Kıbrıs sorunu ile Türkiye'deki son gelişmeler de değerlendirileceğini ifade etti. İsrail'le son yıllarda hem teknokratlar hem de siyasi düzeyde sürekli temaslar olduğunu söyledi.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Hükümet ve partiler ilkede anlaştı. Genel Sağlık Planı konusunda altı adımlı plan. Hedef 2010."başlığı altında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 6, 8 ve 10. parsellerde yeni tur arama izinlerine başvuru bugün sona eriyor. Sürece yeni oyuncuların katılması bekleniyor. ENİ ve TOTAL'in başvuruda bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. DELEK'in katılması da olası.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand