21/7/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Sultan'ın yeni fermanı" başlığı altında Türkiye'deki gelişmeler. Gazeteye göre Erdoğan Türkiye'de üç ay sürecek olağan üstü hal ilan etti. İdam cezasının Meclis'ten geçmesi durumunda bunu onaylayacağını duyurdu. Dünyanın sadece Avrupa Birliği olmadığı görüşünü savundu. Bazı yabancı ülkelerin Türkiye'deki darbe girişimine katılımı konusunda şüpheler yaratacak ifadeler kullandı. Kendisinin temizlik yapmadığını Fransa'da da toplu tutuklamalar yapıldığını ileri sürdü. Başarısız darbe girişiminin henüz sona ermemiş olabileceğini ve komplocuların daha başka planları olduğunu belirtti. Amerika Birleşik Devletleri'ne de Fetullah Gülen'i Türkiye'ye vermemelerinin büyük bir yanlış olacağı mesajı verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Hükümeti'nin vermekte olduğu mesajlara göre Türkiye'de biçimlenmekte olan gelişmeler Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözüm çerçevesinde Türk ordusunun Kıbrıs'ta kalamayacağı argümanını güçlendiriyor ve bu durum Kıbrıslıtürkleri de düşündürüyor. Somut olarak Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Türkiye'deki gelişmeleri yorumlarken adada hala 43 bin Türk askerinin var olduğuna dikkat çekti ve bunların gelişmeler çerçevesinde nasıl hareket edeceklerinin bilinemeyeceğine dikkat çekti. Türkiye'deki gelişmelerin Kıbrıs'ı da ilgilendirdiğini ifade etti. Türkiye'deki gelişmeler nedeniyle Kıbrıslıtürklerin, Türkiye'nin Kıbrıs'ta her tür rolüyle ilgili her tezi terk edecekleri olgusunun sahte bir duygu olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de Sözcü " bu kadar zamandır herkes Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü arzuladığını söylüyor ve bu yönde kamuoyuna açıklamalar da yapılıyordu. Biz bunu müzakere masasında tartışırken görmek istiyoruz. Gelişme halindeki süreç orada belirlenecek. Bizim uğraşımız o noktaya odaklanmıştır." dedi. Devamla da Türkiye'deki gelişmelerin kendileri için bir mesaj olduğunun altını çizdi ve "Kıbrıs sorununu bunun için çözmek istiyoruz. İşgali sonlandırmak ve vatanımızı yeniden birleştirmenin ötesinde Kıbrıs sorununu çözmek istememizin bir diğer nedeni de Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığını ortadan kaldırmaktır. " görüşünü savundu. Sözcü, Mustafa Akıncı'nın "2016 yılı içinde federal çözüm için son fırsat" değerlendirmesini yorumlarken de Kıbrıs Hükümeti'nin son fırsatlar görüşünü kabul etmediğini söyledi. "Kıbrıs Halkı tarafından kabul edilmeyecek ve onun beklentilerine yanıt vermeyecek bir çözüm planına varmanın bir değeri olamayacak" dedi. Jeostratejik Konsey toplantısıyla ilgili olarak da bu kurula katılan uzmanların gelişmelerle ilgili somut yazılı bir metin hazırlayacaklarını ifade etti. Türkiye'deki gelişmeleri Avrupalı ortakların da izlediklerini ve gelişmelerin onları da düşündürdüğünü belirtti.
FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi. Gazeteye göre Jeolojik Araştırmalar Dairesinin Britanya üslerindeki aspesleri hem yetkili Bakan konumunda olan Çevre ve Tarım Bakanı Nikos Kuyali'nin hem de diğer devlet birimlerinin bilgisi dışında Trodos'a gömülmesi için yeşil ışık yaktı. Jeoloji Dairesi'nin siyasi ve çevresel boyutları olan bu kadar ciddi bir konuda hem de Britanya'nın Avrupa Birliği'ni terk etme kararı aldığı bir dönemde ve Britanya üs topraklarının Avrupa Birliği toprağı olmadığı ve bunun bir sonucu olarak da Avrupa müktesebatının geçerli olmadığı alanda bu onayı verme kararı, ciddi soru işaretleri yarattı. Şu ana kadar Üslerde asbest içeren malzemeler Britanya'ya taşınıyordu. Ancak bu kez Britanyalılar soruna daha ucuz çözüm arayışları çerçevesinde Jeoloji Dairesi'ne başvuruda bulunarak bu konuda izin istediler. Kıbrıs'ta Britanya Üslerinin bulunduğu 5 noktada her yıl 70 ile 90 ticari konteyner büyüklüğünde asbest üretiliyor. Jeoloji Dairesi'nin izin verdiği parti 50 ticari konteyner büyüklüğünde. Daire izin verme sürecini karşılıklı mektup teatileriyle hiçbir kimseye bilgi vermeksizin geçen Kasım ayında başlattı ve her metre küp abset için 16 Euro bir fiyat üzerinden anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre asbetler Trodos dağının merkezi bir yerinde olan ve terk edilen eski Amyanto Madeni'nin içine gömülecek.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakerelerin bir dönemeçte olduğu görüşünde. Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile anlayış birliklerinin görüş birliklerine dönüştürülmesi için yoğun bir uğraşı verdiklerini belirtti. Ancak bunun kolay bir çalışma olmayacağını ve zorlukların detaylarda gizli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı darbe ve Türk istilasının yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuştu. Cumhurbaşkanı burada yaptığı konuşması çerçevesinde Kıbrıs sorununun çözüm arzusunun bütününde Kıbrıs halkının olgun bir talebi olduğunu, işgal bölgesinde de var olduğunun tespit edildiğini ve çözüm hareketinin güç kazandığına vurgu yaptı. "Bugün hepimizin çözümden kazanacağımız konjonktür vardır" vurgusu yaptı. Kıbrısrum tarafının çözümden sağlayacağı avantajın net olduğunu, işgalden kurtulacağını, işgal askerlerinin ayrılacağını, toprak dönüşünün olacağını, göçmenlerin evlerine ve mülklerine döneceğini, güvenlik duyguları ile refah perspektifinin ortaya çıkacağına dikkat çekti. "Kıbrıslıtürk yurttaşlarımız içinse sahte beklentiler dönemi bitmiştir ve durumlarının artık çıkmaza girdiğini bilince çıkarmışlardır . Sahte devletin tanınması planı başarısız kalmıştır ve Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne tam üyeliği sonrası başarılı olma perspektifi de yoktur " dedi. Başkan bugünkü durumun devamı durumunda Kıbrıslıtürklerin uluslararası çevrede parazit bir şekilde var olmaya devam edeceklerine dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı. Gazeteye göre Genel Sağlık Planı'nın hemen şimdi uygulanması talebi var ve bu yöndeki mesaj bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kamuda sağlıkla ilgili tüm çevrelerin katılımı ile gerçekleştirilecek toplantıda ele alınacak. Tabipler Birliği bu yönde mesaj verirken gerçekleştirdiği bir araştırmayı da kamuoyu ile paylaştı. Bu araştırmaya göre Gayri safi Yurt İçi hasıla'dan sağlığa ayrılan pay %13'e çıkarılmadan bu plan işler ve sonuç alıcı bir biçimde uygulanamaz. Bugün sağlığa ayrılan pay ise %6,5 oranında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs'ta nüfusun %15,7'si yani 132 bin kişi temel yaşam unsurlarına ulaşma zorluğu içinde. Bu olgu da memorandum döneminin sonrasında da durumun devam ettiğini gösteriyor. İstatistik dairesi bu verileri kamuoyu ile "Avrupa 2020" ulusal stratejileri izleme çerçevesinde paylaştı. 2020 Stratejisine göre Kıbrıs yoksulların sayısını bu yıla kadar 80 bine indirmeli. Verilere göre 2014 yılında yoksulluk ve sosyal tecrit tehlikesi altında olanların sayısı 234 bin. Bu rakam 2013 yılında 240 bindi. 2015 yılı verileri ise henüz çıkmadı. Bu süreçte Kıbrıs'ta istihdam edilenlerin sayısında düşüş yaşandı. Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre 20-65 yaş grubundan istihdam edilenlerin oranı 2020 yılına kadar %75'e çıkmalı. 2015 yılında bu oran %67,9 oldu. 2014 de ise bu rakam %67,4'tü. Kıbrıs 2008 yılında ise 2020 yılı hedefinin de üstündeydi. 2008 yılında istihdam oranı %76,5'ti. Ekonomik krize rağmen 2012 yılında da bu oran %70'ti. 2013 yılında ise memorandum uygulamasının başlamasıyla oran %67,2'ye düştü. Bunlara karşı Kıbrıs eğitim alanında hedeflerini aşmış durumda. Yüksek öğrenimde %54,6 oranına ulaştı. 2020 Stratejik hedefi %46'yıdı. Okulları terk edenlerin oranı konusunda da Kıbrıs hedeflerinin üstünde. Okulları terk edenler konusunda Avrupa 2020 bunun %10 ile sınırlanmasını hedefliyordu. Kıbrıs ise bunu şimdiden %5,3'e düşürmüş durumda.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Diyalog tek yol" başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis darbenin ve istilanın 42. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte büyük kararlar alınması gerektiği noktasında paralitik korkuların en kötü danışmanlık olduğuna vurgu yaptı. Kendisinin bu süreçte hareketsiz kalmayacağını ifade etti. Müzakere masasına otururken hedefin ne olduğunu bildiklerini ve bu hedefe bağlı olduğunun altını çizdi. 1974'de ölenler için en iyi anmanın bu bağlılığın devamını sağlamak olduğunu dikkat çekti. İşgalden kurtulmanın tek yolunun diyalog olduğunu da söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand