Açık yaralar - Türk işgalinin ardından geçen 42 yıl

Hala bölünmüş olan, göçmenlerin hala evlerinden ve mallarından uzak olduğu ve kayıp şahısların ailelerinin yakınlarının kaderini öğrenmek için beklediği bir Kıbrıs’ta,

bugün barbar Türk işgalinin 42inci yıldönümü tamamlanıyor. Özgür Kıbrıs’ın neredeyse tüm şehirlerinde, işgalde hayatını kaybedenler anılarak dualar okundu. İşgalin başladığı saat olan sabah 5:30 tüm Kıbrıs’ta sirenler duyuldu. Kara yıldönümü sebebiyle sabah saatlerinde Lefkoşa’daki Panaya Faneromeni kilisesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de katılımıyla, hayatını kaybeden subay ve askerler için anma töreni yapıldı. Politikacıların yanı sıra asker ve din adamlarının da katıldığı anma törenini Başpiskopos Hrisostomos yönetti. Daha sonrasında ise çelenk bırakıldı. Yunanistan hükümetini Lefkoşa’daki Yunanistan Büyükelçisi İlias Fotopulos temsil etti. Kara yıldönümü etkinlikleri için Yunanistan meclisinin ikinci başkanı Yorgos Varemenos da Kıbrıs’ta bulunuyor. Bu akşam saat 8:45’te ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Kıbrıs’ın aleyhine işlenen ikili suçu kınama etkinliği yapılacak. Gecede Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmacı olacak.

Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Dördüncü Devletlerarası Başvuru'sunda da belirtildiği gibi, kayıp şahısların kimlik belirleme aşamasında her türlü yardımda bulunma ve her bir kayıp şahısın bulunması için sahip olduğu her türlü bilginin verilmesinin öngördüğü sorumlulukları alması için Türkiye’ye çağrıda bulundu. Diğer yandan siyasi partiler, kara yıldönümü sebebiyle yapılan açıklamalarla, vatanı savunurken hayatını kaybetmiş herkesi anarak, işgalden kurtulma ve Kıbrıs sorununun çözülmesi için mücadele etmeye devam edecekleri yönünde güvence verdi.

İşgal bölgelerinde bu yıl da barbar Türk işgalinin yıldönümü sebebiyle kutlamalar gerçekleştiriliyor. Alınan bilgilere göre, Türkiue’deki durum sebebiyle, bu yıl tank ve diğer ağır araçların yanı sıra savaş uçakları da kutlamalarda yer almayacak. Atilla Planı’nın kutlamalarında Türkiye’nin Başbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş yer alıyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:08

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand