Açık yaralar - Türk işgalinin ardından geçen 42 yıl

Hala bölünmüş olan, göçmenlerin hala evlerinden ve mallarından uzak olduğu ve kayıp şahısların ailelerinin yakınlarının kaderini öğrenmek için beklediği bir Kıbrıs’ta,

bugün barbar Türk işgalinin 42inci yıldönümü tamamlanıyor. Özgür Kıbrıs’ın neredeyse tüm şehirlerinde, işgalde hayatını kaybedenler anılarak dualar okundu. İşgalin başladığı saat olan sabah 5:30 tüm Kıbrıs’ta sirenler duyuldu. Kara yıldönümü sebebiyle sabah saatlerinde Lefkoşa’daki Panaya Faneromeni kilisesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de katılımıyla, hayatını kaybeden subay ve askerler için anma töreni yapıldı. Politikacıların yanı sıra asker ve din adamlarının da katıldığı anma törenini Başpiskopos Hrisostomos yönetti. Daha sonrasında ise çelenk bırakıldı. Yunanistan hükümetini Lefkoşa’daki Yunanistan Büyükelçisi İlias Fotopulos temsil etti. Kara yıldönümü etkinlikleri için Yunanistan meclisinin ikinci başkanı Yorgos Varemenos da Kıbrıs’ta bulunuyor. Bu akşam saat 8:45’te ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Kıbrıs’ın aleyhine işlenen ikili suçu kınama etkinliği yapılacak. Gecede Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmacı olacak.

Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Dördüncü Devletlerarası Başvuru'sunda da belirtildiği gibi, kayıp şahısların kimlik belirleme aşamasında her türlü yardımda bulunma ve her bir kayıp şahısın bulunması için sahip olduğu her türlü bilginin verilmesinin öngördüğü sorumlulukları alması için Türkiye’ye çağrıda bulundu. Diğer yandan siyasi partiler, kara yıldönümü sebebiyle yapılan açıklamalarla, vatanı savunurken hayatını kaybetmiş herkesi anarak, işgalden kurtulma ve Kıbrıs sorununun çözülmesi için mücadele etmeye devam edecekleri yönünde güvence verdi.

İşgal bölgelerinde bu yıl da barbar Türk işgalinin yıldönümü sebebiyle kutlamalar gerçekleştiriliyor. Alınan bilgilere göre, Türkiue’deki durum sebebiyle, bu yıl tank ve diğer ağır araçların yanı sıra savaş uçakları da kutlamalarda yer almayacak. Atilla Planı’nın kutlamalarında Türkiye’nin Başbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş yer alıyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:08

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand