Açık yaralar - Türk işgalinin ardından geçen 42 yıl

Hala bölünmüş olan, göçmenlerin hala evlerinden ve mallarından uzak olduğu ve kayıp şahısların ailelerinin yakınlarının kaderini öğrenmek için beklediği bir Kıbrıs’ta,

bugün barbar Türk işgalinin 42inci yıldönümü tamamlanıyor. Özgür Kıbrıs’ın neredeyse tüm şehirlerinde, işgalde hayatını kaybedenler anılarak dualar okundu. İşgalin başladığı saat olan sabah 5:30 tüm Kıbrıs’ta sirenler duyuldu. Kara yıldönümü sebebiyle sabah saatlerinde Lefkoşa’daki Panaya Faneromeni kilisesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de katılımıyla, hayatını kaybeden subay ve askerler için anma töreni yapıldı. Politikacıların yanı sıra asker ve din adamlarının da katıldığı anma törenini Başpiskopos Hrisostomos yönetti. Daha sonrasında ise çelenk bırakıldı. Yunanistan hükümetini Lefkoşa’daki Yunanistan Büyükelçisi İlias Fotopulos temsil etti. Kara yıldönümü etkinlikleri için Yunanistan meclisinin ikinci başkanı Yorgos Varemenos da Kıbrıs’ta bulunuyor. Bu akşam saat 8:45’te ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Kıbrıs’ın aleyhine işlenen ikili suçu kınama etkinliği yapılacak. Gecede Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmacı olacak.

Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Dördüncü Devletlerarası Başvuru'sunda da belirtildiği gibi, kayıp şahısların kimlik belirleme aşamasında her türlü yardımda bulunma ve her bir kayıp şahısın bulunması için sahip olduğu her türlü bilginin verilmesinin öngördüğü sorumlulukları alması için Türkiye’ye çağrıda bulundu. Diğer yandan siyasi partiler, kara yıldönümü sebebiyle yapılan açıklamalarla, vatanı savunurken hayatını kaybetmiş herkesi anarak, işgalden kurtulma ve Kıbrıs sorununun çözülmesi için mücadele etmeye devam edecekleri yönünde güvence verdi.

İşgal bölgelerinde bu yıl da barbar Türk işgalinin yıldönümü sebebiyle kutlamalar gerçekleştiriliyor. Alınan bilgilere göre, Türkiue’deki durum sebebiyle, bu yıl tank ve diğer ağır araçların yanı sıra savaş uçakları da kutlamalarda yer almayacak. Atilla Planı’nın kutlamalarında Türkiye’nin Başbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş yer alıyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:08

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand