Açık yaralar - Türk işgalinin ardından geçen 42 yıl

Hala bölünmüş olan, göçmenlerin hala evlerinden ve mallarından uzak olduğu ve kayıp şahısların ailelerinin yakınlarının kaderini öğrenmek için beklediği bir Kıbrıs’ta,

bugün barbar Türk işgalinin 42inci yıldönümü tamamlanıyor. Özgür Kıbrıs’ın neredeyse tüm şehirlerinde, işgalde hayatını kaybedenler anılarak dualar okundu. İşgalin başladığı saat olan sabah 5:30 tüm Kıbrıs’ta sirenler duyuldu. Kara yıldönümü sebebiyle sabah saatlerinde Lefkoşa’daki Panaya Faneromeni kilisesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in de katılımıyla, hayatını kaybeden subay ve askerler için anma töreni yapıldı. Politikacıların yanı sıra asker ve din adamlarının da katıldığı anma törenini Başpiskopos Hrisostomos yönetti. Daha sonrasında ise çelenk bırakıldı. Yunanistan hükümetini Lefkoşa’daki Yunanistan Büyükelçisi İlias Fotopulos temsil etti. Kara yıldönümü etkinlikleri için Yunanistan meclisinin ikinci başkanı Yorgos Varemenos da Kıbrıs’ta bulunuyor. Bu akşam saat 8:45’te ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Kıbrıs’ın aleyhine işlenen ikili suçu kınama etkinliği yapılacak. Gecede Cumhurbaşkanı Anastasiadis konuşmacı olacak.

Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Dördüncü Devletlerarası Başvuru'sunda da belirtildiği gibi, kayıp şahısların kimlik belirleme aşamasında her türlü yardımda bulunma ve her bir kayıp şahısın bulunması için sahip olduğu her türlü bilginin verilmesinin öngördüğü sorumlulukları alması için Türkiye’ye çağrıda bulundu. Diğer yandan siyasi partiler, kara yıldönümü sebebiyle yapılan açıklamalarla, vatanı savunurken hayatını kaybetmiş herkesi anarak, işgalden kurtulma ve Kıbrıs sorununun çözülmesi için mücadele etmeye devam edecekleri yönünde güvence verdi.

İşgal bölgelerinde bu yıl da barbar Türk işgalinin yıldönümü sebebiyle kutlamalar gerçekleştiriliyor. Alınan bilgilere göre, Türkiue’deki durum sebebiyle, bu yıl tank ve diğer ağır araçların yanı sıra savaş uçakları da kutlamalarda yer almayacak. Atilla Planı’nın kutlamalarında Türkiye’nin Başbakan yardımcısı Tuğrul Türkeş yer alıyor.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:08

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand