19/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'de başarısız darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Türkiye'de başarısız darbe girişiminin bir parçası olan güvenlik birimindeki kişiler ve ordudaki subayların belirlenmesine yönelik araştırmalar hızlı ve yoğun bir biçimde devam ediyor. Erdoğanın yönetim biçimine ilişkin endişeler de Avrupa'da sürekli artıyor. Kendisini eleştirenleri mutlak ve keyfi bir biçimde eleştirenleri denetim altına alma uğraşısı içerisinde yaklaşık 9 bin polis, asker ve yargı yetkilisi yargı önüne çıkartılıyor. Artık Türk toplumu içinde kendisiyle görüş ayrılığına düşen herkesin endişe ve korkusu yaygınlaşmakta. Kamu çalışanlarının yurt dışına çıkmalarına konan yasak var olan durumun bir göstergesi. Aynı zamanda Recep Tayip Erdoğan'ın kalabalıkları yollara ve meydanlara çıkmaya çağırması da büyük tehlikelere gebe ve şimdiden taraftarları ile karşıtları arasında çatışmalar yaşanmaya başlandı. Bu arada Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri de artık kritik bir noktada bulunuyor ve büyük bir çoğunluk endişelerini çok sert bir dille seslendirmeye başladı. Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Komiseri Yohansen Han doğrudan Erdoğan'ı suçlayarak rakiplerini yok etme kampanyası düzenlediğini belirtti. Avrupa Birliği'nin Dış Politika Yüksek Komiseri Federika Mogherini ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Keri de demokratik kurumların ve hukuk devletinin güvence altına alınması gerektiğini açık bir biçimde dile getirdiler. Mogherni "Türkiye'nin hukuk devletinden uzaklaşması için herhangi bir neden yoktur" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkma kararı sonrası Hükümet ile özel sektör temsilcileri dün resmi olarak ilk kez bir araya geldiler. Bu toplantı özel sektör temsilcilerinin tümünün talep ettiği bir toplantıydı ve bu çevrelerde Britanya ile ekonomik ve ticari ilişkilerin ne olacağına ilişkin bir endişe var. Kıbrıs Yatırım Çekme Örgütü tarafından düzenlenen toplantıda Britanya'nın Brexit kararı sonrası verilerin değişmesi, Kıbrıs'ın stratejik olarak ileri sürülmesi ve Kıbrıs'ın daha çekici ve rekabet edici olabilmesi için yapılması gereken reformlar gibi konular gündeme geldi. Elde edilen bilgilere göre Britanya ile ilgili gelişmeleri yakından izleyecek özel yetkili bir komitenin kurulması için Bakanlar Kurulu'na teklifte bulunulması kararı alındı. Bunun yanı sıra Kıbrıs Yatırım Çekme Örgütü yetkililerinin Britanya'yı ziyaret etmeleri ve Kıbrıs'ı bir iş merkezi olarak sunma çalışması yapmaları da kararlaştırıldı. Toplantıda Brexitin Kıbrıs'ı en çok etkileyebileceği alan olan turizm, para değeri ve Britanya'daki Kıbrıslı öğrenciler üzerinde özel olarak duruldu. Toplantıya katılan Ulaştırma ve Enerji Bakanları katılımcıları rahatlatıcı bir tavır takındılar ve Britanya'nın kararının olumsuz sonuçları olacağı gibi olumlu bazı sonuçları da olacağına dikkat çektiler.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi " fırsattan istifade idam cezasını tekrardan gündeme getirmeyi arzuluyorlar. Türkiye'de binlerce kişi hapiste" başlığı altında Türkiye'deki gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merkez siyasi alandan DİKO, EDEK, Yurttaşlar İttifakı ve Ekoloji Hareketi dün akşam gerçekleştirdikleri işgal karşıtı ortak etkinlikte yaptıkları ortak açıklama ile hem Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e hem de Türkiye'ye mesajlar verdiler. Dört partiye göre Kıbrıs ve Kıbrıs Helenizmi kritik anlar yaşamaktadırlar ve devletin bağımsızlığı ile ulusal yaşam tehdit altındadır. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurtarılması için derhal harekete geçilmesine gerek vardır. Birlik olgusu dört partinin tezlerinin en üst noktasında bulunuyor ve ortak açıklamalarında " bu kritik dönemde, herkes ideolojik ve diğer ayrılıklarından bağımsız birlik halinde, sadece vatanın iyiliğini dikkate alarak haklarımızı talep etmek zorundayız" dediler. Dört parti bunun yanı sıra dikkatlerin tekrar işgale çevrilmesi, vatanın kurtarılması için koşulların yaratılması, özgürlük, demokrasi, sosyal adalet ve insan haklarının talep edilmesi olgularını da gündeme getirdiler. Kıbrıs sorununun bir işgal ve sömürgeleştirme sorunu olduğunu ve Türkiye'nin yayılmacı politikaları ile yaratılırken bugün de yine bu ülkenin uzlaşmaz tavrı nedeniyle uzadığına vurgu yaptılar. Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürklerin, Maronitlerin, Ermenilerin ve Latinlerin barış içinde, özgürlük, güvenlik ve refah ortamı içerisinde ortak bir vatanda tüm insan haklarından ve demokratik özgürlüklerden yararlanarak eşit olarak yaşamalarının temel koşulunun Kıbrıs sorununun doğru çözümü olduğunun altını çizdiler. Bir çözümün anlamı olması için işgalin verilerinin yasallaşması ve kalıcılaşması yerine ortadan kaldırılması, demokrasinin çağdaş ilkelerinin ve insan haklarının Avrupa müktesebatı ve bunları yaşayacak ve uygulayacak vatandaşların beklentileriyle bağlanmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarına seçecekleri yerde özgürce yerleşme, mülk edinme, çalışma hakkı ve seçme ve seçilme hakkının verilmesi gerektiği görüşünü savundular. Anlaşmanın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamını net bir biçimde öngörmesi gerektiğine dikkat çekerken Kıbrıs Cumhuriyeti hakkında şüphe yaratacak veya onu dağıtacak bir çözüm planının tuzak olup kabul edilemeyeceğinin altını çizdiler.

POLİTİS gazetesi de bugün Türkiye'deki gelişmeleri ana konu olarak ele aldı. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: "Tüm Türkiye'de korku fırtınası."

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Son yangında ormanlarının büyük bir bölümünü kaybeden Solya'da yeni ağaç dikimine 11 Temmuz tarihi itibarıyla başlandı. Bu bölgeye 15 bin ağaç dikilecek. Ancak bazı bölgeler doğal bir biçimde yeniden yeşermeye bırakılacak. Hatırlanacağı üzere yangından kamuya ve özele ait 18,5 kilometre karelik bir alan kül olmuştu. Orman Dairesi Müdürü Takis Çididis bu süreçte yanlış işler yapılamayacağını açıkladı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Erdoğan'ı uyarıyor" başlığı altında Türkiye'deki siyasi gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Araştırma Bürosu sorumlusu Haris Polikarpu İş Gücü Araştırması ve İnsan Gücü'nü Geliştirme ile ilgili son raporda ortaya konan verileri değerlendirdi. Bu verilere göre 1:İş gücü 2015 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında 20 bin azaldı. 2: İşsizlik oranında düşüş var ancak çalışan insan sayısında da düşüş var. 3: Her boş kadroya karşı altı işsiz bulunmaktadır. 4. çalışmayan ancak iş de aramayan insan sayısı 25 bin artmıştır. Polikarpu'ya göre bu veriler de işsizliğin yeni istihdam alanları yaratılması sonucu azalmadığını ancak işsizlerin iş bulmada yaşadıkları hayal kırıklığı ya da yurt dışına göç etmeleri sonucu iş gücü piyasasından ayrılması sonrası azaldığını net bir biçimde ortaya koyuyor. Polikarpu bu görüntünün bugünkü Hükümet^'in çalışanlar için vizyonunu da belirginleştirdiğine dikkat çekti. İş bulanların da açlık ücretleriyle, çok kötü koşullarda ve sınırlı haklarla çalıştıklarını belirtti. Özellikle de diplomalı işsizlerin yurt dışına göç etmekte oldukları tespitinde bulundu. Polikarpu buna karşı AKEL'in kamuda ve özel sektörde yatırımların artırılarak sürdürülebilir bir büyüme ve tam ve nitelikli yeni istihdam alanları yaratılmasını önerdiğini ifade etti. Nüfusun ekonomik açıdan zayıf kesimlerinin korunması için çalışanların gelirlerinin korunmasına yönelik önerilerde bulunduğunu hatırlattı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Erdoğan'ı uyarıyor. Herkes korku içinde" başlığı altında Türkiye'de başarısız darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başsavcının eğitimcilerin ders saatleriyle ilgili görüş ortaya koyması sonrası Baş Denetçi yasal düzenleme istedi. Baş Denetçiye göre bu konuda bağımsız bir araştırma süratle gerçekleştirilmeli. Bu arada verilere göre Kıbrıslı eğitimcilerin ders saatleri dünya ortalamasından daha düşük, yaklaşık %70î oranında.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand