18/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'de darbe girişimin başarısız olması sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre başarısız darbe girişiminin gündeme geldiği geçen Cuma gününden beridir Türkiye'de Erdoğan "yasaları" uygulanıyor. Recep Tayip Erdoğan muhaliflerini toplu olarak temizlemek için bu değerlendirmeyi kullanıyor ve ölüm cezasını geri getirme olasılığına da artık kapılar açık. "Hesaplaşmanın" tamamlanması için Cumhurbaşkanı'nın öncülüğünde ülke içerisinde bir iç savaş havası yaratılmış durumda. Daha dün askerlerin, hakimlerin yığınsal tutuklamaların ötesinde darbecilerin olduğu bir askeri üsse silahlı saldırı gerçekleştirildi. Uluslararası faktör Erdoğan'ın ortaya koyduğu tavır ve darbecilerle mücadele bahanesiyle demokrasi karşıtı faaliyetlerde ilerleme niyeti nedeniyle endişe ifade ediyor. Aynı anda Ankara'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik Cuma günkü darbe girişimine karıştığına yönelik iddialar ileri sürülüyor. Waşington ise bu durumdan büyük rahatsızlık duymuş durumda ve bu rahatsızlığı ve tepkisini Ankara'ya sert mesajlarla iletti. Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı John Keri Cumartesi günü Lüksemburg'tan Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşğlu'na telefon ederek Amerika'nın darbeye katıldığına ilişkin kamuoyu önünde iddialar ortaya konduğuna vurgu yaparak bunun NATO üyesi iki müttefikin ilişkilerini olumsuz etkileyeceği uyarısına bulundu. Aynı anda Ankara Hükümeti tarafından başarısız darbe girişiminin hareketlendiricisi olarak suçlanan Fetıllah Gülen ise darbe girişiminin arkasında Erdoğan'ın kendisinin olduğu izlenimi verecek açıklamalarda bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Başkanı Dimitris Silluris Kıbrıs sorununda hareketli bir dönemden geçildiğini ve Kıbrısrum tarafının var olan iyi niyetinin karşılık bulması durumunda Kıbrıs sorununun çözümü konusunda iyimser olunabileceğini ifade etti. Silluris bu arada Türkiye'nin önceliğinin yasadışı devletin statüsünü yükseltmek olduğunu ve amacının Kıbrıs sorunu çözümü ile yada çözümsüzlüğü durumunda siyasi bir kazanım elde etmek olduğuna vurgu yaptı. Türkiye'nin Kıbrıs sorunun çözümüne katkı yapma niyeti göstermezken çözüm sürecine sorunlar yarattığı görüşünü savundu. Bu ülkenin yayılmacı karakterde tahrik edici eylemlerle Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ni ihlal ettiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği'ne karşı taahhütlerini yerine getirmediğini söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Soykırım yayılıyor" başlığı altında. Gazeteye göre Türkiye'de darbe girişiminin başarısız kalması sonrasında Erdoğan orduda, kamu yönetiminde ve yargıda tem bir temizlik harekatı başlattı. Türkiye'de göz altına alınanların sayısı 6 bini geçti. Amerikalılar ise Türkiye'ye yönelik havuç ve sopa politikası uyguluyorlar. İtidal çağrısı yapıp hukuk devleti yasalarına uymalarını istiyorlar. Erdoğan ise Amerika'dan Fetullah Gülen'in iadesini istedi. Gülen de şike darbeden bahsetti. Bu arada Yunanistan'a kaçan Türk askerleri ile ilgili süreç de devam ediyor. Bu askerlerin Türkiye'ye iade kararlarının dokuz gün içinde verilmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin dün yaptıkları telefon görüşmesinde Ağustos ayının ilk haftasında bir araya gelme kararı aldılar. Kremlin Basın Sözcüsü Dimitri Peskof RİA-Nobosti Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada iki liderin Ağustos ayı içinde gerçekleşmesi mümkün olan ikili görüşme olasılığını ele aldıklarını söyledi. Görüşme sırasında Putin'in anayasa karşıtı eylemleri kabul edilemez olarak nitelediğini ve Türkiye'de bulunan Rus vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasını istediğini belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynakları da Erdoğan'ın darbe girişimi sonrası ilk temas kurduğu yabancı devlet başkanının Putin olduğuna dikkat çektiler. Bu arada Fransa Dışişleri Bakanı Jan Mark Ero Türkiye'de hukuk devletinin tam olarak işlemesini görmek istediklerini ifade etti. Askeri darbe girişimini kınayan Fransız Bakan İslam Devletine karşı mücadelede Türkiye'nin rolüne ilişkin kaygılarını da dile getirdi. " Türkiye'nin güvenirliliği konusunda soru işaretler var. Bir bölümü güven verirken diğer bölümü şüpheler yaratıyor" dedi. Bakan bu arada Türkiye'de yalayan 10 bin Fransız'ın olduğunu ancak bunların Fransa'ya geri dönüşü diye bir konu olmadığını da ifade etti. Almanya'da Yeşiller Hareketi'nin Türk kökenli Başkanı Cem Özdemir de "Die Welt" gazetesin verdiği röportajda Erdoğan'ın darbe girişimi sonrası erkini güçlendirmeye devam edeceği, orduda temizlik yapıp en mutlak iktidar hedefiyle nihayetinde Anayasa'yı yenileme fırsatını yitirmeyeceği görüşünü savundu. Ankara'da demokrasi olarak nitelendirilen olgunun açık batı türü demokrasi ile ortak bir yanı olmadığını da söyledi. Demokrasiye yönelmiş bir Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde yeri olduğunu ancak erkte Erdoğan'la Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olmasının söz konusu olamayacağına da vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye'de darbe girişiminin başarısız kalması sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Erdoğan girişimin başarısız kalması sonrası siyasi rakiplerini kovalayarak gerginliği sürdürmekten yana. Bu gelişme sonrası İslamcıların tüm alan
alanlarda hakim olması da diğerlerini korkutuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Devlet'te bugüne kadar 2015 yılına yönelik tahsil edilemeyen alacaklar listesinde yer alan 64,5 milyon Euro kesin olarak silindi. Bu konuda çalışma yapan teknik komiteye göre bu borçlar hem kötü yönetim hem de tahsil etmede yetkili olan devlet dairelerinin denetim eksikliği nedeniyle tahsil edilebilecek borçlar değil. Bu paranın önemli bir kısmı tahsil edilemeyen su paraları. Bin euronun üzerinde borçlu 144 kişilik liste iptal edildi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Erdoğan temizlik yapıyor Avrupa Birliği endişe duyuyor" başlığı altında başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye'de yaşanmakta olan gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu kayıp Teodoru Papakonstantini için düzenlenen cenaze töreninde konuşurken " Bizi endişelendirmesi gereken şey, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve önümüzdeki seçimlere yönelenler için tehlike çanları seçimin ertesi günün ne olacağı değil işgal bölgesinin her geçen gün Türkiye'ye daha da bağlı hale gelmesidir" dedi. Bu bağlılığın askeri, ekonomik sosyal ve dinsel olduğuna vurgu yaptı. Bunun İnşaat ve turizm sektörüne mali destekler aracılığıyla, deniz altı boru sistemi ile su getirilmesiyle, limanların ve elektriğin özelleştirilmesi programlarıyla ileri götürülmekte olduğuna dikkat çekti. Koordinasyon Kurulu oluşumuyla da dinin kamu alanında daha fazla görünür olması için Türkiye'nin müdahalelerinin artacağı değerlendirmesinde bulundu. Kipriyanu Kıbrıs sorununda son fırsatların olamayacağını, her zaman yeni fırsatların ortaya çıkacağını ancak bu yeni fırsatların yeni koşullarda belireceğini ifade etti. Bu durumun Kıbrısrum tarafını geç olmadan uyandırması gerektiğini söyledi. Kipriyanu bu arada Türkiye sürekli olarak Kıbrıs sorununda çözümü arzuladığını ifade ettiğini belirtti ve bunu gerçekten istemesi durumundan laftan eyleme geçmesini istedi. Kıbrısrum tarafının Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine katkı koyma kararlılığını ve Cumhurbaşaknı Anastasiadis'in de stratejik hedefe bağlılığını tutarlı ve kararlı bir biçimde göstermesini gerektiğine vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi gazetenin özel olarak işbirliği yaptığı bir kişinin köşe yazısı. Bu yazıda işgalin ve adanın yarısının Türkleştirilmesinin kurbanı durumunda olan Kıbrısrum tarafı için çözümde takvimin hem de sıkı bir takvimin gerekli olduğuna vurgu yapılıyor. Ancak ister çözümden yana olsun ister de fakto bölünmeyi en iyi ikinci çözüm olarak gören siyasetçiler argüman ileri sürmeksizin referandum döneminden beridir bu konuya alerjik bir yaklaşım gösteriyor. Yazıya göre bu yaklaşımlarıyla da Türk tarafına Rum tarafı zaman öldürürken kendilerinin çözümden yana oldukları görünümü verme olanağı veriyorlar. Bu arada yazıda Anastasiadis de sık sık acele çözümden bahsetmesi ve 2016 yılı içinde dahi çözüme ulaşılabileceğini söylemesi süreçte takvim kabul ediyor suçlaması ile karşı karşıya kalmasını getirdiğine de vurgu yapıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand