Meclis, darbenin 42. yıl dönümünde özel toplantı yaptı

Siyasi partiler Meclis'in darbe ve istilanın 42. yıldönümünde Meclis genel kurulunda çeşitli mesajlar verdiler.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu darbe ve istilanın yıldönümü nedeniyle bugünkü Meclis özel oturumunda konuşurken birlik mesajı verdi. Geçmişte ulusal bölünmenin bedelinin telefi edilmez bir biçimde ödendiğini ifade ederek kimsenin halkı bölme hakkına sahip olmadığına vurgu yaptı. Kıbrıs’a karşı gerçekleştirilen darbe ve istilayı mahkum ederek ulusal felaketleri ve trajedileri unutmamanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Kıbrıs sorununun hala daha çözümsüz olmasının getirdiği önceliklere atıfta bulunarak, çözüm arzusunun kabul edilemez çözümlere teslim olunacağı anlamında yorumlanmamasını istedi. “Soruna işgal nedeniyle sonuç alıcı çözümler getirmeyecek ve Kıbrıs Helenizmi’nin geleceğini tehlike altına sokacak düzenlemeleri kabul etme hakkımız yoktur” dedi.

AKEL
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e tutarlı, kararlı olma ve Kıbrıs sorununun çözümü hedefine bağlı kalma çağrısında bulundu. Sürecin ileri gitmesi için ilkelere bağlı doğru çalışmasını istedi. İletişim tekniği çerçevesinde ilerleme olduğu konusunda havai fişekler atabileceğini belirtirken müzakere masasında sağlanan ilerlemelerin Hristofias-Talat görüş birlikleri teyit edildiği oranda sağlandığı noktasında da samimi olunması gerektiği görüşünü savundu. Kipriyanu üzerinde anlaşamaya varılanlar temelinde çözüm iradesine sahip olunduğu ve bu yönde çalışıldığı konusunda daha net olunması üzerinde dururken Türkiye’nin bu yönde çalışmak yerine adada farklı gerçeklikler yaratmaya çalıştığı tespiti yaptı.

DİKO
DİKO Meclis Grup Sözcüsü Hristina Erotokritu 74’ün yıldönümünde yaşamını yitirenlere, mücadele bayrağını indirmeyecekleri, Türk istilasının oldu bittilerini kabul etmeyecekleri ve vasilerin olamayacağı birleşik, özgür, demokratik ve refahın hakim olacağı bir vatan için mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecekleri yönünde söz verilmesini istedi. Politikacıların görevlerinin belirsiz arzulara boyun eğilmesine müsaade etmemek ve işler ve yaşayabilir bir çözüm yönünde net bir süreç belirlemek olduğuna vurgu yaptı. Erotokritu DİKO’nun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağılmasını öngören herhangi bir çözümü kabul etmeyeceğini de duyurdu.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:09

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand