Meclis, darbenin 42. yıl dönümünde özel toplantı yaptı

Siyasi partiler Meclis'in darbe ve istilanın 42. yıldönümünde Meclis genel kurulunda çeşitli mesajlar verdiler.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu darbe ve istilanın yıldönümü nedeniyle bugünkü Meclis özel oturumunda konuşurken birlik mesajı verdi. Geçmişte ulusal bölünmenin bedelinin telefi edilmez bir biçimde ödendiğini ifade ederek kimsenin halkı bölme hakkına sahip olmadığına vurgu yaptı. Kıbrıs’a karşı gerçekleştirilen darbe ve istilayı mahkum ederek ulusal felaketleri ve trajedileri unutmamanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Kıbrıs sorununun hala daha çözümsüz olmasının getirdiği önceliklere atıfta bulunarak, çözüm arzusunun kabul edilemez çözümlere teslim olunacağı anlamında yorumlanmamasını istedi. “Soruna işgal nedeniyle sonuç alıcı çözümler getirmeyecek ve Kıbrıs Helenizmi’nin geleceğini tehlike altına sokacak düzenlemeleri kabul etme hakkımız yoktur” dedi.

AKEL
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e tutarlı, kararlı olma ve Kıbrıs sorununun çözümü hedefine bağlı kalma çağrısında bulundu. Sürecin ileri gitmesi için ilkelere bağlı doğru çalışmasını istedi. İletişim tekniği çerçevesinde ilerleme olduğu konusunda havai fişekler atabileceğini belirtirken müzakere masasında sağlanan ilerlemelerin Hristofias-Talat görüş birlikleri teyit edildiği oranda sağlandığı noktasında da samimi olunması gerektiği görüşünü savundu. Kipriyanu üzerinde anlaşamaya varılanlar temelinde çözüm iradesine sahip olunduğu ve bu yönde çalışıldığı konusunda daha net olunması üzerinde dururken Türkiye’nin bu yönde çalışmak yerine adada farklı gerçeklikler yaratmaya çalıştığı tespiti yaptı.

DİKO
DİKO Meclis Grup Sözcüsü Hristina Erotokritu 74’ün yıldönümünde yaşamını yitirenlere, mücadele bayrağını indirmeyecekleri, Türk istilasının oldu bittilerini kabul etmeyecekleri ve vasilerin olamayacağı birleşik, özgür, demokratik ve refahın hakim olacağı bir vatan için mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecekleri yönünde söz verilmesini istedi. Politikacıların görevlerinin belirsiz arzulara boyun eğilmesine müsaade etmemek ve işler ve yaşayabilir bir çözüm yönünde net bir süreç belirlemek olduğuna vurgu yaptı. Erotokritu DİKO’nun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağılmasını öngören herhangi bir çözümü kabul etmeyeceğini de duyurdu.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:09

Son Haberler

05 Ağustos
Cumhurbaşkanı: Askerlik gençlere ömürleri boyunca taşıyacakları sorumluluk ve gurur duygularını sunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı: Koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü Yoğun Bakım Ünitelerinde ciddi problemler var.
15:35
Yunanistan’ın birçok bölgesinde onlarca yangın, henüz kontrol altına alınamadı.
15:31
Türkiye’de yangınlar kontrol altına alınamadan yanmaya devam ediyor.
15:29
Geçtiğimiz Temmuz ayı, 2016 ve 2019’dan sonra tarihte görülmüş 3. en sıcak Temmuz ayı.
15:26
04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Tüm haberler

Video on Demand