Meclis, darbenin 42. yıl dönümünde özel toplantı yaptı

Siyasi partiler Meclis'in darbe ve istilanın 42. yıldönümünde Meclis genel kurulunda çeşitli mesajlar verdiler.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu darbe ve istilanın yıldönümü nedeniyle bugünkü Meclis özel oturumunda konuşurken birlik mesajı verdi. Geçmişte ulusal bölünmenin bedelinin telefi edilmez bir biçimde ödendiğini ifade ederek kimsenin halkı bölme hakkına sahip olmadığına vurgu yaptı. Kıbrıs’a karşı gerçekleştirilen darbe ve istilayı mahkum ederek ulusal felaketleri ve trajedileri unutmamanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Kıbrıs sorununun hala daha çözümsüz olmasının getirdiği önceliklere atıfta bulunarak, çözüm arzusunun kabul edilemez çözümlere teslim olunacağı anlamında yorumlanmamasını istedi. “Soruna işgal nedeniyle sonuç alıcı çözümler getirmeyecek ve Kıbrıs Helenizmi’nin geleceğini tehlike altına sokacak düzenlemeleri kabul etme hakkımız yoktur” dedi.

AKEL
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e tutarlı, kararlı olma ve Kıbrıs sorununun çözümü hedefine bağlı kalma çağrısında bulundu. Sürecin ileri gitmesi için ilkelere bağlı doğru çalışmasını istedi. İletişim tekniği çerçevesinde ilerleme olduğu konusunda havai fişekler atabileceğini belirtirken müzakere masasında sağlanan ilerlemelerin Hristofias-Talat görüş birlikleri teyit edildiği oranda sağlandığı noktasında da samimi olunması gerektiği görüşünü savundu. Kipriyanu üzerinde anlaşamaya varılanlar temelinde çözüm iradesine sahip olunduğu ve bu yönde çalışıldığı konusunda daha net olunması üzerinde dururken Türkiye’nin bu yönde çalışmak yerine adada farklı gerçeklikler yaratmaya çalıştığı tespiti yaptı.

DİKO
DİKO Meclis Grup Sözcüsü Hristina Erotokritu 74’ün yıldönümünde yaşamını yitirenlere, mücadele bayrağını indirmeyecekleri, Türk istilasının oldu bittilerini kabul etmeyecekleri ve vasilerin olamayacağı birleşik, özgür, demokratik ve refahın hakim olacağı bir vatan için mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecekleri yönünde söz verilmesini istedi. Politikacıların görevlerinin belirsiz arzulara boyun eğilmesine müsaade etmemek ve işler ve yaşayabilir bir çözüm yönünde net bir süreç belirlemek olduğuna vurgu yaptı. Erotokritu DİKO’nun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dağılmasını öngören herhangi bir çözümü kabul etmeyeceğini de duyurdu.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:09

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand