15/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi taşınmaz mal vergisinin dün yaz tatili öncesi tatile girmeden son toplantısında Meclis'ten geçmesi. Gazeteye göre Meclis Genel Kurulu dün taşınmaz malların vergilendirilmesi yasa teklifini onayladı. Yeni yasaya göre bu yıl taşınmaz mal vergileri geçen yılın %20 oranında ödenecek ve 2017 yılında da iptal edilecek. Bu yılki vergiler 1980 fiyatları üzerinden hesaplanacak. Bu teklifi DİSİ, DİKO, EDEK ve Dayanışma Hareketi sunmuştu. Yoğun bir perde gerisi temas sonarsı teklif DİSİ'nin önerisinin paraleline getirildi. Yeni tasarıya göre geçen yıl 100 euro vergi ödeyen bir kişi bu yıl 25 euro ödeyecek. Ancak bunun için verginin 31 Ekim tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Verginin 1 kasım 31 Aralık döneminde durumunda bu oran %27,5 olacak. 10 euronun altındaki vergiler de tahsil edilmeyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın Temmuz ayı sonuna kadar gerçekleştirecekleri görüşmelerden sonuç elde edilebileceğini düşünüyor. Bunun nedeni de başlıkların tümünün masada olacak ve müzakerelerin bu evresinin sona erecek olması. Bundan sonrasının ne olacağına ilişkin bir görüntü ortaya çıkacak. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide zamanın özlü bir öneme sahip olduğunu ve Temmuz ayının iyi değerlendirilmesi gerektiği görüşünde. Eide adaya gerçekleştirdiği son ziyaretinde birçok görüşme gerçekleştirdi ve gerçekten sorunların tümünün kalbinde buluyoruz" değerlendirmesi yaptı. Anastasiadis ve Akıncı'nın, müzakerecilerin ele almadıkları boyutta detaya girdiklerini ifade etti. Bu arada Ağustos ayının ilk on beş günü içinde müzakerelerin tatile gireceğini daha sonra da zaman kazanmak amacıyla daha da yoğun çalışılacağını duyurdu. Bu arada Birleşmiş Milletler'den elde edilen bilgilere göre Uluslararası Para Fonu ve diğer uluslararası kuruluşlar Kıbrıs sorununun çözümünün mali yanlarıyla ilgili çalışmalarına devam ediyor. Fon yetkilisi Jeri Rais a çözümün uzun erimli ekonomik perspektifleri üzerinde çalıştıklarını söyledi. Rais araştırma sonuçlarını ilgililere sunacaklarını ve kamuoyu önünde yorumlamayacaklarını da ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Britanya'da Boris Johnson'un dışişleri bakanlığı görevine atanması vie bunun Kıbrıs sorununa olası etkileri. Gazeteye göre Boris Johnson'un Britanya dışişleri bakanlığına atanmasının Kıbrıs sorununa etkileri bilmece. Bu atamanın Britanya diplomasisi için farklı bir nitelikte ve Avrupa bu atamaya tepkili. Amerika Birleşik Devletleri de ne yapacağını bilmez durumda. Lefkoşa'da da aynı durum hakim. Boris Johnson bilinemeyen bir kişilik ve ne yapacağı belli olmayan bir kişi olarak tanımlanıyor. Diğer uygulayacak olan kişinin değil Britanya dışişleri bakanlığının yıllardan beridir belirlediği bir dış politika var. Theresa May Hükümetinde Maliye Bakanlığı görevine geçirilen eski dışişleri bakanı Filip Hamod Kıbrıs'ta büyük saygı görüyordu. Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanlığı çevreleri Hamod ile ilişkilerin mükemmel olduğuna dikkat çektiler. "Şimdi endişe duymuyoruz diyemeyeceğiz" dediler. Müzakerelerde kritik bir evreye girilirken ve garantiler ve güvenlik başlıkları tartışmaya açılırken Lefkoşa, bugüne kadar iki tarafın anlaşması durumunda garantörlüğün kaldırılması çizgisinde istikrarlı olan Britanya'nın şimdi bir sürpriz yapmayacağına inanmak istiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı Hris Yeorgiyadis Birleşik Krallık'taki referandumun sonuçlarının dünyada belki de en olgun parlamenter demokrasinin olduğu ülkede popülizmin hakim olmasının daha geniş ve daha ciddi sonuçları olduğunu görüşünde. İşverenler Federasyonu ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası'nın birlikte düzenledikleri "Brxit sonrası Avrupa" konulu seminerde konuşan Yeorgiyadis bu durumunun Kıbrıs ekonomisine etkilerinin çok ciddi ve yönetilebilir gibi olmayacağını söyledi. Britanya'nın Avrupa'dan ne zaman ve hangi koşullarda çıkacağının henüz belli olmadığını ve bu nedenle de konuya ilişkin programlamaya girmek için zamanın erken olduğunu belirtti. Bu arada Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkış oyunun Amerika Birleşik Devletlerde, Fransa'da veya bir başka yerde küreselleşme eğilimine yönelik tavrın gerçek bir biçimi olduğu değerlendirmesinde bulundu. Bu eğilimin popülizm aracılığı ile ifadesinin herkesi düşündürmesi gerektiğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi taşınmaz mallarda vergilendirmeyi öngören yasanın Meclis'te onaylanması. Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun teklifi sonuçta geçti. Neofitu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı mağlup etti. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis bu öneri gündeme gelirken ifade ettiği " ucuz kahramanlar" ifadesini unuttu. Bu arada bu teklifin yasallaşması ile ev sahipleri ve işletmeler rahat bir nefes aldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Hidro Karbon şirketi eski başkanı Haralambos Ellinas Türkiye ve İsrail'in doğal gazı borularla taşıma kararı almaları durumunda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bunu engelleyemeyeceğini söyledi. Türk-İsrail botu hattına Kıbrıs'ın da aktif olarak katılabilmesi için Kıbrıs sorununu 2017 yılına kadar çözmek için zaman olduğunu belirtti. Türkiye'nin Kıbrıs'ın altıncı parselini istediğine de dikkat çekerek Kıbrıs'ın bu alanda 2018 yılı ve sonrasında faaliyete geçmeye girişmesi durumunda Ankara tarafından engellenebileceği değerlendirmesinde bulundu. Aynı çerçevede ENİ'nin dokuzuncu parselde ve NOBLE şirketinin de 12. parselde sondaja başlamaları durumunda daha önce olduğu gibi Barbaros'un bölgeye gelmesinin büyük ihtimal olduğunu söyledi. Ellinas'ın doğal gazdan gelire ve bu gelirle Kıbrıs sorununun çözümünün finansmanına ilişkin yaptığı atıf da özel bir önem taşıyordu. Ellinas'a göre eğer bu alna yatırım kararı 2017 yılı içinde alınırsa ilk gelir 2025'te elde edilecek. Çözümün mali yükünün 30 milyar euro olarak hesaplandığını hatırlatan Ellinas doğal gazdan 15 yıllık gelirin ise ancak 5 milyar olacağını belirtti


POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi taşınmaz malların vergilendirilmesi yasa teklifinin Meclis'ten geçmesi. Gazeteye göre dün uzun süren saatler ve git gellerden sonra Meclis taşınmaz malların vergilendirilmesi yasa teklifinin onayladı. Sonuçta her zaman DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nu dediğinin gerçekleştiği görüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis dün askerlik süresini 14 aya indiren yasa tasarısını onayladı. İkisi hariç Meclis'te bulunan milletvekillerinin tümü tasarıya olumlu oy verdi. Yurttaşlar İttifakı'ndan iki milletvekili ise çekimser oy kullandı. Savunma Bakanı Fokaidis görev süresinin azaltılmasının ordunun operasyon gücünü düşürmeyeceğini, boşluğun profesyonel askerler tarafından kapatılacağını söyledi. Askerlik süresinin kısaltılmasının Milli Muhafız Ordusu'nun çağdaşlaştırılmasında iki yandan biri olduğunu belirtti.


HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi taşınmaz mal vergi yasasının onaylanması. Gazeteye göre Meclis çoğunluğu küçük mal sahibi ve işletmelere az indirim büyük mal sahiplerine çok indirim yapılmasını öngören bir yasaya onay verdi. DİSİ Başkanı'ın teklifinin bir benzerine DİKO, EDEK ve Dayanışma Hareketi destek verdi. Bu partiler AKEL ve Yurttaşlar İttifakı'nın yaklaşık 160 bin küçük mal sahibinin vergiden muaf tutulmasını öngören iki değişiklik önerini ise karşı oy verdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-15 Temmuz 1974 darbesi Kıbrıs dramının ilk pratiğiydi. Bu darbe aklını yitiren insanların bir anlık eylemi değildi. AKEL'e göre bu uzun yıllar hazırlanan önceden planlanmış bir suç eylemiydi. EOKA B ve Cuntanın Makarios'u öldürme girişimleri sonuçta beş gün sonra Türkiye'nin istilasını getirdi. AKEL darbeyi 42. yıldönümünde bir kez daha lanetledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand