14/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yarı Resmi Kamu Kuruluşları yönetim kurullarına yapılan atamalar. Gazeteye göre Hükümet yaptığı çeşitli ertelemeler sonrası Yarı Resmi Kamu Kuruluşları yönetim kurullarına eski reçetelerin dışında atamalarda bulundu. Hükümet bu atamalar için patilerden listeler istemedi ne de partilere temsi temsiliyet oranı verdi. Ancak listelerin dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının hemen sonrasında açıklanmasıyla birlikte partilerin de atamalara yönelik eleştirileri duyulmaya başlandı. Muhalefete göre yapılan seçimler bu kurumlarda Hükümet ve DİSİ'nin mutlak hakimiyetini getirdi. Hükümet cephesi ise bunu reddediyor. Listelerin tümünden AKEL eğilimli sadece bir kişi tespiti yapıldı. DİKO'nun temsiliyeti ise sınırlı ve bunlardan da Nikolas Papadopulos'a yakın çok az kişi var. Yönetim Kurulu atamalarında DİKO eski başkanı Marios Garoyan'nın da oyun oynadığını görüldü. Atamalardan EDEK de rahatsız ve yönetim kurulları dışında tutulduğu görüşünde. EDEK'e göre Cumhurbaşkanı'nın partiye yönelik savaşı devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İki müzakereci Mavroyannis ile Nami dün bir araya gelerek Anastasiadis ve Akıncı'nın son görüşmesinde ele aldıkları Avrupa Birliği ve ekonomi başlılarını tartıştılar. İyi haber alan kaynaklara göre tartışmanın başında görüş ayrılıkları olsa da müzakereciler kısmi de görüş birlikleri sağlamak için müzakereye devam ettiler. Bu arada Akıncı dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile müzakere sürecinde bundan sonraki adımları görüştü. Bu görüşme iki saat sürdü ve ikili var olan zorlukları bilmelerine rağmen 2016 yılı içerisinde çözüm bulunması perspektifi üzerinde durdu. Dünkü görüşmeler Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri bakan Yardımcısı Viktoiria Nuland'ın geçen gün yaptığı temasların gölgesinde gerçekleştirildi . Nuland geçen gün aniden Kıbrıs'a gelmiş ve Anastasiadis ve Akıncı ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunup kendilerini dinlemişti. Nuland yaptığı açıklamada da adaya dinlemeye ve yardımcı olmaya geldiğini belirtmişti. Nuland bugün de Dışişleri Bakanı John Keri'ye Moskova ziyaretinde eşlik edecek. Nuland, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile konuştuğu konuları Türk yetkililerle konuşma taahhüdünde bulunmuştu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi sürecinin hızlandırılması. Gazeteye göre Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos dün yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı'nın yarı resmi kamu kuruluşları yönetim kurullarına ilgi gösteren 468 kişi arasından atamalar yaptı. Bu atamalardan bazılarının bazı amaçlar için atandığı görülüyor. Hükümetin özellikle de Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nu özelleştirme yönünde ilerlemek istediği net olarak görülüyor. Süreçleri iyi bilen çevreler bu kurumun bakanlığına Rena Ruvitya Panu'nun atanmasının hiç de rastlantı olmadığı görüşünde. Bu kişi daha önce birkaç yıl önce özelleştirilen Kıbrıs Kalkınma Bankası'nın başkanıydı. Muhalefet partileri ile sendikalara karşı Rena Ruvitya Panu Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi sürecinde en uygun kişi olarak görülüyor. Bu arada Kıbrıs Elektrik Kurumu'nun başkanlığına da Andreas Marangos atandı. Bu kişi de geçmişte Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Hristo Patsalidis'in yerine bu görevi yürütmüştü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Britanya`nın büyük siyasi partilerin çok sayıda Parlamenterleri, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması ve adanın yeninden birleşmesi amacıyla Kıbrıs halkı ve Kıbrıs hükümeti tarafından yapılan çalışmaları desteklediklerini ifade ettiler. Britanya`da yaşayan Kıbrıslılar Federasyonu tarafından 1974 Temmuz'un yıldönümü dolayısıyla Britanya Parlamentosunda düzenlenen özel bir etkinlik sırasında Kıbrıslılar Federasyonu Başkanı Hristos Karaolis “arzu ettiğimiz şey basit bir şeydir. Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi`nin ilgili kararları ve 1977 ve 1979 üst düzey antlaşmaları temelinde adil bir çözüm bulunmasıdır. Avrupa Birliği prensipleri çerçevesinde tek uluslar arası şahsiyeti olan ve tek egemenliğe sahip olan, tam işleyen bir devlet istiyoruz” dedi. Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı arasında yapılan müzakerelere değinen Karaolis, müzakereler sırasında Kıbrıs sorunuyla ilgili önemli başlıklar üzerinde özlü tartışmaların başlamadığını söyledi. Karaolis, söz konusu önemli başlıklarda tartışmaların başlamasının Türkiye`nin adadan askerlerini geri çekerek somut eylemlerle Birleşmiş Milletler himayesine yapılan müzakereleri olumlu bir şekilde etkilemesi konusundaki tutumuna ve iradesine bağlı olduğunu vurguladı. Britanya`nın Kıbrıs sorunundaki önemli rölüne değinen Karaolis, iki ülke arasında güçlü ilişkiler var olduğunu belirtti. Karaolis, Britanya`nın Avrupa Birliği'nden çıkma kararından sonra ülkenin Avrupa Birliği`nden çıkması için yapılan istişarelerde ve daha iyi bir sonuca varılması amacıyla Kıbrıs`ın yardımcı olabileceğini söyledi. Hristos Karaolis, Britanya`nın yeni Babakanı`nın Britanya`nın Türkiye ile stratejik ilişkisini kullanarak Ankara`ya Kıbrıs sorunuyla ilgili baskı yapması çağrısında bulundu. Karaolis, Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara`da olduğunu belirtti. Britanya`nın Avrupa İşlerinden Sorumlu eski Bakanı David Lidington da, etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs`ta tarihi bir fırsat var olduğunu söyledi ve çözüm bulunmasının hem insanlar hem siyasi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Lidington, devamla, Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün Kıbrıslılara ait bir süreçle bulunması gerektiğini, ülkesinin her iki lideri ve müzakerecilerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri`nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide`yi desteklediğini vurguladı. Brexit`e değinen David Lidington, kendisinin Britanya`nın Avrupa Birliğinden çıkmasını istemediğini ancak referandumun sonucunun açık ve net olduğunu ve buna saygı duyduğunu belirtti. Kıbrıs ve Britanya`nın Brexit kararına rağmen İngiliz Uluslar Topluluğu çerçevesinde yakın işbirliğinde bulunmaya devam edeceklerini ifade eden yetkili, Britanya`nın Kıbrıs`a güvenlik ve savunma konularında güvendiğini ve iki ülkenin güvenlik sorunlarına karşı ortak çalışmalarda bulunmasının önemine işaret etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Birleşik Devletler Dışişleri Bakan Yardımcısı Viktoria Nuland ile geçen günkü görüşmesinde yönetim ve mülkiyet başlıklarında taraflar arasında var olan özlü görüş ayrılıklarını gündeme getirdi. Hükümet Sözcüsü'ne göre Cumhurbaşkanı bu konularda Waşington'un Ankara'ya müdahalelerde bulunmasını istedi. Bu arada görüşme sürecinde iki liderin 29 Temmuz'da gerçekleştirecekleri görüşmede garantiler, güvenlik ve toprak konuları da gündemde olacak. Sözcüye göre Cumhurbaşkanı , Nuland'a Kıbrıs'ta garantilerin ve askerlerin varlığının kabul edilemez olduğu görüşünü de aktardı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde üç parselde arama izinleri için başvuruda son tarih olan 22 Temmuz yaklaşmış durumda. Resmi açıklamalarda bu sürecin normal bir biçimde ilerlediği ve ilginin büyük olduğu belirtiliyor. Ancak ilginin resmi başvuru anlamına gelmediği de biliniyor. Bu nedenden dolayı Enerji Bakanı Lakkotirpis geçen hafta Britanya ve Birleşik Devletler'de büyük petrol şirketleri temsilcileriyle çeşitli temaslarda bulundu. Alitiya'nın elde ettiği bilgilere göre de yeni tur izinlerde de Kıbrıs Münhasır ekonomik Bölgesinde faaliyette olan şirketler başvuruda bulunacak. ENİ ve TOTAL şirketlerinin başvurusuna kesin gözüyle bakılıyor.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi yarı resmi kamu kuruluşları yönetim kurullarına yapılan atamalar. Gazeteye göre dün yapılan atamalar sadece DİSİ'den oldu. Bu atamayla belli açılımlar yapmak isteyen Cumhurbaşkanlığı da durumdan yarar sağlamak isteyen DİSİ de memnun. Yapılan ilk değerlendirmelere göre kurumların tümü DİSİ'leştirildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Darbenin 42. yıldönümünde demokrasiyi savunan direnişçiler anıldı. Tüm Kıbrıs Direnişçiler Örgütü tarafından Limasol'da düzenlenen etkinliğe o dönem faşizme karşı duranlar, Türkiye'ye kapıları açan EOKA B ile Cuntanın ihanetini unutmayanlar ve direnişte yer alıp yaşamlarını yitirenlerin aileleri katıldı. Etkinlikte konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Hükümete eleştiriler yöneltti. Hükümetin darbeye olan direnişi görmediğine vurgu yaptı.Direnişte yaşamlarını yitirenlerin ancak Kıbrıs'ı yeniden birleştirecek ilkelere dayalı bir çözümle onurlandırılabileceklerine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand