13/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Viktoria Nuland ile dünkü görüşmesi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün görüştüğü Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Viktoria Nuland'a görüşmelerde taraflar arasında var olan özlü görüş ayrılıkları hakkında detay bilgi verdi. Cumhurbaşkanı, Amerikalı yetkiliden bu konuları, tavrında değişiklikler yapması için Ankara'ya götürmesini istedi. Türk tarafının masaya getirdiği önerilerin hedeflenen çözüm ile uyuşmadığına dikkat çekti. Filelefterosun güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı yönetim ve mülkiyet başlıklarına atıfta bulundu. Kıbrıs sorununa garantiler ve yabancı askerlerin varlığı koşullarında bir çözümü kabul etmesinin söz konusu olmayacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten sonra Mustafa Akıncı ile de görüşen Nuland Kıbrısrum tarafının mesajlarını Ankara'ya götüreceğini belirtti. Birleşik Devletler'in Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olmaya hazır olduğunu da bir kez daha ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mustafa Akıncı müzakerelerde üzerinde anlaşmaya varılanlardan sürekli geri adım atarken beşli konferans kartını canlı tutarak ve sorumluluk yükleme korkutmacısıyla imaj yaratmaya çalışıyor. Anastasiadis ve Akıncı arasında dün gerçekleştirilen görüşmede görüntü olarak iki kolay başlık ele alındı ancak bunlarda da teknokratlar düzeyinde ele alınmaya bırakılan görüş ayrılıkları tespit edildi. Avrupa Birliği başlığı gerek gördüğü noktalarda müdahalelerde bulunan Avrupa Komisyonu'nun özel görevlisi Piter Van Nufel'in de katılımıyla ele alındı. Avrupa Birliği başlığında Birlik düzeyinde karar alma süreçlerinde yöntem konusunda görüş birliği sağlanması olgusu da var. Ekonomi başlığında ise tartışılan olgunun uzun süreli geçiş dönemleri olmaması olduğu belirtildi. Örneğin bu alanda ortak Katma Değer Vergisi, rekabet nedeniyle eşit işleyiş koşullarının olması gerekiyor. Bu başlıkta oluşturucu devletlerin bütçelerine federal bütçeden verilecek kaynaklar da tartışılan konular arasında. Akıncı'nın ifadesiyle Kıbrıstürk devletine destek yardımı da görüşülen konular arasında. Akıncı dünkü görüşmeden sonra görüş birlikleriyle birlikte görüş ayrılıkları olduğunu da kabul etti ancak 2016 yılı kapanmadan anlaşmaya varılması gerektiğine atıfta bulundu. Akıoncı bu arada görüşmelerin tatil için Ağustos ayının ilk 15 günü içinde kesileceğini de söyledi. Akıncı'ya göre görüşmelere tekrardan Eylül sonrası, yani Ekim ayında başlanacak.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre yoğun müzakereler çerçevesinde dünkü görüşmeleri sonrası iki lider Anastasiadis ve Akıncı ekonomi ve Avrupa Birliği başlıklarında bir sonuca varabilecekleri konusunda iyimser konuştular. Akıncı görüşme sonrası yaptığı açıklamada Eylül ayı sonrası toprak konusun ayrıntılı bir biçimde ele alınmasından yana görüş açıkladı. Akıncı aynı açıklamasında Güven Artırıcı Önlemlerden bazılarını uygulamadığı için de Kıbrısrum tarafını eleştirdi ve bundan dolayı Kıbrıslıtürklerin haksızlığa uğradığı görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüşünde yaptığı açıklamada, yaratıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerine atıfta bulundu. Ekonomi ve Avrupa Birliği başlıklarında iki tarafın geniş bir anlayış birliği içinde olduklarını not etti. Cumhurbaşkanı buna paralel, bu anlayış birliklerinin artık mutlak görüş birliklerine dönüştürülmesi gereğine vurgu yaptı ve bunun başarılması ve somut sonuçlara ulaşılması için yetkili komisyonlara görev verdiklerini belirtti. Bu başlıklarda anlayış birliklerinin görüş birliklerine dönüştürülmesi konusunda iyimser olmadığını söylemeyeceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı görüş ayrılıklarının da bulunduğunu ancak her iki tarafın da bunların ortadan kaldırılması arzusu içinde olduklarını dile getirdi. Ekonomi ve Avrupa başlıklarının tartışılmasının ne kadar süreceği sorusuna yanıt verirken de, bu aşamada genelde bir takvim olmadığını ifade etti. Müzakerelerin bu aşamasında özlü görüş ayrılıklarının nerede olduklarının tespit edildiğine dikkat çekerken bazı görüş ayrılıklarının eski bir tarihi olduğu üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı bu arada Uluslararası Para Fonu ile Dünya Bankası’nın çözümün bedeliyle ilgili araştırmalarının tartışılmadığını, bunun gelişim halinde olduğunu belirtti. Mülkiyet konusunda tazminatlara ilişkin dikkate alması için Lefkoşa’nın Dünya Bankası’na bazı işaretler vermiş olduğunu da duyurdu ve Dünya Bankası’nın bu konuda somut bir rakam vereceğini umduğunu dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası kredi derecelendirme kuruluğu Moody'se göre Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden çıkışı Avrupa Birliği'nin dört ülkesine, Kıbrıs, İrlanda, Belçika ve İspanya'ya doğrudan önemli etkiler yapabilir. Kuruluşa göre dış satım, turizm ve yatırımlar konusunda önemli sayıda Birlik ülkesinin Britanya ile ilişkileri sınırlı olduğundan çıkışın ülkelere etkisi de sınırlı olacak. En büyük etki Britanya ile çok yönlü ilişkide olan İrlanda'ya olacak. Belçika da Britanya ile var olan yoğun ticari ilişkileri nedeniyle etkilenecek. Kıbrıs ile İspanya ise Britanya'dan gelen turistler nedeniyle etkilenecek. Kuzey ülkeleri ise Britanya'nın çıkışının olumsuz etkilerine karşı dayanabilecek güçlü ekonomik yapılara sahipler. Bununla birlikte Britanya'nın ayrılması sonrası bu ülkeler de Avrupa Birliği bütçesinde daha fazla katkı yapma durumunda kalacaklar.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazete bu haberinde mülkiyette tazminatlar konusunu öne çıkarıyor. Çözüm için memorandum kostümü dikildiğine vurgu yaparken Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in mülkiyet için Dünya Bankası'nın para vereceğine inandığına dikkat çekiyor. Ancak bu paranın miktarının belirsiz olduğunun da altını çiziyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Güçlü fırtınalara yakalanmasına rağmen merkezi siyasi alana ait patilerin gemisi limana ulaştı. DİKO, EDEK, Yurttaşlar İttifakı ve Ekoloji Hareketi dün ortak bir açıklama yaparak 18 Temmuz günü işgale karşı ortak eylem düzenleyeceklerini belirttiler. Yurttaşlar İttifakı Basın Sözcü Vekili dün yaptığı açıklamada herkesi dört partinin düzenleyeceği ortak etkinliğe katılmaya çağırdı. Etkinlik Lidra Palas barikatında akşam saat 19:30'da gerçekleştirilecek. Etkinliğin ana konuşmacısı Siyasi Bilimler Profösörü Vangelis Kufudakis olacak. EDEK de aynı yönde çağrıda bulundu. Bu arada süreçte bu etkinliğin iptalini de getirebilecek temel sorun ana konuşmacı oldu. Ancak sonuçta Kukufadis ismi üzerinde uzlaşma sağlandı. Kukufadis akademik yaşamının önemli bir kısmını Kıbrıs sorunu üzerinde çalışmaya vakfeden bir bilim insanı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Amerika Birleşik Devletleri'nin müdahalesiyle son düzlüğe" başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yoğun telefon görüşmelerine rağmen muhalefet partileri taşınmaz malların vergilendirilmesi konusunda dün akşam saatlerine kadar bir uzlaşma sağlayamadılar. Bu konuda Perşembe günü toplanacak olan Meclis Genel Kurulu'na kadar bir anlaşma sağlanması da beklenmiyor. Muhalefet partilerinin ortak yanı vergilendirmenin 2013 yılı fiyatlarıyla yapılması. DİSİ ise bu yıl da 1980 fiyatlarında ısrar ediyor. Dün partiler arası temaslarda AKEL ve DİKO önerileri üzerinde odaklanıldı. Bu iki partiyi tatmin edecek bir uzlaşı formülü arandı. DİKO vergilendirmede üç basamak ve vergi dışı taşınmaz mal bedelinde de 100 bin euroda ısrarlı. DİKO'nun önerisi uygulanırsa taşınmaz mal sahiplerinin %45-50'si vergi ödemeyecek. Önceleri 200 bin euroya kadar malların vergi dışı tutulmasını savunan AKEL ise DİKO'ya 162 bin euoru uzlaşı önerisi yaptı. Ekologlar da AKEL'in önerisine yakın duruyor.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun kumbarosu ve ortağı Yorgos Kumas'ın şirketlerinin Kıbrıs Telekomünikasyon kurumu ile ticari ilişkileri. Gazeteye göre Kumas'ın beş şirketinin Kıbrıs Telekomünikasyon kurumu ile 2,5 milyon euroluk ticari ilişkisi olduğu görüldü.Sayıştaylığın 2014 ve 2015 yıllık raporlarında bu durum ortaya çıktı. Beşinden dördü yurt dışında kayıtlı olan Kumas'a ait şirketler yabancı futbol maçlarının yayın hakkı konusunda Kıbrıs Telekomünikasyon kurumu ile anlaşma imzaladı. Konu dün Meclis Denetleme Kurulunda gündeme geldi. Komisyon üyeleri bu şirketlerin ne kadar vergi ödedikleri sorusunu sordular. Kumas'ın Neofitos ile ilişkileri nedeniyle konu şimdi siyasi bit boyut da aldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand