11/7/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haber Kıbrıs Hükümeti'nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin adada görev yapan Barış Gücü ile ilgili raporuna tepkisi. Gazeteye göre Kıbrıs Hükümeti Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin adada görev yapan Barış Gücü ile ilgili raporunun içeriğine yönelik tepki girişiminde bulunuyor. Uluslararası örgüt merkezinden elde edilen güvenilir bilgilere göre Kıbrıs'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikos Emilyanidu rapor taslağının Güvenlik Konseyi üyelerine verilmesiyle birlikte bir protesto mektubu gönderdi. Mektupta raporun içeriğine yönelik Kıbrıs Hükümeti'nin rahatsızlığı net bir biçimde dile getirildi. Özellikle de Solya bölgesinde meydana gelen yangına atıfta bulunulması üzerinde duruldu. Yangının söndürülmesinde Türkiye'nin yardıma etme arzusunu dile getirmesi olgusunun işbirliğinde bir fırsat penceresini kapattığı tespiti bardağı taşıran son damla oldu. Yangının ne görüşmeleri ilgilendirdiği ne de iki toplumlu bir mesele olduğu üzerinde duruluyor. Bu konunun bir devlet tarafından yönetilen bir yangına müdahale konusu olduğuna vurgu yapılıyor. Yangın birkaç hafta önce meydana gelmiş olmasına rağmen Birleşmiş Milletler yetkililerinin bunun raporda yer alması için çok hızlı bir biçimde hareket etmiş olmaları da dikkat çekici. Kayıplar konusuna ilişkin yaklaşıma yönelik de tepki var. Bu konuda askeri arşivlerindeki bilgileri vermemede ısrar eden Türkiye'nin sorumluluklarının üzerinin örtülmesi yönünde hareket olduğu görüşü hakim. Bu raporun Elizabeth Spehardın Genel Sekreterin Kıbrıs özel temsilci görevini üstlenmesi sonrası ilk rapor olması da dikkat çekici. Gelinen noktada Kıbrıs Hükümeti raporun düzeltilmesini talep ediyor. Raporda değişiklik olması için yük sekreteryada. Raporun sorumluğu ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin yeni Kıbrıs Özel Temsilcisinde. Bu arada raporun içeriğine yönelik tepki dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından da dile getirildi. Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin kesin raporunda olayların olduğu gibi yansıtılacağını umduğunu söyledi. Kıbrıs sorunundaki süreçle ilgili olarak Genel Sekreteri bilgilendirenlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgu yaptı. Solya’daki yangın sırasında iki toplum arasında gerçek bir işbirliği fırsatının yitirildiği yönünde Genel Sekreter’in taslak raporunda yer alan ifadeyi değerlendiren Cumhurbaşkanı, olumlu bir atmosferin olması için Kıbrısrum tarafının uğraşılarına atıfta bulunulması gerektiğine dikkat çekti. Alınan tek yanlı güven artırıcı önlemlere ve Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biri olması talebine atıfta bulundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin statüsünü aşağı çekecek ya da yasadışı rejimin statüsünü yukarı çekecek faaliyetlerin kaçırılmış fırsat olmayacağına vurgu yaptı. Uğraşının amacının bir işbirliği ortamı içerisinde zorlukların aşılmasını mümkün kılmak olduğunu belirtti. Bu sürece konan her engelin bu uğraşıya olumsuz katkı sağladığını dile getirdi.
SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin adada görev yapan Barış Gücü ile ilgili raporu. Bu gazeteye göre de bu raporun içeriği yeni bir yangın başlattı ve Kıbrıs Hükümetinin şiddetli tepkisini çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis İçişleri ve Maliye Komisyonları bugün bir kez daha ortak bir toplantı gerçekleştirip taşınmaz malların vergilendirilmesi konusunda ortak bir anlayış, formül arayacak. Cuma ve Cumartesi günleri yaşananlar ışığında konuyu bir kez daha ele alacaklar. Konu üzerinde bugün anlaşmaya varılması ve Perşembe günkü genel kurul toplantısına sunulması gerekiyor farklı bir durumda bu konu sonbahara kalacak. İki komisyonun önünde konuyla ilgili bir dizi öneri var. Bu öneriler aracılığıyla Perşembe gününe kadar yeni önerilerin biçimlendirilmesi de olasılık dahilinde. Bu arada geçen Cumartesi günü EDEK de taşınmaz mallarda vergilerin kaldırılmasını öngören bir teklif sundu. DİSİ bu öneriyi tartışmaya hazır olduğunu duyurdu. DİSİ bu arada Yurtta İttifakı'nın önerisini de yorumladı ve bu verginin kaldırılmasıyla bu konuya doğru ve adil bir çözüm bulunması için diyalog zamanı olduğuna vurgu yaptı. DİSİ bu verginin kaldırılmasından dolayı devletin uğrayacağı zararın toplanmayan vergilerin toplanmasıyla ve devletin vergi tahsil gücünü artırmakla karşılanabileceği görüşünde.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi taşınmaz malların vergilendirilmesi konusu . Gazeteye göre Meclis içişleri ve maliye komisyonların tüm olasılıklar açık bir biçimde bugün yeniden toplanıyor. Perde gerisinde büyük çıkar sahipleri hesabına yoğun bir çalışma yapılıyor. AKEL 200 bin euroya kadar taşınmaz malların vergi dışı tutulması görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Varşova'da gerçekleştirilen NATO zirvesi çerçevesinde bir araya geldiği Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama'ya Kıbrıs'ta iki toplumun çözüme ulaşabileceklerini ancak adadaki orduların ayrılması ve garantiler sisteminin kaldırılması gerektiği görüşünü savundu. Tsipras- Obama görüşmesinde Yunanistan'ın borç sorunu, göçmenler ve Kıbrıs sorunu ele alındı. Uluslararası haber ajanslarına göre Başkan Obama Yunanistan Başbakanı'nı ekonomik reformları uygulamaya devam konusunda cesaretlendirdi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi yıldönümünde Mari'deki patlama. Gazeteye göre 2011 yılındaki patlamanın yaraları henüz iyileşmedi. İnsanların beyinlerine kazınan bu patlamadan görüntülerin hiçbir zaman silinmeyeceği izlenimi var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Handrion kahramanları için düzenlenen anma toplantısında Avrupalı bir vatan için mücadele ettiklerini söyledi. Vatananın işgal ordularından ve ayrılıkçı hatlardan kurtarılması için diyalogtan başka bir yol olmadığına vurgu yaptı. " Bu tüm halkın kazanacağına inandığım tek reçetedir" dedi. " Eğer barış içinde yaşamak ve birlikte üretmek istiyorsak, vatanımıza ve halkımıza karşı sorumluluğumuz ayakta durup onur duyarak en nihayetinde vatandaşlarının hiçbirine karşı bir ayrımcılığın olmadığı Avrupalı bir devlet yarattık diyebilecek koşulları yaratmaktır" görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı bunun başarılması için de gerçek bir birliğe ihtiyaç olduğunu ele ele vermek gerektiğini ve partisel çıkarlar ve küçük çıkar hesaplarının üstünde vatanın geldiğinin bilince çıkarılmasına gerek olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Konuşmasında Kıbrıslıtürklare de atıfta bulundu ve Kıbrıslıtürklerin de Türk devletinin koltuk değneklerinden ancak ilkelere dayalı bir çözümle kurtulup kendi kimliklerini ve yeteneklerini geliştirebilecekleri görüşünü savundu. Doğru değerlendirilmesi durumunda Kıbrıs'ın olanaklarının çok olduğuna dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi yarı resmi kamu kuruluşları yönetim kurullarının bugün bakanlar kurulu tarafından onaylanacak olunması. Gazeteye göre yarı resmi kamu kuruluşları yönetim kurullarının kesinleştirilmesi dün son bir çalışma daha yapıldı. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığına Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu Başkan yardımcısı Andreas Marangoz atanacak. Yardımcısı ise şimdi yönetim kurulu üyesi olan Mihali Hacıpantela olacak. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu Yönetim kurulu Başkanlığına ise Rena Ruvıtya Panu atanacak.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:19

Son Haberler

10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Biden, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin ABD'nin onayını dün imzaladı
08:14
Çin Blinken'ın açıklamalarına ironi ile yanıt verdi
08:14
Güvenlik Konseyi Zaporijya'daki nükleer santralin bombalanması konusunu görüşecek
08:13
Tatar: Anastasiadis'in önerileri aldatıcı
08:11
09 Ağustos
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, tüm Kıbrıs heyetini aldıkları 11 madalya için tebrik etti.
16:10
Atina Hükümet Sözcüsü: Yunanistan’ın ulusal egemenlik konularında geri adım atma niyeti yok.
16:08
Sağlık Bakanlığı, alışveriş merkezleri ve süpermarketlerdeki numune alma noktalarının faaliyetine son veriyor.
16:07
Kıbrıs Helenik Petrolleri şirketinin gaz tesislerinde yapılan grev, Çalışma Bakanlığı’nın müdahalesiyle ertelendi.
16:03
Türkiye’de Abdülhamit Han adlı sondaj gemisi için uğurlama töreni gerçekleştiriliyor.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand