Ban Ki Mun Kıbrıs sorununun çözmüne mührünü vurmak istiyor


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun dün akşam uluslararası örgütün merkezinde görüştüğü Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis’e, iki lider arasında bir görüşmeye başkanlık ederek Kıbrıs sorununun çözümüne mührünü vurma arzusunda olduğunu söyledi.

Genel Sekreter’in bu arzusunu görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kasulidis duyurdu. Kasulidis kendisinin de buna karşı Genel Sekretere, böylesi bir şeyin ancak görüş birlikleri olgunlaştığı zaman iki lider arasında başarısız olmayacak üretken bir toplantıda olabileceğini söylediğini belirtti. Bakan, Genel Sekreter’in Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde, yani kendisinin Genel Sekreterliği döneminde çözüm bulunması dileğinde bulunduğunu da ifade etti. Kasulidis bu arada kendisinin de Genel Sekretere müzakerelerde önümüzdeki haftalarda daha fazla görüş birlikleri sağlanması gerektiğini ve bunun mümkün olması durumunda sürecin toprak ve güvenlik konularının ele alınacağı bir sonraki evresine geçeceğini söylediğini not etti. Genel Sekreter’in İstanbul’da yaşananlara atıfta bulunurken de bu konuyu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile de konuştuğunu belirtip yanlış anlamalara dikkat çektiğini ifade etti. Buna karşı kendisinin de konuyu Cumhurbaşkanı ile de konuşmuş olması nedeniyle bunda ısrar etmeyip geride bırakmak ve müzakerelere odaklanmak gerekliliği görüşünü ifade ettiğini söyledi.
Ban Ki Mun’un Kasulidis ile görüşmesi sonrası bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Basın Sözcüsü, görüşme sırasında Kıbrıs’ta iki toplum lideri arasında gerçekleştirilen müzakerelerde sağlanan ilerlemeler üzerinde görüş alış verişinde bulunulduğunu söyledi. Genel Sekreter’in Anastasiadis ve Akıncı’nın kararlılıkları ve ısrarlı tavırlarını selamladığını not etti. Sözcüye göre Ban ki Mun Kıbrıs Dışişleri Bakanı ile göçmenler krizini, Suriye ve Libya’daki krizleri, iklim değişikliği için Paris Sözleşmesi’nin onaylanması ve Sürdürülebilir bir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması konularını da ele aldı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:23

Son Haberler

06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
İngiltere Savunma Bakanlığı: İngiliz uçakları Doğu Akdeniz üzerinde gözetleme uçuşları gerçekleştirecek.
15:54
İngiliz hükümeti Kıbrıs'ın Gazze'ye insani yardım koridoru oluşturma çabalarına katkıda bulunmaya hazır görünüyor.
15:53
Chevron şirketi, "Afrodit" sahasının geliştirilmesine yönelik çalışmanın başlangıç ​​tarihinin uzatılmasını talep etti.
15:51
basın özetleri 05.12.23
14:19
İsrail ordusu, Tel Aviv'in emriyle Filistinli sivillerin sığındığı güney Gazze'deki kara operasyonlarını genişletiyor.
13:31
Tüm haberler

Video on Demand