Ban Ki Mun Kıbrıs sorununun çözmüne mührünü vurmak istiyor


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun dün akşam uluslararası örgütün merkezinde görüştüğü Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis’e, iki lider arasında bir görüşmeye başkanlık ederek Kıbrıs sorununun çözümüne mührünü vurma arzusunda olduğunu söyledi.

Genel Sekreter’in bu arzusunu görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kasulidis duyurdu. Kasulidis kendisinin de buna karşı Genel Sekretere, böylesi bir şeyin ancak görüş birlikleri olgunlaştığı zaman iki lider arasında başarısız olmayacak üretken bir toplantıda olabileceğini söylediğini belirtti. Bakan, Genel Sekreter’in Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde, yani kendisinin Genel Sekreterliği döneminde çözüm bulunması dileğinde bulunduğunu da ifade etti. Kasulidis bu arada kendisinin de Genel Sekretere müzakerelerde önümüzdeki haftalarda daha fazla görüş birlikleri sağlanması gerektiğini ve bunun mümkün olması durumunda sürecin toprak ve güvenlik konularının ele alınacağı bir sonraki evresine geçeceğini söylediğini not etti. Genel Sekreter’in İstanbul’da yaşananlara atıfta bulunurken de bu konuyu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile de konuştuğunu belirtip yanlış anlamalara dikkat çektiğini ifade etti. Buna karşı kendisinin de konuyu Cumhurbaşkanı ile de konuşmuş olması nedeniyle bunda ısrar etmeyip geride bırakmak ve müzakerelere odaklanmak gerekliliği görüşünü ifade ettiğini söyledi.
Ban Ki Mun’un Kasulidis ile görüşmesi sonrası bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Basın Sözcüsü, görüşme sırasında Kıbrıs’ta iki toplum lideri arasında gerçekleştirilen müzakerelerde sağlanan ilerlemeler üzerinde görüş alış verişinde bulunulduğunu söyledi. Genel Sekreter’in Anastasiadis ve Akıncı’nın kararlılıkları ve ısrarlı tavırlarını selamladığını not etti. Sözcüye göre Ban ki Mun Kıbrıs Dışişleri Bakanı ile göçmenler krizini, Suriye ve Libya’daki krizleri, iklim değişikliği için Paris Sözleşmesi’nin onaylanması ve Sürdürülebilir bir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması konularını da ele aldı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:23

Son Haberler

30 Temmuz
12-15 yaş arasındaki çocuklar da aşılanabilecek
15:12
Ölümlü trafik kazasında ceza belli oldu: Rus şahıs 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı
15:11
Reşit olmayan akrabasına karşı cinsel tacizde bulunana 76 yaşındaki şahıs hüküm giydi
15:10
AKEL Güvenlik Konseyi'nin kararından memnun
15:09
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
Tüm haberler

Video on Demand