Ban Ki Mun Kıbrıs sorununun çözmüne mührünü vurmak istiyor


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun dün akşam uluslararası örgütün merkezinde görüştüğü Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis’e, iki lider arasında bir görüşmeye başkanlık ederek Kıbrıs sorununun çözümüne mührünü vurma arzusunda olduğunu söyledi.

Genel Sekreter’in bu arzusunu görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kasulidis duyurdu. Kasulidis kendisinin de buna karşı Genel Sekretere, böylesi bir şeyin ancak görüş birlikleri olgunlaştığı zaman iki lider arasında başarısız olmayacak üretken bir toplantıda olabileceğini söylediğini belirtti. Bakan, Genel Sekreter’in Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde, yani kendisinin Genel Sekreterliği döneminde çözüm bulunması dileğinde bulunduğunu da ifade etti. Kasulidis bu arada kendisinin de Genel Sekretere müzakerelerde önümüzdeki haftalarda daha fazla görüş birlikleri sağlanması gerektiğini ve bunun mümkün olması durumunda sürecin toprak ve güvenlik konularının ele alınacağı bir sonraki evresine geçeceğini söylediğini not etti. Genel Sekreter’in İstanbul’da yaşananlara atıfta bulunurken de bu konuyu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile de konuştuğunu belirtip yanlış anlamalara dikkat çektiğini ifade etti. Buna karşı kendisinin de konuyu Cumhurbaşkanı ile de konuşmuş olması nedeniyle bunda ısrar etmeyip geride bırakmak ve müzakerelere odaklanmak gerekliliği görüşünü ifade ettiğini söyledi.
Ban Ki Mun’un Kasulidis ile görüşmesi sonrası bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Basın Sözcüsü, görüşme sırasında Kıbrıs’ta iki toplum lideri arasında gerçekleştirilen müzakerelerde sağlanan ilerlemeler üzerinde görüş alış verişinde bulunulduğunu söyledi. Genel Sekreter’in Anastasiadis ve Akıncı’nın kararlılıkları ve ısrarlı tavırlarını selamladığını not etti. Sözcüye göre Ban ki Mun Kıbrıs Dışişleri Bakanı ile göçmenler krizini, Suriye ve Libya’daki krizleri, iklim değişikliği için Paris Sözleşmesi’nin onaylanması ve Sürdürülebilir bir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması konularını da ele aldı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:23

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand