Ban Ki Mun Kıbrıs sorununun çözmüne mührünü vurmak istiyor


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun dün akşam uluslararası örgütün merkezinde görüştüğü Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis’e, iki lider arasında bir görüşmeye başkanlık ederek Kıbrıs sorununun çözümüne mührünü vurma arzusunda olduğunu söyledi.

Genel Sekreter’in bu arzusunu görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kasulidis duyurdu. Kasulidis kendisinin de buna karşı Genel Sekretere, böylesi bir şeyin ancak görüş birlikleri olgunlaştığı zaman iki lider arasında başarısız olmayacak üretken bir toplantıda olabileceğini söylediğini belirtti. Bakan, Genel Sekreter’in Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde, yani kendisinin Genel Sekreterliği döneminde çözüm bulunması dileğinde bulunduğunu da ifade etti. Kasulidis bu arada kendisinin de Genel Sekretere müzakerelerde önümüzdeki haftalarda daha fazla görüş birlikleri sağlanması gerektiğini ve bunun mümkün olması durumunda sürecin toprak ve güvenlik konularının ele alınacağı bir sonraki evresine geçeceğini söylediğini not etti. Genel Sekreter’in İstanbul’da yaşananlara atıfta bulunurken de bu konuyu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile de konuştuğunu belirtip yanlış anlamalara dikkat çektiğini ifade etti. Buna karşı kendisinin de konuyu Cumhurbaşkanı ile de konuşmuş olması nedeniyle bunda ısrar etmeyip geride bırakmak ve müzakerelere odaklanmak gerekliliği görüşünü ifade ettiğini söyledi.
Ban Ki Mun’un Kasulidis ile görüşmesi sonrası bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Basın Sözcüsü, görüşme sırasında Kıbrıs’ta iki toplum lideri arasında gerçekleştirilen müzakerelerde sağlanan ilerlemeler üzerinde görüş alış verişinde bulunulduğunu söyledi. Genel Sekreter’in Anastasiadis ve Akıncı’nın kararlılıkları ve ısrarlı tavırlarını selamladığını not etti. Sözcüye göre Ban ki Mun Kıbrıs Dışişleri Bakanı ile göçmenler krizini, Suriye ve Libya’daki krizleri, iklim değişikliği için Paris Sözleşmesi’nin onaylanması ve Sürdürülebilir bir Kalkınma Hedeflerinin uygulanması konularını da ele aldı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:23

Son Haberler

26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
Tüm haberler

Video on Demand