Liderler haftada iki kez görüşme kararı aldı

Bugün gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak bir açıklama yapan Anastasiadis ve Akıncı müzakereleri yoğunlaştırma kararı aldıklarını duyurdular.

Ortak açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide gözetiminde bugünkü görüşme sırasında yapıcı bir biçimde görüş alış verişinde bulundukları ve görüşmelerde izlenecek yöntem konusunda görüş birliği sağladıklarını ifade ettiler. İki lider ortak açıklamalarında bundan sonra görüş sıklığı üzerinde anlaştıklarını da duyurdular. 

Görüşmelerin tamamlanması sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüşte açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, yoğun görüşmelere 17 Haziran’da başlayacaklarını söyledi. Yoğunlaştırma çerçevesinde her görüşmede somut bir konuyla haftada iki kez görüşme yapılacağını ve böylece arzulanan görüş birliklerinin başarılması için askıda olan konular üzerine odaklanacaklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı ilgili bir soruyu yanıtlarken de, görüş birliklerinin görüş birliği olması halinde ayrı bir listeye yazılmasına gerek olmadığı bunun yerine her görüşmede askıda olan konulardan biri üzerine odaklanılması için görüş ayrılıklarının kayda alınması üzerinde anlaştıklarını ifade etti. Amacın daha yaratıcı ve üretken tartışmalar yapmak olduğuna dikkat çekti. Görüşmelerin yoğunlaştırılmasıyla daha fazla görüş birliği sağlanması durumunda, 2016 yılı sonuna kadar çözüm için sadece umut değil çözümün kendisinin olacağının altını çizdi. Cumhurbaşkanı bunun için taraflardan her birinin ve özellikle de başka yönlerde başka beklentiler içinde olduğu görünümü yaratanın, arzulananın, üzerinde anlaşmaya varılan temelde görüşme yapmak ve çözüm bulunmasını sağlamak olduğunu bilince çıkarması gerektiği görüşünü de savundu.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:23

Son Haberler

26 Eylül
Hükümet Sözcüsü: New York'tan sonra Kıbrıs sorununda yeni dönüm noktası Aralık ayındaki Avrupa Konseyi olacak
16:07
Letimbiotis: Komodromu'nun fazla ek mesai yapmasıyla ortaya çıkan sorun bir hatadır kötü niyet söz konusu değildir.
16:06
Çok sayıda Suriyeli mültecinin Kıbrıs'a gelmeye hazırlandığı bilgisi üzerine Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri harekete geçti.
16:03
Tüketiciyi Koruma Derneği, yapılan sanal alışverişin ardından, ürün fiyatlarında büyük dalgalanmalar tespit etti.
16:01
Yunanistan: Dünden bu yana ülkeyi etkisi altına alan yeni kötü hava dalgası nedeniyle bazı bölgeler alarma geçirildi.
15:44
Bakanlar Kurulu, Sosyal Refah Müsteşarı'nın engellı bireylere yönelik 5binanın satın alınmasına ilişkin teklifini onayladı.
15:31
basın özetleri
15:10
25 Eylül
5’inci hafta Omonia - Aris Limasol karşılaşmasıyla sona erecek
13:06
DSÖ, sağlık koşullarının yetersiz olduğu ülkelerde kolera vakalarında tehlikeli bir artış olduğu konusunda uyardı
13:04
Yüzlerce Ermeni mülteci Dağlık Karabağ'dan Ermenistan'a kaçıyor
13:02
Aşırı hava olaylarının Yunanistan'ın çeşitli bölgelerini etkilemesi bekleniyor
13:00
Vergi beyannamelerinin sunulması 31 Ekim'e kadar uzatıldı
12:58
Tüm haberler

Video on Demand